Справжність – це не та людина, якою ви являєтесь зараз. Справжність – це те, ким ви хочете бути. Щоб швидко домогтися якісних змін у житті, потрібно вести себе так, як ніби ви вже домоглися чогось в житті.

У 1978 році соціальний психолог Еллен Ленгер провела дослідження, в якому брали участь мешканці будинку пристарілих. Вони були поділені на дві групи, і обидвом групам довірили кімнатні рослини. Першій групі доручили піклуватися про рослини і дали свободу у визначенні власного розпорядку дня. Другій групі сказали, що про рослини подбають співробітники госпіталю, і не довірили контроль за розпорядком дня.

Через півтора року з першої групи залишилося в живих в два рази більше людей, ніж з другої. На думку Ленгер, це довело: постулат про відсутність зв’язку між тілом і свідомістю в корені невірний.

Потім вона продовжила дослідження, щоб вивчити вплив свідомості на організм.

Як повернути час назад

У 1981 році в ході експерименту Ленгер разом з групою випускників оформила приміщення одного будинку так, щоб воно виглядало в дусі 1959 року. Там розмістили чорно-білий телевізор, старі меблі, журнали і книги з 50-х років минулого століття.

У цій будівлі протягом п’яти днів мали жити вісім осіб старше 70 років. Аж до закінчення експерименту учасники слухали радіо, дивилися фільми і обговорювали події з 50-х років. Про себе, своєї сім’ї і роботу вони говорили так, як ніби це був 1959 рік. Мета була не в тому, щоб змусити цих людей жити минулим. Необхідно було на рівні свідомості змусити тіла учасників експерименту функціонувати так, як функціонують тіла більш молодих людей.

Що ж сталося з випробуваними? До закінчення експерименту в учасників помітно покращилися слух, зір, пам’ять, швидкість реакції і апетит. Ті з них, кому раніше допомагали діти, стали здатні переміщатися і нести свої речі самостійно.

Надання цим людям свободи і самостійності, а також спілкування з ними як зі звичайними людьми, а не як з людьми похилого віку, дало їм можливість подивитися на себе з іншого боку, що відбилося і на їх фізичному стані.

Ролі, які ми граємо в житті, визначають наше самовідчуття і поведінку

Інші дослідження показали темну сторону того ж ефекту. Наприклад, знаменитий Стенфордський тюремний експеримент Філіпа Зімбардо показав, як ролі, які ми беремо на себе, позначаються на нашій поведінці і нашої самоідентифікації.

Учасників експерименту поділили на дві групи: одна виконувала роль охоронців, інша – ув’язнених. Експеримент довелося перервати завчасно, тому що «актори» виконували свої ролі дуже добре. «Охоронці» стали знущатися над «ув’язненими», а «ув’язнені» стали більш покірними і почали відчувати себе пригнобленими і безнадійними. Кілька учасників експерименту були психологічно травмовані.

Ролі, які ми граємо в житті, часто мають вирішальний вплив на те, хто ми є і як ми себе ведемо. Наша особистість не є чимось суворо зафіксованим.

Навпаки, це дуже гнучка субстанція, яка досить швидко підлаштовується під наші ролі. Наприклад, багато хто вважає, що смерть Хіта Леджера принаймні частково пов’язана з тим, що він занадто перейнявся своєю останньою роллю в «Темному лицарі».

Все наше життя – гра, а люди в ній – актори

Ця знаменита цитата правдива навіть більшою мірою, ніж здається. У різних контекстах всі ми граємо різні ролі. В одній ситуації ви музикант, в інших – батько, друг, кохана людина, студент або вчитель.

Ситуація визначає роль, яку ми граємо. Однак більшість людей не усвідомлює, що існує і зворотна залежність. Потрібно просто визначитися, кого ви хочете грати. Тільки вам самим вибирати, де ви будете грати, кого і як. Ви можете самі писати історію свого життя замість того, щоб доручати роль оповідача комусь або чомусь ззовні.

Так, ви такий, який є. Але ви можете стати таким, яким хочете бути.

Як, використовуючи ці знання, ви можете досягти своїх цілей

Важливо зрозуміти, що справжність – це не та людина, якою ви являєтесь зараз. Справжність – це те, ким ви хочете бути. У вас є все для того, щоб визначити, скільки актів буде в п’єсі вашого життя і які в ній будуть персонажі. І навіть якщо станеться щось несподіване, ви завжди можете зімпровізувати, не відходячи при цьому від своїх принципів і цінностей. Так ви і збережете справжність.

Так як вам під силу визначати своє оточення і ролі, які ви будете грати, ви можете внести в своє професійне і особисте життя якісні зміни. Це нескладний процес, і ось які стадії в нього входять.

  • Визначте свою мету.
  • Просувайтеся до мети, занурюючи себе в ситуації, які зроблять вас гідними досягти цієї мети.
  • Визначте ролі, які вам потрібно буде зіграти в ситуаціях, які ви створите для себе.
  • Грайте роль до тих пір, поки вона не стане частиною вашої особистості.
  • Вишиковуйте відносини з людьми, які підтримають вас і допоможуть вам досягти мети.
  • Повторіть все з першого кроку, але на більш високому рівні.

Як правильно ставити перед собою мету

Це головна іронія життя більшості людей. Вони не дуже добре розуміють, чого хочуть від свого життя. Але при цьому діють досить активно. Райан Холідей, бізнес-консультант, медіастратег, популяризатор науки

Більшість бродить по життю так само бездумно, як по інтернету, перевіряючи лише свою новинну стрічку і затримуючись на рандомних сторінках. Вони не визначили, чого хочуть, тому підлаштовуються під уже існуючу ситуацію.

