Трохи дивне звання – найщасливіша людина на землі. Але вчений-невролог Ричард Девідсон стверджує, що саме таким є французький молекулярний біолог, а нині буддійський чернець Матьє Рікар. Зараз Матьє 66 років, 40 років тому він залишив життя в Парижі, щоб поїхати в Індію вивчати буддизм. Зараз він наперсник далай-лами і шановний західний знавець в сфері релігії.

Але, виявляється, щоденна медитація принесла Матьє і інші переваги: він радіє життю, як ніхто інший в цьому світі. Просканувавши мозок Матьє Рикара, Річард Девідсон виявив в ньому найбільший потенціал для щастя з коли-небудь реєстрованих. Як розповідає сам Матьє, медитація змінює мозок, а значить, змінює вас повністю. І він запевняє, що кожен може стати таким, як він, якщо навчиться відпускати свої думки у вільне плавання.

Невролог Річард Девідсон обстежив Матьє в рамках свого дослідження людей, що практикують просунуті техніки медитації, яке він проводив в університеті штату Вісконсін. Він підключив до голови ченця 256 датчиків, і сканування показало, що під час медитації на жаль мозок Матьє Рикара генерує гамма-хвилі. Вони пов’язані з свідомістю, увагою, навчанням і пам’яттю. Як стверджує Девідсон, до цього дослідження про таку реакцію ще не повідомлялося в літературі по неврології.

Сканування також показало надмірну активність в лівій префронтальній корі головного мозку в порівнянні з правою, що, як вважають дослідники, свідчить про зниження негативу і про аномальну здатності відчувати щастя.

Дослідження феномена нейропластичності знаходиться в зародковому стані, і Матьє Рікар поряд з кількома провідними вченими по всьому світу був першим, хто почав проводити експерименти в цій області.

Нейропластічності – це властивість людського мозку, що полягає в можливості змінюватися під дією досвіду, а також відновлювати втрачені зв’язки після пошкодження або як відповідь на зовнішні впливи. Цю властивість описано порівняно недавно.

Матьє Рікар вірить, що медитація може змінити мозок і допомогти людям більше радіти, так само, як регулярні тренування з вагою зміцнюють м’язи.

Ми 12 років вивчали короткострокові і довгострокові ефекти від тренування розуму через медитацію на увагу, на жаль, на емоційну рівновагу. І виявили чудові результати у практиків, які скоїли понад 50 000 циклів медитації, а також у новачків, які медитують всього по 20 хвилин в день протягом трьох тижнів – такий режим, звичайно, більш застосовний до сучасного життя. Це чудові дослідження, так як вони доводять, що медитація – це не блаженство під манговим деревом, це те, що змінює ваш мозок і вас самих. Матьє Рікар – буддійський монах.

Рікар написав кілька книг. Першу, «Чернець і філософ», разом зі своїм батьком, філософом Жаном-Франсуа Ревелем. Це діалоги про сенс життя. Наступну книгу Рікар видав в 2011 році – практичне керівництво «Мистецтво медитації», яке пояснює, як і навіщо кожен повинен освоїти медитацію.

7 рад по медитації з книги Матьє Рикара

1. Здоровий розум повинен працювати як дзеркало: особи відображаються в ньому, але не затримуються. Так само і з думками: дозвольте їм вільно текти крізь ваш розум, не зупиняйте їх.

Також буде цікаво:   10 міфів про мотивацію, які вам тільки заважають

2. Неможливо не впустити думки в свою голову, але певний звук або дихання заспокоюють розум, приносячи ясність. Контролюючи розум, ви не обмежуєте свою свободу, але перестаєте бути рабом своїх думок. Потрібно управляти своїм розумом як човном.

3. Навчіться усвідомленості, звертайте увагу на відчуття від вдиху і видиху. Якщо ви помітили, що відволікаєтеся, зосередьтеся на диханні. Використовуйте усвідомленість, щоб перенестися в теперішнє, замість того щоб затримуватися в минулому або думати про майбутнє. Відчуйте тепло, холод, звуки, які ви чуєте.

4. Коли ви досягнете деякої майстерності, зможете культивувати в собі доброту або боротися з заважаючими емоціями. Ви можете навіть відчути всепоглинаючу любов, зазвичай це почуття триває секунд 15, однак можна утримати його, фокусуючись на цьому під час медитації. Коли відчуваєте, що воно стає розпливчастим, оживляє його.

5. Це можна порівняти з грою на піаніно: практикуючись по 20 хвилин в день, ви отримаєте більш помітний результат, ніж якщо будете витрачати на це кілька секунд. Регулярна практика так само необхідна, як вода для рослини.

6. Ви можете використовувати медитацію, щоб відсторонитися від негативних емоцій.

Ваші емоції – це вогонь. Якщо ви усвідомлюєте гнів, ви не гнівайтесь, ви його просто усвідомлюєте. Усвідомлюючи занепокоєння, ви не стривожені, ви просто знаєте про нього. Усвідомлюючи свої емоції, ви не підливаєте масло у вогонь, і вони швидко згорять. Матьє Рікар

7. Через місяць постійної практики ви побачите поліпшення: менше стресу, більше загального благополуччя. Ті, хто говорить, що у них немає часу на медитацію, повинні зрозуміти переваги. Якщо медитація дає вам сили, щоб добре провести решту 23 години 40 хвилин, значить, 20 хвилин були витрачені не даремно.

Книга стала бестселером, і моєму спокою прийшов кінець. Несподівано я перенісся в західний світ. Я багато спілкувався з ученими, і все почало виходити з-під мого контролю. Я виявився залучений в наукові дослідження і науку про медитації. Матьє Рікар

Зараз відомий монах Матьє Рікар з монастиря Шечен в Катманду розподіляє свій час в році на медитації, наукові дослідження та супровід далай-лами в його поїздках у франкомовні країни і на наукові конференції. Він виступив на Всесвітньому економічному форумі в Давосі під час фінансової кризи 2009 року, щоб розповісти присутнім там політичним діячам і лідерам бізнесу, що прийшов час відмовитися від жадібності на користь «освіченого альтруїзму».

Матьє нагороджений французьким орденом «За заслуги» за свою роботу по збереженню гімалайської культури, але його робота, присвячена науці щастя, яка характеризує його краще. Здається, Матьє Рікар живе хорошим життям і проявляє співчуття не тому, що цього вимагає релігія, але тому, що це і є дорога до щастя.

Перевірте, щоб повірити. Буддизм намагається розгадати механізми щастя і страждань. Це наука про розум.