Один угорський професор психології одного разу вирішив написати відомим митцям з проханням дати інтерв’ю для книги, над якою він працював. Найцікавіше в його історії – кількість людей, які відповіли йому відмовою. Що ж, давайте дізнаємося, як творчі особистості вміють говорити «ні».

Один з моїх секретів продуктивності (варто зауважити, що я вірю в продуктивність і не вірю в творчість) в тому, щоб завести собі велику корзину для макулатури і викидати в неї всі запрошення на зразок ваших. Судячи з мого досвіду, продуктивність полягає в тому, щоб не робити нічого з того, що може допомогти в роботі іншим людям, а замість цього присвятити весь свій час плідній праці над власною справою.

Пітер Друкер, автор праць з менеджменту

Містер Беллоу повідомив мені, що важливу роль у тому, що він був і залишається творчою людиною, відіграє те, що він ніколи не дозволяє собі бути частиною досліджень інших людей.

Секретар письменника Сола Беллоу

Вибачте, але у мене залишилося дуже мало часу.

Річард Аведон, фотограф

Він є творчою людиною, тому що повністю занурений в свою роботу. Таким чином, причина, по якій ви маєте намір вивчити його творчий процес, одночасно є і причиною, по якій він (з великим жалем) змушений відмовити вам у допомозі. Він також просив передати, що не зміг відповісти на лист особисто, так як зараз старанно працює над закінченням скрипкового концерту, прем’єра якого очікується восени.

Секретар композитора Дьордя Лігеті

Професор написав 275 творчим людям. Третина з них відповіла «ні», пояснюючи відмову нестачею часу. Ще третина просто нічого не відповіла. Можливо, у них теж не було часу для того, щоб допомогти професорові, а може, у них просто не було особистого секретаря, який би написав відповідь.

Час – ось що в першу чергу важливо для творчої діяльності. Забудьте про міфи, якими обросло творчість. Все в кінцевому підсумку зведеться до того, що вам потрібно просто працювати: працювати, щоб стати експертом як в теорії, так і в практиці; працювати, щоб знайти вирішення проблем, а також проблеми, до яких приведуть ваші рішення; працювати, щоб пройти шлях проб і помилок; працювати, щоб роздумувати і самовдосконалюватися, і, звичайно ж, працювати над своїм творінням. Творчий процес вимотує вас сьогодні, а завтра все повториться знову. Йому невідомі ні вихідні, ні відпустки. Творчістю не можна займатися тільки тоді, коли ви відчуваєте натхнення. Це звичка, примус, одержимість і покликання.

Також буде цікаво:   Як треба правильно пити таблетки - до чи після їжі?

Є щось спільне між усіма творцями – те, як вони проводять свій час. Майже всі вони витрачають левову частку свого часу на роботу над своїм творінням. Вони можуть працювати вдень і вночі.

Вчасно сказане «ні» здатне переважити ідеї, осяяння і талант разом узяті. Ніхто, крім вас, не збереже ваш час – тканина, з якої ви створюєте свої творіння.

Математика часу проста: у вас його менше, ніж ви думаєте, а потрібно вам його більше, ніж ви думаєте.
Нас не вчили говорити «ні». Відмова – це грубо. «Ні» – це відсіч, спростування, в деякому роді акт словесного насильства. «Ні» потрібно говорити наркотиків і незнайомцям, які хочуть пригостити вас цукерками.

Творчі люди часто задаються питанням: «Якщо я не скажу” ні “, то що я втрачу? Ескіз? Строфу? Абзац? Десять рядків коду? ». Відповідь завжди однаковий: в будь-якому випадку ви вкраде час у свого творіння.

Є продукти, які потрібно купити; є сім’я, якій потрібна ваша любов і підтримка; є щоденна робота, яку треба робити.

Люди, для яких творчість є справою життя, знають це. Вони знають, що світ сповнений незнайомців, які хочуть пригостити їх цукерками. Вони вміють говорити «ні» і при цьому розуміють, що своєю відмовою можуть поранити іншу людину.

Чарльз Діккенс, відмовляючись від запрошення одного, написав наступне:

«Це займе лише півгодини», «приділіть мені трохи часу після обіду», «це тільки на один вечір» – люди кажуть мені це знову і знову, але вони не знають про те, як часом складно буває змусити себе приділити хоча б п’ять хвилин кожному з них. Вони не підозрюють, як сильно можна переживати від однієї лише думки про те, що пообіцяв комусь зустріч. Той, хто одного разу вирішив присвятити своє життя мистецтву, повинен повністю йому віддатися, мистецтво має стати компенсацією всьому. Я засмучений, що ви підозрюєте мене в небажанні бачитися з вами, але я нічого не можу з собою вдіяти – це мій шлях, і я повинен слідувати йому до кінця.

Якщо ви говорите «ні», люди можуть порахувати вас байдужим, нудним, неввічливим, злим, егоїстичним, антисоціальним, одиноким, байдужим людиною. Арсенал образ на вашу адресу може бути невичерпним. Але слово «ні» – це та чарівна кнопка, яка допомагає вам продовжувати займатися своєю творчістю.