Покрокова інструкція з читання, яка допоможе засвоювати важкі матеріали.

Напевно вам траплялися книги, які хочеться кинути через кілька сторінок, тому що в них нічого не зрозуміло. Саме такі і треба читати, щоб розвиватися. Сприймайте свій мозок як м’яз, який можна накачати. Для цього «піднімайте тяжкості» – читайте складні книги.

1. До початку читання

Позбавтеся від шкільного мислення

У школі ми читаємо, щоб відповісти на запитання вчителя. Результати контрольних підтверджують, що ми ознайомилися з матеріалом, і нічого більше. Позбавтеся від такого підходу до читання. Пам’ятайте, що тепер ви читаєте не для вчителя, а для себе.

Припустимо, ви читаєте книгу «Старик і море». Не так важливо запам’ятати сам сюжет. Зверніть увагу на те, чому старик не здавався.

Місця, імена, дати – все це не так важливо. Важливі уроки.

Загляньте в кінець

Мета читача – зрозуміти, чому щось сталося. А що саме сталося, не так вже й важливо. Тому корисно заздалегідь дізнатися фінал книги або основні судження автора. Тоді під час читання ви зосередитеся на двох питаннях:

Що це означає?
Чи згоден я з цим?

Зазвичай читаючи перші 50 сторінок ми тільки розбираємося, що автор хоче сказати. Знаючи це заздалегідь, ви відразу перейдете до більш важливого етапу – спробам зрозуміти, чи правий автор і як застосувати отримані знання з користю для себе. До того ж ви з першого прочитання помітите основні зачіпки, які втратили б без попередніх знань про книгу.

Подивіться відгуки

Подивіться, що в цій книзі здалося важливим іншим читачам. Визначте за відгуками її культурну цінність. Подумайте, яке значення вона мала для інших людей. Складіть за відгуками уявлення про основну тему.

2. В процесі читання

Прочитайте введення

Його так і хочеться пропустити, але не робіть цього. Інакше пропустете багато важливого і доведеться перечитувати все заново. Обов’язково прочитуйте вступні статті, коментарі перекладача, примітки і виноски. Все це допоможе зрозуміти ідеї автора і підготує до сприйняття книги.

Не відмовляйтеся від такої допомоги. Вона вам знадобиться, коли ви читаєте щось складне.

Уточнюйте незрозуміле

Не вдавайте, що вам все ясно. Шукайте інформацію про те, що не зрозуміли. Наприклад, коли ви читаєте про військову історію, важливо уявляти поле битви. Подивіться карти місцевості, ознайомтесь з додатковою інформацією. Тільки не зациклюйтеся на деталях. Не забувайте, що в першу чергу вам потрібно засвоїти основні уроки.

Також буде цікаво:   Медичні інновації та якісна освіта: MED INVEST GROUP в європейському медичному бізнесі

Позначте цікаві місця

Виділяйте всі місця, які вас зацікавили і змусили думати. Якщо під рукою немає закладок або маркера, загинайте куточки сторінок.

Записуйте на полях думки, почуття і асоціації, викликані якимось уривком. Робіть це відразу, поки пам’ятайте і поки є натхнення. Не бійтеся зіпсувати книгу. З такими позначками вона принесе вам більше користі.

3. Після прочитання

Робіть виписки

Через тиждень-два після прочитання поверніться до книги. Прокрутіть її і випишіть всі помічені місця на картки. Розкладіть такі картки за темами. Це дуже зручна система зберігання важливих думок. До них можна звернутися у будь-якій ситуації: коли пишете статтю, вирішуєте робочу проблему або відчуваєте життєві труднощі.

Якщо не хочете возитися з паперовими картками, зберігайте записи в цифровому вигляді.

Вибирайте наступну книгу з бібліографії попередньої

Переглядайте виноски і бібліографію в кінці книги, щоб знайти наступну. Так ви зміцните свої знання в одній області.

Застосовуйте прочитане на практиці

Ви не дарма позначали цікаві фрази. Вживайте їх в розмовах і листуванні. Використовуйте їх на роботі і в повсякденному житті. Звертайтеся до них за порадою і натхненням.

Не забувайте, навіщо ви читали – щоб витягти з книги моральні і практичні уроки. Але одного читання мало. Щоб розвиватися, застосовуйте прочитане на практиці.

Чим більше задоволення ви отримуєте від застосування набутих знань, тим більше захочете розвиватися далі.