Як і багато інших ситуації, все трапляється колись в перший раз. Виникає ряд питань, з якими стикаються початківці астрономи – як вибрати той заповітний телескоп з такої великої кількості, що пропонується магазинами і фірмами? Існує безліч факторів і критеріїв, які необхідно врахувати: ваші навички, область і характер застосування приладу і, звичайно ж не менш важливий – це його ціна.

Почати варто з відповіді на головне питання: «Що таке телескоп?»

Конструктивно телескоп являє собою трубу, на одному кінці якої знаходиться об’єктив (це може бути як лінза, так і увігнуте дзеркало; а деколи – комбінація), на іншому кінці – окуляр. Саме через нього ми розглядаємо отримане зображення.

Які критерії варто враховувати?

Тип телескопа

Залежно від виду об’єкта спостереження телескопа поділяються на 3 типи:

Рефрактори (лінзові). Ви новачок або любитель астроспостережень, чи взагалі не маєте навичок – цей тип телескопів саме те, що потрібно. Дозволяють добре розглянути наземні об’єкти і небесні тіла в межах нашої Сонячної системи.



Рефлектори (дзеркальні) – Для більш просунутих спостерігачів. Ідеально підходять для глибокого космосу і отримання якісного зображення віддалених галактик.






Катадіоптрики (дзеркально-лінзові). Враховує в собі переваги двох попередніх типів. Підходить як для спостереження далеких, так і для спостереження близьких астрономічних об’єктів. Дозволяє не тільки спостерігати за зірками, а й робити якісні знімки.

Апаратура (діаметр об’єктива)

Одним з найбільш важливих критеріїв вибору телескопа – апертура його об’єктива. Вона визначає здатність лінзи (або дзеркала) збирати світло. Характеристика встановлює пряму залежність між кількістю відображених променів, що потрапляють в об’єктив, і якістю зображення. При високих показниках, телескоп дозволяє вловити слабке відбите випромінювання віддалених космічних об’єктів.

Рекомендовані параметри апертури (діаметра об’єктива):

  • 70-90 мм – для отримання чіткої картинки недалеких планет або супутників в умовах міста;
  • 150 мм – для отримання чіткої картинки недалеких планет або супутників в «похідних умовах»;
  • Понад 200 мм – дозволяє розгледіти віддалені галактики;

До 400 мм – напівпрофесійні лінзи. Підходить для віддалених від міста місцях з малою кількістю світла нічним небом.

Фокусна відстань

Фокусна відстань – це відстань від об’єктива до точки в окулярі, де всі світлові промені знову збираються в пучок. Впливає на ступінь збільшення і якість видимого зображення. Чим вище показник – тим краще видно об’єкт.

Конструктивно, фокус збільшує довжину самого телескопа, що відбивається на зручності його зберігання і перевезення. Для зберігання на балконі зручніше тримати короткофокусний прилад (F не перевищує 500-800 мм). Це обмеження не стосується тільки катадіоптриків – в них світловий потік багаторазово переломлюється, а не йде по прямій, що дозволяє значно скоротити корпус.

Кратність збільшення

Розраховується діленням фокусної відстані на ту ж характеристику окуляра. Якщо фокус телескопа становить 800 мм, а у окуляра – 16, значить, оптика дасть 50-кратне наближення. Змінні окуляри дозволяють коригувати збільшення об’єктів. Виробники пропонують оптику з фокусом від 4 до 40 мм, а також лінзи Барлоу, які подвоюють фокус самого телескопа.

Показник важливий для вивчення близьких космічних тіл (таких, як Місяць), оскільки для спостереження за далекими галактиками він не настільки важливий.

Тип монтування

Монтування є підставкою для телескопа (нагадує штатив або триногу).

Підрозділяється на 3 основних видів спеціальних рухливих опор:

Азімутна – найпростіша підставка, що дозволяє зміщувати телескоп по горизонталі і вертикалі. Найчастіше нею комплектуються Рефрактори. А ось для астрофотографування азімутальне монтування не годиться, оскільки не дозволяє зловити чітку картинку.