Також буде цікаво:   50 універсальних істин для тих, хто хоче стати успішніше

Якщо ж ви точно вирішите, чого хочете, то сам Всесвіт буде допомагати вам здійснити бажане.

Коли ви ставите перед собою конкретну мету і самі пишете свою історію, ви одночасно визначаєте, які стадії проходження шляху чекають вас при просуванні до мети. Створюючи свої власні умови для розвитку, потрібно знати, ким ви хочете бачити себе на наступній стадії.

Це не означає, що вам потрібно повністю розпланувати своє майбутнє. Так ви знову заженете свою особистість в рамки і обмежите свій потенціал. Навпаки, здійснюючи якісні зміни у своєму житті, ви відкриєте перед собою безліч нових можливостей.

Кожного разу, виходячи в життя на новий рівень, ви повинні будете стати іншою версією себе. Леонардо Ді Капріо, американський актор і продюсер.

Наприклад, ви планували почати власний бізнес, накопичити побільше грошей і до 40 років влаштувати собі «вихід на пенсію». І ось вам виповнюється 40, але ви відчуваєте себе повним сил і починаєте справу зовсім в іншій сфері. Чому б і ні? У 20 років нам досить складно передбачити, що буде нас цікавити і хвилювати, коли нам буде 40. Можливо, в цьому і є вся принадність життя.

Чому важливо вміти створювати контекст

Контекст допомагає нам розвиватися природним шляхом.
Еллен Ленгер, соціальний психолог

Більшість людей, замість того щоб вибрати нові умови, застосовує всі можливі зусилля для того, щоб переробити умови, в яких вони вже знаходяться. При цьому вони дуже сильно покладаються на силу волі.

Важливо розуміти, що розвиватися за допомогою однієї сили волі досить важко. Це дуже повільний, поступовий шлях самовдосконалення, як піший підйом до вершини крутої гори. Так ви не зможете зробити у своєму житті якісний стрибок. А за допомогою свідомого створення нових умов – зможете. Зміни відбудуться природним чином. Тільки так ви зможете домогтися того, що, як вам здавалося, було за межами ваших можливостей. Так ви створите річку, яка понесе вас прямо до мети.

Як визначити роль, яку ви будете грати

Гра – це не метафора, а скоріше модель поведінки, яку ви можете застосовувати як в роботі, так і в звичайному житті. Майкл Порт, консультант, коуч, спікер на тему маркетингу та постановки цілей

Ваша поведінка і ролі, які ви граєте, впливають на людей, які вас оточують. Створення правильного контексту допоможе вам визначити потрібну роль, але ви також можете допомогти собі, поставивши собі такі питання.

  • Як ви б хотіли впливати на оточуючих?
  • Ким вам потрібно бути, щоб досягти цілей?
  • Яким буде ваш голос?
  • Кого ви будете грати?

Важливі навіть деталі. Напевно, всі знають цю пораду: щоб просунутися по кар’єрних сходах, потрібно вже на невисоких посадах одягатися так, як одягаються начальники. Це має сенс, але зосередитися варто, природно, на поведінці.

Дійте так, як ніби ви вже змінилися

Якщо ви хочете розвинути якусь якість, поводьтеся так, як ніби вона вже у вас є.
Вільям Джеймс, американський філософ і психолог

Звичайно, існують обставини, які об’єктивно вас обмежують. Ви навряд чи зможете витягнутися під два метри, якщо ваш зріст – півтора. Але якщо ви захочете бути великим музикантом, видатним письменником або досягти успіху в бізнесі, все в ваших руках. Що стосується здібностей, тут немає ніяких кордонів.

Ймовірно, спочатку ви будете почувати себе обманщиком, ваша поведінка буде здаватися вам неприродньою. Це не дуже приємно. Ваші колишні характеристики будуть давати про себе знати, навіть якщо контекст вимагатиме від вас бути абсолютно іншою людиною. Але поступово ви звикнете і виявите, що зрослися зі своєю роллю і це вже і є ви справжній.

Як вибудувати правильні відносини

Чим гучніше ваша мета, тим важливіше команда, в якій ви до неї рухаєтеся.
Робін Шарма, канадський письменник, спеціаліст з мотивації, лідерства і розвитку особистості

Ви не зможете обійтися без допомоги вірних друзів і наставників. У книзі «Ваша група підтримки» Кіт Феррацці спростував поширену ідею про те, що шлях лідера – це шлях одинака і що можна стати таким собі самотнім суперпрофесійним суперменом.

Кіт говорить про те, що необхідно вибудувати глибокі і довірчі відносини з декількома людьми, які будуть вас підбадьорювати, підтримувати і давати вам зворотний зв’язок про те, що ви робите. Вони не дозволять вам здатися і звернути з шляху.

Всі ми всього лише люди. Ситуації, в які ви кинете себе, щоб розвиватися, занадто складні, щоб справлятися з ними поодинці.

Висновок

Іноді людина, яка здається абсолютно неготовою виконувати певні завдання, просто недостатньо компетентна для цього, якимось чином раптово розкриває свій потенціал за допомогою дикої, але беззастережної віри в себе. Елізабет Гілберт, американська письменниця

Швидко досягти якісних змін в житті цілком реально. Потрібно просто мати сміливість помістити себе в такі умови, які кинуть вам виклик і змусять вас стати краще. Вам потрібно буде точно визначити, ким ви хочете бути, і в будь-яких ситуаціях зберігати віру в себе. І діяти вам доведеться так, як ніби ви вже той, ким хочете бути.

Якщо ви зможете це зробити, ви переконаєтеся в тому, що ваш потенціал безмежний. Вибір за вами. Як завжди.