Як і у будь-якої іншої людини на планеті, у мене бувають вдалі періоди в житті, а іноді весь світ проти мене. І хоча я терпіти не можу поради в дусі «допоможи собі сам», мені іноді потрібно підбадьоритися. У більшості випадків, щоб вибратися з болота, мені потрібно підірвати перед носом логічну бомбу.

Пол Джарвіс – веб-дизайнер, творець навчальних курсів для фрілансерів. Постійний автор The Huffington Post, Forbes, The Next Web та інших видань. Автор чотирьох бестселерів про творчість і продуктивність роботи.

1. Люди весь час ображаються.

Ми тримаємося за свої переконання. Ми любимо розповідати, наскільки широкі наші погляди, а самі чіпляємося до інших людей по дрібницях.

Це не означає, що потрібно перестати займатися своїми справами. Просто не дивуйся, коли хтось повідомить, що образився.

2. Якщо хтось на тебе образився, то він тебе помітив.

Перш ніж впадати в зневіру від того, що хтось вивалив купу бруду, зрозумій: ця людина знайшла час, витратив його спеціально для того, щоб повідомити тобі свою думку. Він тебе знайшов, помітив і оцінив продукт, який ти зробив. Ну так, він тебе ненавидить. Але ти відняв його час, тому що він витрачає хвилини, щоб розповісти про свою ненависть.

3. Коли тебе не помічають – це погано. Але такий порядок речей.

Якщо ніхто не відчуває до тебе ненависті, значить, всім на тебе плювати. Якщо увага потрібна тобі для впевненості, почуття власної значущості або, страшно уявити, щоб заробляти на цьому гроші, зрозумій, що миттєво ти його не отримаєш. Люди, на яких ти сам звертаєш увагу, колись були на твоєму місці. Вони багато працювали, щоб інші почали до них прислухатися.

4. Люди будуть засуджувати тебе незалежно від того, що ти робиш. Тому що люди люблять засуджувати.

Страх змушує турбуватися про те, що подумають інші. Питання, чи будуть люди засуджувати тебе, навіть не варте уваги, тому що будуть обов’язково. Люди люблять зображати з себе суддів, і вироки лякають.

5. На щастя, засудження і повага – різні речі.

Засудження і повага – це не одне і те ж. Люди можуть думати, що ти засранець, але високо цінувати. Люди можуть бути абсолютно з тобою незгодні, але визнавати твої заслуги.

І навпаки. Тебе можуть вважати пристойною і приємною людиною, але при цьому ні краплі не поважати. У приємних людей прийнято витирати ноги. Бридко, але що поробиш. З іншого боку, ніхто не буде витирати ноги об людину, яка викликає повагу.

6. Будеш поважати себе – інші почнуть поважати тебе.

У світі, де кожен хоче тебе образити і засудити, поважати себе страшенно важко. Але необхідно.

7. Самоповага і самовпевненість – це дуже, дуже різні поняття.

Самоповага означає точне знання, що ти готовий зробити, а що не готовий. Це твої честь і гідність. Це лінія, яку ти креслиш, щоб зрозуміти своє місце в житті і оцінити, що ти зробив.

Самоповага не дає тобі привілеїв і додаткових прав. Пригальмуй, чувак!

Самовпевненість – це коли ти думаєш, що чогось вартий. Ти заслуговуєш тільки самоповаги і адекватної оцінки оточуючих. Щоб домогтися іншого, потрібно гарувати. І навіть тоді не все складається, як хочеться. Просто карта не так лягла.

8. Той, хто тебе не поважає, тобі не потрібен.

Отже, ти завантажив собі самоповагу. І зрозумів, що самовпевненість – це непотріб. І деякі люди все ще не хочуть тебе поважати.

Краща реакція на цих людей така: поки вони тобі не заважають, плювати на них. Вони не стануть підтримувати твою роботу і не допоможуть тобі стати краще. Позбудься них так швидко і тихо, як тільки це можливо. Інакше вони мертвим вантажем будуть висіти на тобі й заважати рухатися до перемоги.

9. Тобі потрібні тільки ті, хто тебе поважає і цінує.

Якщо виключити з життя тролів і засранців, у світі залишиться дві категорії людей: які про тебе нічого не знають і які тебе цінують. Перших можна не враховувати, поки не буде потрібно завоювати увагу аудиторії. Тоді доведеться розповісти їм про своє існування.

Другі – це твої люди. Найважливіші для тебе на планеті. Вони не просто звертають на тебе увагу, вони цікавляться. До них потрібно ставитися як до членів королівської сім’ї. Працюй для них, будь з ними щедрим і переконайся, що вони знають, як ти їх цінуєш.