Також буде цікаво:   Які вибрати шини на автомобіль


Екваторіальна – володіє значною вагою і габаритами, через що допомагає знайти необхідний об’єкт за заданими координатами. Така тринога ідеальна для рефлекторів, які призначені для об’єктів далекого космосу, нерозрізнені неозброєним поглядом. Популярна і в середовищі шанувальників астрофотографії.



Система Добсона – якийсь компроміс між простим у використанні і дешевою азімутальною підставкою і надійною екваторіальною конструкцією. Найчастіше йде в комплекті з потужними і дорогими рефлекторами.

Ціна

  • Рефракторний телескоп на азімутальному монтуванні можна придбати за ціною від 50$ до 300$. Вартість буде залежати від технічних характеристик оптики і функціоналу приладу.
  • Рефлекторний (дзеркальний) телескоп на екваторіальній підставці обійдеться вам в суму від 250$ до 700$.
  • За професійний і потужний катадіоптричний апарат доведеться віддати від 400$ до 1500$.
  • Ціна на простенький дитячий телескоп стартує з 15$ і може досягати цілком «дорослих» 300$.

Вартість телескопів з можливістю астрофотографії починається з 120$ і доходить до 30 000$.

Все одно не зрозумів, як вибрати

Якщо вам потрібна універсальна порада без окремих критеріїв, то нижче виділені основні категорії, що враховують ступінь зацікавленості в астрології і спостереженні за «небесними тілами» як хобі.

Для школяра 8-10 років, можна придбати недорогий і простий в управлінні телескоп-рефрактор зі спеціальної дитячої серії з апертурою від 70 мм на азімутальному монтуванні. Додатковий адаптер під фотоапарат дозволить зробити красиві знімки Місяця і наземних об’єктів.

КУПИТИ

Для початківців дослідників нічного неба є сенс придивитися до лінзових телескопів з діаметром об’єктива 60-70 мм.

КУПИТИ

телескоп Добсона

Якщо вважаєте, що витратите на захоплення багато часу, краще придбати телескоп Добсона з об’єктивом 8-10 дюймів. Це недорогий, портативний телескоп-рефлектор з великою апертурою, з простою некерованою альтазімутальною установкою і дуже зручною конструкцією.

КУПИТИ

Для спостережень в межах міста краще купити короткофокусний рефрактор з апертурою 70-90 мм на азімутальній підставці.

КУПИТИ

Для мандрівників або тим, хто збирається часто перевозити свій телескоп, необхідний легкий і надійний дзеркально-лінзовий апарат, оснащений системою Добсона або азімутальним монтуванням. Також можна вибрати недорогий 4-х дюймовий дзеркальний телескоп. Для більш дешевих аналогів кращим варіантом буде телескоп Шмідта-Кассегрена з 6-8 дюймовим об’єктивом. Обидва ці телескопа дуже компактні і добре підійдуть для подорожей.

КУПИТИ

Якщо вашою мрією є вивчення віддалених галактик і туманностей, придбайте рефлектор з діаметром об’єктива від 250 мм, укомплектований азімутальною підставкою. Для спостереження об’єктів далекого космосу вкрай важливий розмір об’єктива.

Досвідченим астрофотографам не обійтися без катадіоптричного телескопа з максимальною апертурою (400 мм) і довгим фокусом від 1000 мм. Монтировку краще вибрати екваторіальну з автоматичним приводом.

Астрономам-аматорам зі стажем, які вже мають уявлення про астрономію і які бажають присвятити своєму хобі весь вільний час, рекомендуємо телескоп Шмідта-Кассегрена. Так само як і телескоп Добсона – цей прилад дуже компактний, що дуже важливо для аматорського використання.

А може бути, відразу купити що-небудь подорожче і серйозніше?

Зрозуміти своє хобі можливо лише в процесі. Цілком можливо, що взявши недорогий телескоп, ви закохаєтесь в астрономію, і тоді буде потрібно більш професійний і великий телескоп.

Любительська астрономія – це захоплююче заняття, яке подарує вам багато нової та цікавої інформації, в якій години будуть здаватися хвилинами.

Кращий телескоп для любителів

Кращий телескоп для початківців з Аліекспрес Visionking CF 90500.

КУПИТИ