Звичайна установка Windows XP на ноутбук. Керівництво як встановити Windows XP на ноутбук з інтеграцією драйверів SATA для новачків.

Введення в установку Windows XP на ноутбук. Як ви вже мали можливість здогадатися, мова в даному керівництві піде про установку Windows XP. Відразу потрібно відзначити, що орієнтований даний матеріал в першу чергу для новачків і тих, хто з тих чи інших причин ще не стикався з установкою Windows XP.

Багато людей вважають, що установка Windows XP на ноутбук – це щось складне і незрозуміле, про те, що установити її можуть лише справжні «гуру». Насправді це не так. Якщо все робити правильно, то все вийде і буде працювати. Про те як зробити все правильно і розказано в цій статті.

На цьому сайті вже був опублікований подібний матеріал: Спрощена установка Windows XP. Там установка Windows XP проводилася в спрощеній формі. Спрощення полягало в тому, що в BIOS ноутбука або комп’ютера робилося перемикання режиму роботи контролера SATA на IDE Mode або так званий режим сумісності. Це було зроблено тому, що в оригінальній Windows XP немає драйверів для вбудованих контролерів SATA виробництва Intel (починаючи з південних мостів сімейства ICH7-M) і деяких моделей від AMD (починаючи з сімейства південних мостів SB700), які працюють в режимі AHCI.

Зауваження: південний міст – це мікросхема на материнській платі ноутбука. До неї підключається жорсткий диск через інтерфейс SATA. У більш старих ноутбуках застосовувався дещо інший інтерфейс – IDE. Багато ноутбуки дозволяють перемикати ту мікросхему в режим, при якому Windows або будь-яка інша операційна система буде вважати, що жорсткий диск в ноутбуці підключений по IDE, хоча насправді він підключений по інтерфейсу SATA. Звідси і росте коріння терміна Режим сумісності або IDE Mode.

Може виникнути цілком логічне запитання: а яка різниця між звичайним режимом (AHCI) і режимом сумісності (IDE Mode)? По суті різниця полягає в технології NCQ. У режимі AHCI вона включена, в режимі сумісності вимкнуто. На практиці ця технологія забезпечує швидшу роботу вінчестера з кількома додатками одночасно.

Відмінність полягає в тому, що в режимі AHCI працює технологія NCQ, яка оптимізує траєкторію пересування головок вінчестера. У режимі сумісності (IDE Mode) ця технологія неактивна. На практиці технологія NCQ дозволяє вінчестеру трохи швидше працювати одночасно з кількома додатками. З результатами порівняння цих двох режимів ви можете ознайомитись в цьому матеріалі: Технологія NCQ. Чи варто включати AHCI?.

Важливе зауваження: драйвера SATA потрібно інтегрувати далеко не на всіх ноутбуках. Це стосується в першу чергу ноутбуків на чіпсетах від Intel, а також ноутбуків на чіпсетах від AMD 7-ої серії і вище. Для решти ноутбуків драйвера інтегрувати не треба. Також на треба перемикати в BIOS режим роботи вінчестера. Оригінальна збірка Windows XP вже містить всі необхідні драйвера. Тобто просто ставите в BIOS завантаження з диска і встановлюєте Windows на ноутбук. Якщо у вас чіпсет від AMD 7-ої серії (зв’язка 780G + SB700), то краще скористайтеся спрощеною установкою Windows XP. Справа в тому, що на даний момент спостерігаються невеликі проблеми з інтеграцією драйверів SATA.

Для установки Windows XP на ноутбук з вінчестером, що працює в режимі AHCI, існує три основні способи:

  • Записати драйвера на дискету, вставити її в USB-флоппі дисковод, при установці Windows XP натиснути F6 і вибрати потрібний драйвер;
  • Інтегрувати драйверів SATA у вже встановлену в режимі IDE Mode Windows XP, а потім переключити в BIOS на AHCI. Якщо не інтегрувати драйвера, а просто перемкнути режим роботи, то отримаєте синій екран і перезавантаження;
  • Інтегрувати драйверів SATA в дистрибутив Windows XP.

Розглянемо кожен з цих способів:

  • Перший спосіб найбільш простий, але для його реалізації потрібен дисковод. Купити зовнішній USB-дисковод не завжди є можливість. Якщо не спрацюють другий і третій, то можна сміливо вдаватися до цього способу, благо, флоппі-дисководи коштують дуже дешево;
  • Другий спосіб хороший якщо вже стоїть система з налаштованими програмами, драйверами, які лінь переставляти. Як інтегрувати драйвера у вже встановлену систему описано в цьому матеріалі: Інтеграція драйверів SATA у вже встановлену Windows XP;
  • Третій спосіб є оптимальним у плані простоти, витрат часу і коштів. Саме цей спосіб і буде описаний в цій статті.

