Я більше семи років працював з дому як найманий співробітник і приблизно стільки ж працюю на себе. У багатьох з нас є можливість займатися професією, не виходячи з дому. Думаю, багатьом хотілося б відмовитися від щоденних походів в офіс.
Метт Геммел – письменник, автор статей в The Guardian, Macworld, MacUser. У минулому – розробник програмного забезпечення і додатків для iOS і OS X.
Насправді, щоб працювати вдома, недостатньо відкрити у вітальні ноутбук. Потрібно подолати масу складнощів. У багатьох випадках віддалена робота перетворюється на перевірку вашої здатності керувати собою. Розповім, які труднощі зустрів я і як зумів з ними впоратися.
Дисципліна
Головна проблема, яка постане перед вами, коли ви почнете працювати на дому, – це ви самі. Потрібно примушувати себе налаштуватися на продуктивну поведінку. Сама думка про трудову дисципліну випаровується, якщо за плечем немає наглядача. Існують, звичайно, люди, яким все одно, контролюють їх роботу чи ні. Але це фантастична здатність, більшості ж потрібна допомога.
Порада: найпростіший спосіб налаштуватися на роботу – любити свою справу.
Якщо ви пройдетеся по дому, в якому стільки відволікаючих чинників, вкусняшок і затишних канапок, на яких можна подрімати, і після цього подумаєте, що найцікавіше – це робота, то ви, швидше за все, досягнете результату. Тому спробуйте своє заняття любити. Майте на увазі, що не можна переконувати себе, ніби ви обожнюєте паскудну роботу. Замість цього потрібно шукати справу, яка приносить радість.
Обов’язково потрібно скласти розклад. Від нього можна відступати тільки у виняткових випадках.
Приклад розкладу:
1. Сісти за робочий стіл о 9:00.
2. До 9:30 займатися адміністративними справами: переглядати пошту, складати плани.
3. Працювати до 11:00.
4. Займатися спортом до 13:00.
5. Обід з 13:00 до 13:30.
6. Робота до 18:00.
Частина часу, відведеного для спорту, може займати робота. Ваш розклад може відрізнятися, головне, він має бути і його треба дотримуватися.
Дозволяти собі занадто довго спати небезпечно, бо це збиває весь графік. Також важливо піднятися і одягнутися. Не прилипайте до дивана. Не вмикайте телевізор. Не заводьте відеоігри. Звичайно, можна робити винятки, але зазвичай потрібно слідувати плану. На сніданок і обід повинно йти не більше 30-60 хвилин.
Необхідно закладати в розклад певний час на відпочинок і перерви.
Відволікаючі фактори
Розклад допомагає бадьоро стартувати, і на початку дня багато хто може продуктивно працювати. Але з’являється друга складність: якщо ви не заважаєте собі, то вам завадять інші.
Вимкніть повідомлення та оповіщення на робочому комп’ютері, нехай повідомлення почекають, поки не прийде їхній час.
Крім того, перемикання між процесами теж може знищити продуктивність. Так що, якщо ви комусь знадобилися або хтось терміново знадобився вам, краще зателефонуйте. Звичайно, телефонні дзвінки не кращий метод спілкування, але так ви хоча б будете знати, що контакт відбувся.
Листи та повідомлення, звичайно, тільки один з відволікаючих чинників. Поясніть людям без всяких поблажок, з яких приводів вас можна відволікати, а за якими не можна.
Внесіть в чорний список бюлетенів і відмовтеся від підписки на сервіси, які закидають вас повідомленнями.
Вимкніть дзвінок телефону. Це допоможе виключити всі зовнішні подразники, але ще залишаться ті, яких ви шукаєте самі.
Професіоналізм
У колективі нам легше регулювати свою поведінку згідно з громадською думкою. Очікування і засудження змушують дотримуватися соціальних норм. Як ніколи це важливо на роботі, особливо якщо ваша зарплата залежить від дій інших співробітників.
Дома все інакше, тому що в найближчій перспективі ви можете займатися тим, чим побажаєте. Але це веде до катастрофи. Важливо виховувати в собі професіоналізм або навіть професійну гордість. Не обов’язково носити краватку, але потрібно налаштовуватися на робочий ритм і прагнути виконати завдання.
Пам’ятайте зауваження про те, що потрібно переодягатися вранці? Піжами, звичайно, зручні, але, коли ви працюєте, вони заважають самоповазі. Одягайтеся так, як вам зручно, але в одяг для денного виходу. Встаньте, прийміть душ, одягніться, поснідайте і вважайте, що ви прийшли на робоче місце. Тим більше що це правда.
Контролюйте свою територію. Коли ви в офісі, до вас навряд чи хтось приходить поговорити за чашкою чаю, і вдома має бути точно так само.
Поділ роботи і домашніх справ
Все вищесказане звучить суворо, так і повинно бути. На справах потрібно концентруватися. Але часто буває так, що люди, які працюють з дому протягом повного робочого дня, присвячують професії надто багато часу. Це теж неправильно.
Важливо розмежовувати роботу і домашні справи на психологічному та фізичному рівнях. Для роботи має бути виділено спеціальне місце.
Не сидіть з ноутбуком на дивані. Якщо це можливо, не ставте свій комп’ютер у загальній кімнаті. Ви будете відволікатися на членів сім’ї і домашні справи, це буде дратувати рідних і заважати вам.
Душевна рівновага
Домашня робота часто призводить до самотності. Якщо не будете спілкуватися з людьми, ризикуєте стати злегка божевільним. Я проводжу 50% життя, працюючи поодинці. Хтось може сказати, що я і так дивний, але це трохи інше.
Отже, поради:
1. Не позбавляйтеся від шуму і звуків. Я відкриваю вікно, провідне в парк, щоб чути, що там кипить життя. Діти, собаки, що прогулюються люди. Я майже завжди працюю з музичним супроводом. Навіть працююче у фоновому режимі радіо допомагає впоратися з почуттям ізоляції.
2. Якщо є можливість, знайдіть соціальне середовище, в яку будете вибиратися час від часу. Соцмережі до цього не відносяться: вони занадто сильно відволікають від роботи. Але можна, наприклад, створити чат для друзів, яким ви довіряєте. І навіть якщо більшу частину часу там буде тихо, ви завжди зможете задати питання близьким людям.
3. І не забувайте про денні прогулянки. Незалежно від погоди вони надають терапевтичний ефект.
Гнучкість
Остання порада підводить риску під сказаним вище. Успіх і продуктивність, звичайно, важливі. Але якщо надавати їм занадто велике значення, то ви втратите всі переваги роботи з дому, а ними потрібно користуватися.
Так чи інакше, але ви можете користуватися фантастичною перевагою сучасного життя – роботою з дому. Це мрія! Насолоджуватися цією мрією – нормально!
Щоденні прогулянки будуть тільки початком. Немає нічого страшного в тому, щоб попрацювати лише до обіду в день виходу нової гри або іноді сходити на денний сеанс в кіно. Інакше навіщо вам взагалі домашня робота?
У вас вийде
Робота з дому підходить не всім, але впевнений, що такий режим доступний набагато більшій кількості людей, ніж здається. Ключ у тому, щоб тримати певний рівень самоконтролю, але при цьому користуватися перевагами і перебудовувати навколишній простір з урахуванням своїх потреб і сильних сторін.
І пам’ятайте, що все це повинно вам подобатися.