Останні дослідження показали, що біг здатний продовжувати життя краще за інші типи фізичної активності.

Що було відомо про біг і тривалості життя раніше

Три роки тому група дослідників, що спеціалізуються на фізичних навантаженнях, ретельно вивчила дані великої кількості медичних і фітнес-тестів, проведених в Інституті Купера в Далласі. Цей аналіз1 Leisure-Time Running Reduces All-Cause and Cardiovascular Mortality Risk показав, що навіть п’ять хвилин щоденного бігу позитивно впливають на тривалість життя.

Після публікації цієї роботи дослідники були завалені питаннями від колег-учених і широкої громадськості. Люди запитували, чи можуть інші вправи бути настільки ж корисними, чи може біг, навпаки, нашкодити, а також ставили під сумнів ефективність бігу.

Тому в новому дослідженні 2 Running as a Key Lifestyle Medicine for Longevity, результати якого були опубліковані в березні 2017 року, професор кінезіології Дак-Чул Лі з Університету штату Айова і його колеги вирішили відповісти на ці питання. Вони повторно проаналізували дані Інституту Купера, а також вивчили результати ряду інших недавніх масштабних досліджень про зв’язок між фізичним навантаженням і смертністю.

Що показало нове дослідження

Висновки попередніх досліджень підтвердилися. Біг незалежно від темпу і тривалості знижує ризик передчасної смерті людини майже на 40%. І це було справедливо навіть тоді, коли дослідники враховували куріння, вживання алкоголю і проблеми зі здоров’ям, такі як гіпертонія або ожиріння.

На основі цих цифр вчені визначили, що якби всі небігаючі учасники дослідження зайнялися спортом, то було б на 25% менше серцевих нападів з літальним результатом і на 16% менше смертей в цілому.

Також вчені прийшли до висновку: час бігу повертає людині більше часу життя, ніж забирає, збільшуючи тривалість життя на сім годин.

Учасники тестів Інституту Купера тренувалися по дві години на тиждень. Взявши такий графік за основу, дослідники підрахували, що типовий бігун протягом майже 40 років витратить менше шести місяців на тренування, але може очікувати збільшення тривалості життя на 3,2 роки.

Чи може біг надавати зворотний ефект? На думку вчених, немає. Доктор Лі каже, що позитивний вплив бігу на тривалість життя припиняє збільшуватися приблизно при чотирьох годинах пробіжок в тиждень і більше не знижується.

Інші види фізичної активності теж позитивно впливають на тривалість життя, але в меншому ступені. Ходьба і їзда на велосипеді, навіть якщо вимагали від людини приблизно таких же зусиль, як біг, зазвичай знижували ризик передчасної смерті приблизно на 12%.

Також буде цікаво:   Що треба знати, щоб зберегти відносини зі спортсменом?

Чому біг настільки ефективний – залишається загадкою. Одне з припущень полягає в тому, що він бореться з багатьма поширеними факторами ризику ранньої смерті, включаючи високий кров’яний тиск і ожиріння.

Звичайно, біг не зробить нас безсмертними. Результати нового дослідження не свідчать про пряму залежність між бігом і тривалістю життя. Вони лише показують, що бігають люди живуть довше. Вчені відзначають, що бігуни зазвичай ведуть здоровий спосіб життя і це також може відігравати велику роль в зниженні ризику передчасної смерті.