Неважливо, створюєте ви кар’єру своєї мрії, пишете роман або збираєтеся на тренування, – вам потрібен стимул, щоб почати, а потім не кинути свою справу. Відсутність мотивації може поховати будь-яке починання. Стимулом для вас може стати як задоволення від самої дії і передчуття результату, так і страх провалу. Розбираємося, чим різняться ці види мотивації.

Що таке позитивна мотивація

Позитивна мотивація – це метод заохочення, що ґрунтується на сподіванні нагороди або на отриманні задоволення від самого заняття. Це той самий метафоричний «пряник».

Це може бути шоколадка в обмін на гарні оцінки або кар’єрне підвищення в нагороду за старанну роботу, позитивна мотивація – це каталізатор, який підтримує вашу захопленість. Позитивним мотиватором можуть служити і матеріальні блага, і приємні емоції.

Позитивна мотивація приносить нам задоволення, створює відчуття виконаного обов’язку. Це одночасно і винагороджує нас за вже закінчені справи, і надихає на нові подвиги.

Що таке негативна мотивація

Негативна мотивація – це метод спонукання, заснований на покаранні. Вона виникає з страху зазнати невдачу. Образно кажучи, це «батіг».

Наприклад, студенти, які не дуже люблять вчитися, можуть все-таки відвідувати заняття зі страху бути відрахованими. Офісний працівник приходить на роботу вчасно і виконує свої обов’язки, тому що інакше начальник влаштує йому прочухана. Деякі люди відвідують спортзал не тому, що вважають тренування приємними, – вони побоюються, що в іншому випадку над їх худорбою або зайвою вагою будуть сміятися. Ось це і є негативна мотивація.

Негативна мотивація теж ефективний метод. Який змушувати рухатися вперед.

Який тип мотивації краще

І позитивна, і негативна мотивація – це дві сторони однієї медалі. Коли ви очікуєте винагороди за успіх, мова йде про позитивну мотивацію. Якщо ж вас підштовхує до дії страх перед невдачею – це негативна мотивація.

Що з цього краще? Все залежить від індивідуальних властивостей вашої особистості і від конкретних особливостей ситуації.

Як вибрати правильну мотивацію

Незважаючи на те, що негативна мотивація може бути досить сильною, в довгостроковій перспективі рухомі нею люди приречені на провал. Страх невдачі – це не те почуття, яке варто випробовувати постійно. Якщо у вас є мета, досягнення якої обіцяє бути довгим і нелегким, негативна мотивація може зломити вас на півдорозі.

Однак вона ж часто виступає і відмінним стимулом почати діяти. Така мотивація народжується з негативних емоцій, але саме невдоволення чим-небудь підштовхує нас зважитися щось змінити в своєму житті.

Також буде цікаво:   19 мудрих істин, які навчать перемагати

У той же час позитивний стимул, орієнтований на задоволення, а не на біль від втрати, надихає нас постійно ставати краще. При цьому він не виснажує нас, як негативна мотивація – навпаки, надає нам нових сил.

Так що, вибираючи собі тип мотивації, просто пам’ятайте: негативна підштовхне вас почати діяти. Позитивна ж допоможе досягти висот у вже розпочатій справі.