Тепер можна переходити до безпосередньо до опису установки Windows XP на ноутбук з інтеграцією драйверів SATA. Для установки Windows XP на ноутбук з інтеграцією драйверів потрібно виконати такі дії:

  • Інтегрувати драйверів SATA в дистрибутив Windows XP і записати його на диск;
  • Включити в ноутбуці у BIOS завантаження з диска;
  • Установити Windows XP на ноутбук;
  • Встановити драйвера на ноутбук.
Також буде цікаво:   Вигідна пропозиція: Windows 10 Pro всього за 12 доларів

Важливе зауваження: якщо у вас немає CD/DVD приводу, то вам слід встановлювати Windows XP з флешки або з карти пам’яті. Як це зробити описано в даних посібниках: Установка Windows XP з флешки і Установка Windows XP з флешки за допомогою WinToFlash.Інтеграція драйверів SATA в дистрибутив Windows XP і запис на диск Для інтеграції нам знадобляться:

  • Диск з Windows XP або образ Windows XP у форматі. sso. Рекомендується використовувати чисті MSDN збірки;
  • Набір утиліт і драйверів.
  • Чистий CD-або DVD-диск.

Для інтеграції драйверів SATA спочатку потрібно скопіювати дистрибутив Windows XP в папку на вінчестері. Створюємо папку з назвою Windows XP на диску D:\, наприклад. Копіюємо всі файли з диска з Windows XP в ту папку. Якщо диска немає, але є. iso образ, то його можна розпакувати в папку Windows XP за допомогою утиліти 7-Zip. Її ви можете знайти в архіві з програмами і утилітами, який ви завантажили по посиланнях вище. У результаті папка Windows XP повинна містити такі файли і папки:

Встановлюємо і запускаємо nLite, вибираємо мову і натискаємо Далі:

Натискаємо Огляд і вказуємо папку, в яку копіювали файли з диска:

Натискаємо Далі:

На цій сторінці вказуємо що саме ми будемо робити з дистрибутивом Windows. Вибираємо Драйвера і Завантажувальний образ ISO:

Тепер варто вказати папку з драйверами, які будемо інтегрувати в дистрибутив. Натискаємо Імпорт і вибираємо Папку драйверів:

Якщо у вас процесор від Intel, то вибираємо драйвера для Intel. В архіві є драйвера для 32 – і 64-бітових систем. Якщо у вас чіпсет від AMD 7 і вище серій, то вибираємо відповідні драйвера від AMD:

Коли вибрали папку, вибираємо драйвер:

А тепер, мабуть, найцікавіше. Вибираємо вашу модель південного моста. Для нових ноутбуків на процесорах Intel Core це зазвичай Intel (R) PCH SATA AHCI Controller. Якщо ви не знаєте який у вас південний міст, то вибираємо все:

Натискаємо Далі:

Запускаємо процес інтеграції:

Ось драйвера і інтегрувалися:

Тепер вставляємо в привід диск, вибираємо в віконці зліва вгорі Direct Burn і натискаємо на Запис:

Погоджуємося:

От і все. Драйвера диск з Windows XP і драйверами SATA готовий.

Включення завантаження з диска в BIOS

Щоб включити завантаження з диска в BIOS, спочатку потрібно в нього зайти. Для цього на початку завантаження ноутбука потрібно натиснути певну клавішу. Зазвичай, при завантаженні внизу вказано яку кнопку натиснути, щоб увійти в BIOS. Найчастіше це F2, Del, Esc та інші.

Після входу в BIOS потрібно знайти де настроюється порядок завантаження. Зазвичай ці налаштування розміщені на вкладці BOOT. Для зміни порядку завантаження зазвичай використовуються кнопки F5/F6. Іноді вибір порядку завантаження здійснюється через спеціальне меню. Зазвичай прямо на сторінці з налаштуваннями зазначено якими кнопками можна змінювати список завантаження.

Виставляємо ваш CD/DVD привід на перше місце, зберігаємо налаштування і виходимо з BIOS. Для того, щоб налаштування вступили в силу, потрібно зробити перезавантаження. Воно зазвичай відбувається автоматично після збереження настройок і виходу з BIOS.

Установка Windows XP на ноутбук, в яку вбудовані драйвера SATA, нічим не відрізняється від звичайної установки Windows XP.

Якщо під час установки інсталятор не знайде жорстких дисків або просто ноутбук або комп’ютер видасть вам синій екран, то це означає, що ви інтегрували не ті драйвера SATA, дистрибутив Windows XP кривий або з вінчестером проблеми. У цьому випадку спробуйте переключити в BIOS режим роботи вінчестера на IDE Mode.

Коли закінчите з установкою Windows XP на ноутбук, можна переходити до наступного етапу: до драйверів. Пошук і установка драйверів Windows.

Після установки Windows XP потрібно встановити драйвера. Навіщо вони взагалі потрібні?

Щоб відповісти на це питання, потрібно розглянути що таке драйвер. Драйвер служить свого роду сполучною ланкою між операційною системою і безпосередньо тим чи іншим пристроєм. Якщо цієї сполучної ланки немає, то Windows просто не зможе працювати з тим пристроєм. Цим пристроєм може бути звуковий чіп, відеокарта, мережева карта, картрідер, веб-камера і багато інших складових вашого електронного помічника.

Відео: як встановити Windows XP на комп’ютер, ноутбук

Фото: Microsoft