Насправді ми можемо бути ким захочемо. Але спершу потрібно звільнитися від оманливої ​​установки.

Шеріл Снепп Коннер – засновниця SnappConner PR, автор, фахівець зі зв’язків з громадськістю та бізнес-комунікації.

Вважається, що тип особистості змінити не можна – це помилка

Ми звикли питати: «Ти екстраверт чи інтроверт?», «Ти холерик або сангвінік?», «Ти віддаєш перевагу білому або червоному?» – наче ці ярлики назавжди визначають особистість. Але недавнє дослідження це спростовує.

У 1947 році педагоги оцінили цю відповідь 1200 підлітків у віці 14 років по шести характеристикам: впевненість в собі, наполегливість, стабільність настрою, сумлінність, оригінальність і бажання навчатися. Через 63 роки половину учасників знову протестували. Вчені попросили кожного оцінити себе самостійно за тими ж критеріями і отримати оцінку від кого-то з близьких. В результаті збігів з початковою характеристикою майже не виявилося.

На думку гарвардського психолога Деніела Гілберта, вже через 10 років людина стає іншою. Під час своїх досліджень Гілберт питав людей, наскільки сильно їх інтереси, прагнення і цінності змінилися за попереднє десятиліття. Учасники відзначали значні відмінності. Потім він запитував, наскільки сильно, на їхню думку, інтереси, прагнення і цінності зміняться в наступні 10 років. Більшість відповіли, що несуттєво.

Нам здається, що ми залишимося такими, як зараз. Але той же Гілберт сказав: «Кожна людина – це незакінчений проект, який помилково вважає себе завершеним». В цьому і криється проблема.

Як думка про те, що наша особистість залишиться такою ж заважає нам

По-перше, через неї ми схильні складати думку про інших, виходячи з їх минулого. Наприклад, знайомлячись з людиною, яку подумуємо взяти на роботу, ми запитуємо про колишній досвіді, вивчаємо досягнення, цікавимося думкою інших людей. Ми приймаємо як належне, що попередні вчинки підкажуть нам, як людина буде вести себе в майбутньому.

Безперечно, минулі дії можуть щось розповісти про людину і дізнатися про них варто. Але краще оцінювати нинішні установки або підходи до вирішення гіпотетичних ситуацій. Якщо хочете дізнатися про досвід кандидата, запитаєте, що і чому він зробив в самій важкій ситуації і що зробив би тепер, будь у нього така можливість. Це допоможе зрозуміти, наскільки у людини гнучке мислення, чим обумовлений його вибір тоді і зараз.

І це стосується не тільки до кандидатів на роботу, а й взагалі до всіх людей. Спробуйте оцінювати їх по тому, як вони думають і поводяться в теперішньому часі, а не колись раніше.

Також буде цікаво:   Чому більшість людей ніколи не доб'ється успіху

По-друге, через переконання, що особистість постійна, ми не віримо, що самі можемо і будемо мінятися. А значить, самі собі гарантуємо, що погані звички, залежності і нездорові реакції залишаться з нами і далі.

Як змінити будь-яку частину себе

Мотиваційний спікер Тоні Роббінс вважає, що для подолання будь-якої глибоко вкоріненої звички потрібні три умови:

  • Відчайдушне бажання позбутися від неї.
  • Травматична або критична подія, що сигналізує про те, що ви зобов’язані змінитися. Це може бути що завгодно: переживання вашої дитини про те, що через куріння ви рано помрете, або слова лікаря про те, що ви повинні змінити харчування, щоб уникнути повторного серцевого нападу.
  • Можливість замінити одну звичку іншою.

Вирішуйте прямо зараз, ким ви будете завтра

Кожен здатний змінити усталені переконання і риси характеру, докладаючи регулярні зусилля. Може, ви завжди були сором’язливим, але в один момент зрозуміли, що це заважає вам добитися чогось дуже важливого. Або жили безцільно, поки випадок хтось не вказав вам на необхідність змін.

Це можливо. Знайдіть те, що підштовхне вас до трансформацій, виберіть звичку-замінник або бажану якість особистості – і починайте. Головне, не сприймайте старі установки або риси як невід’ємну частину себе.