Напевно вам знайома ситуація, коли на роботі у вас, крім безлічі робочих програм і документів, відкрита пошта, дві-три соціальні мережі і корпоративний чат. І, звичайно, ви примудряєтеся при цьому спілкуватися з колегами, попиваючи чай. Мультизадачність так глибоко проникло в наше життя, що вже не здається чимось дивним. Ми всі давно вже трохи Цезарі, і не тільки на роботі: напевно багато хто з вас одночасно дивляться телевізор і спілкуються в чаті з телефону.

Переважає думка, що завжди краще закінчити одну задачу, перш ніж приступати до наступної, але в дійсності так роблять всі. Працюючи над двома-трьома завданнями одночасно, ми відчуваємо себе зайнятими і тішимо себе надією, що таким чином істотно економимо час. Однак черв’ячок сумнівів щодо того, що ми могли б робити роботу більш продуктивно, не зникає.

У дослідженні, проведеному протягом декількох десятиліть Алленом Блюдорном, виявилося, що ефективність монохронізма (виконання завдань по одній, послідовно) або багатозадачності – питання особистих переваг. Деякі люди дійсно відчувають себе краще, виконуючи завдання строго по одному, інші цілком щасливі на роботі, яка вимагає багатозадачності. Втім, це не означає, що вони роблять всю роботу швидше.

Дослідження примусової багатозадачності на перший погляд підтверджують поширену думку про перевагу послідовного завершення завдань. В умовах, коли їм потрібно перемикатися між різними завданнями або виконувати два завдання одночасно, багато хто відчуває проблеми з увагою. Експерименти показали, що при перемиканні з одного завдання на інше деяка частина ресурсів вашого мозку продовжує працювати над попереднім завданням.

Кожен раз, перемикаючись між завданнями, ви повинні нагадати собі, чим займалися до цього, і одночасно відключитися від попередньої задачі. Використання уваги, короткочасної пам’яті і виконавчих функцій для вирішення більш ніж одного завдання одночасно створює підвищене когнітивне навантаження, і при вирішенні складних завдань ви можете перевищити свій ліміт. При цьому неминуче страждає продуктивність.

Багато дослідників приходять до висновку, що ми повільні і менш точні, коли змушені переключатися між двома і більше завданнями. Однак в дослідженнях Софі Лерой, присвячених залишковій увазі, виявилося, що наш мозок здатний швидко позбутися від «післясмаку» попередньої задачі, якщо змушений працювати в умовах обмеженого часу. Коли випробуваним ставили жорсткі терміни, вони брали когнітивно менш складні рішення. Це, в свою чергу, дозволяє швидко позбутися від зосередженості на попередній задачі і приступити до наступної у всеозброєнні. Наближення дедлайну робить нас більш сконцентрованими.

Багатозадачність дається важче, якщо завдання схожі. Наприклад, складно розмовляти по телефону і відповідати на листи, тому що обидві дії використовують схожі розумові процеси. Якщо завдання сильно відрізняються, багатозадачність може навіть поліпшити показники.

Також буде цікаво:   Планшет - надежное и современное устройство

Дослідження, проведене в 2015 році в Університеті Флориди, полягало в тому, що випробовуваних попросили сісти на велотренажери та крутити педалі з комфортною швидкістю протягом двох хвилин. Після вони зробили те ж саме, але вже перед екраном, на якому були представлені когнітивні тести різної складності. У підсумку випробовувані крутили педалі на 25% швидше при отриманні когнітивного завдання, причому без шкоди для його вирішення. Автори дослідження припустили, що в разі механічної діяльності на кшталт заняття на велотренажері деякі відволікання можуть бути навіть корисними.

Трохи більше 2% людей блискуче справляються з багатозадачністю не жертвуючи продуктивністю. Ця невелика група була виявлена ​​випадково психологами з Університету штату Юта. Девід Стрейер і Джейсон Уотсон з’ясовували, чому розмова по мобільному телефону під час водіння набагато небезпечніша, ніж спілкування з пасажиром, який їде з вами в машині (бо пасажир, природно, припиняє розмову в небезпечній дорожній ситуації).

Вони виявили щось, що спочатку здалося їм помилкою в даних: людина, яка однаково добре водить незалежно від відволікаючих чинників. Під час перевірки даних виявилося, що така людина була не одна. У середньому дві людини зі ста є супер-багатозадачними – здатними концентруватися на декількох завданнях без шкоди для продуктивності.

Цікаво, що ті ж психологи виявили, що чим більше була впевненість людей у ​​власній багатозадачності, тим гірше вони проходили випробування, де від них було потрібно запам’ятати список слів одночасно з рішенням математичної задачі.

Але, навіть якщо ви не запрограмовані на багато, звичка до веб-серфінгу одночасно з проходженням комп’ютерної гри, прослуховуванням музики і перевіркою пошти може дати вам невеликий бонус. Кельвін Лю і Алан Вонг з Університету Гонконгу виявили, що люди, регулярно використовують два або три джерела інформації, краще об’єднують інформацію, що отримується через органи зору і слуху.

Дивним фактом, пов’язаним з багатозадачністю, є те, що, не дивлячись на збільшення когнітивного навантаження, багато хто з нас не може відмовитися від роботи в такому форматі. Чому ж нам це подобається? Не будучи об’єктивно найефективнішим способом роботи, він здається менш важким, так як ми постійно потроху відволікаємося, намагаючись «з’їсти слона».

Поряд з очевидними недоліками, багатозадачність має і деякі переваги. Є обставини, при яких така форма роботи краща: коли ми нікуди не поспішаємо і виконуємо творчі завдання, які спонукають нас мислити ширше, або коли нам потрібно трохи відволіктися, виконуючи монотонну механічну роботу. Головне – навчитися використовувати її у відповідних ситуаціях!