Фізіологи давно довели, чому висока температура повітря змушує нас відчувати втому і виразне бажання подрімати. Ось що відбувається з вашим організмом у спеку.

Вам не вистачає рідини

Коли жарко, ми посилено потіємо. Так проявляє себе природний механізм терморегуляції.

Мозок фіксує підвищення температури і запускає інтенсивний проток потових залоз, щоб ті вбирали вологу з навколишніх тканин і виводили її назовні. Пот потрапляє на розпалений епідерміс, випаровується, температура на поверхні шкіри падає. Разом з цим організм підсилює підшкірний кровообіг і розширює судини (тому в спеку багато хто червоніє), щоб охолодити якомога більшу кількість крові. Далі прохолодна кров відправляється до інших органів і тканин і таким чином знижує температуру в усьому тілі.

Зрозуміло, що в процесі терморегуляції тіло інтенсивно втрачає вологу. А саме на ній засновано безліч процесів в організмі. Слабкість, відчуття втоми, сонливість – частий наслідок втрати рідини.

Ви витрачаєте багато енергії на те, щоб охолонути

Енергійна робота потових залоз і прискорення кровообігу досить енергоємний процес, під час якого організм активно використовує запаси глюкози. Тому, навіть сидячи в офісі, ви витрачаєте на це більше енергії, ніж в прохолодні дні. Сил стає менше, а втоми і пов’язаної з нею сонливості – більше.

У вас знижується кров’яний тиск

Зв’язка проста: кровоносні судини в спеку розширюються – тиск падає. Навіть невелике зниження артеріального тиску означає, що в мозок поступає менше крові. А це, в свою чергу, може викликати запаморочення, слабкість, сонливість.

Увага! Різке падіння тиску супроводжує термічне виснаження – попереднику теплового удару. Якщо у вас з’явилися запаморочення і нудота, темніє в очах і все це ви пов’язуєте з впливом спеки, як можна швидше знайдіть тінь, приміщення з кондиціонером або інше прохолодне місце. Вам потрібно охолонути і випити води. Якщо протягом години не стане легше, як можна швидше зверніться до лікаря.

Вас тягне заснути за звичкою

Тепло асоціюється з безпекою і затишком, тому в прогрітому просторі нам несвідомо хочеться спати.

Ще один момент пов’язаний із специфічним перепадом температур. Збираючись спати, ми закутують у ковдру, щоб зігрітися. Коли ми засинаємо, температура тіла знижується. Організм пам’ятає цей зв’язок. Тому схожі термічні коливання (спочатку тепло, потім температура тіла трохи опускається) можуть спровокувати сонливість. Саме з цієї причини хилить в сон після гарячої ванни або теплого напою.

Також буде цікаво:   Народні методи лікування фунгуса у новонародженого

Що робити, якщо в спеку хочеться спати

У південних країнах люди практикують сієсту – обов’язковий післяполудневий відпочинок, що дозволяє переспати саму жарку частину дня. І найкращий варіант – наслідувати їхній приклад. Короткий сон знизить навантаження на організм і дозволить відновитися, щоб ефективно попрацювати решту дня.

Якщо сієста недоступна, постарайтеся хоча б в найспекотніші години (приблизно з 12:00 до 15:00) провести в приміщенні з кондиціонером або в тіні на відкритому повітрі (на офісному балконі, терасі, в коворкінг в парку). І стежте, щоб під рукою у вас була пляшка з водою: стакан рідини в годину вбереже вас від зневоднення.