Також буде цікаво:   10 найдорожчих для проживання міст США

10. Впевненими можуть бути навіть сором’язливі люди, інтроверти і «не такі, як усі».

Я дивний маленький Нерд, який боїться всього на світі, не любить скупчення людей і обожнює самотність. Я точно не типовий екстраверт.

Я впевнений у собі, і не тому що я егоїст (ну ладно, трохи через це), а тому що я пробую робити щось, помиляюся і вчуся. Я все життя провів, вивчаючи, як робити пару речей (і все ще працюю над цим). Ти теж можеш придбати впевненість таким способом. Для цього потрібно працювати і вчитися.

11. Не переживай так, ніби завтра кінець світу.

Стрес і переживання – твоя повсякденна дійсність.

Якщо будеш витрачати свої нерви на все і всіх, скоро залишишся зовсім без них або, що ще гірше, влізеш в нервові борги. Часу не залишиться, потратиш його на дрібниці і незначних людей, обставини будуть управляти твоїм життям і закопувати в землю всі починання.

12. Можна переживати через важливі речі.

Коли щось або хтось дійсно має значення, можна витратити кілька нервових клітин і міцних виразів. Роздавай емоції, коли це потрібно, інакше вони знеціняться і ти перетворишся на циніка. Існує тільки дуже невелика група людей та ідей, заради яких я готовий ризикнути. І на них я готовий витрачати переживання, тому що зробив запас, як білка на зиму.

13. Спокій і апатія – це не одне і те ж.

Апатія – це байдужість, яку ти відчуваєш по відношенню до неважливим речам. Спокій – вміння не надавати значення речам, які того не заслужили. Про це потрібно поміркувати, і це потрібно зрозуміти.

Спокій – це властивість характеру, схоже на силу волі. Апатія – відсутність почуттів.

14. Велич приходить, коли ти нормально ставишся до дурості.

Правда в тому, що ніхто не знає, що потрібно робити.

Експерти, ідейні лідери, у яких, здається, є все на світі – потрібно враховувати дуже багато думок, щоб вирішити, що призведе до успіху, а що ні. А вся різниця між успішними людьми і невдахами в тому, що перші робили чорт знає що і продовжували робити, поки щось з цього не спрацювало. А потім написали бестселер про те, як досягли успіху, як ніби вони весь цей час розуміли, що роблять. І стали ще більш крутими. Такий кругообіг.

15. Ми всі дивні, ненормальні, різні.

І ти теж. Користуйся цим як перевагою. Єдиний спосіб виділитися – бути дивним, ненормальним собою. Інакше злиєшся з натовпом.

16. Відмовся від кордонів, які встановили інші люди.

Якщо тобі кажуть: «Не роби цього, не вийде», – зрозумій, що ці слова стосуються їх, а не тебе. Люди діють з кращих спонукань, але їх поради засновані на особистому досвіді, їх виборі і на всяку фігню. Установи свої кордони і визнавай тільки їх.

17. Будь чесний із собою. Знай, хто ти є і ким ти не є.

Коли здобуваєш самоповагу і створюєш свої власні кордони, дізнаєшся про себе багато нового, тому можна визначити, хто ти є. Але будь чесний в цьому питанні. Спочатку з собою, потім з іншими.

Бути чесним набагато простіше, якщо граєш роль, яка тобі потрібна. Бути чесним легше і, зрештою, цікавіше.

18. Можна бути чесним без грубості.

Відчуй різницю між ситуаціями: ясно висловити свою думку про щось або вести себе як баран. Якщо тобі хтось або щось не подобається, не треба лаятися. Іноді бути чесним значить просто заткнутися і пройти повз. Щоб стати великою особистістю, не завжди треба перемагати. Іноді потрібно дати іншим відчути себе переможцями. Іноді краще бути приємною людиною, ніж бути правим.

19. Чим менше ти очікуєш, тим більш успішним ти станеш.

«Бхагавад-Гіта», мегамудра і стара індуїстська книга, говорить:

Ми гідні роботи, а не плодів її. Глибока і правдива думка.

Чи не починай справу тільки тому, що хочеш отримати винагороду. Починай тому, що хочеш робити. Це все одно що писати книгу, тому що хочеш видати бестселер. Я вражений твоєю невдачею. Ніхто не може гарантувати тобі такого результату. Писати книгу треба тому, що ти хочеш писати. З таким підходом, незалежно від подальшого розвитку подій, ти вже виконаєш поставлене завдання.