Зміна дихання, зайві подробиці, невиправдана агресія – з цих та інших сигналів можна визначити брехуна.

Тревіс Бредбері – психолог, один з авторів книги «Емоційний інтелект 2.0», співзасновник компанії TalentSmart.

Люди брешуть. Причому постійно. Є дані 1 Self-Presentation and Verbal Deception: Do Self-Presenters Lie More?, що 60% з нас примудряються збрехати близько 3-х разів протягом 10-хвилинної розмови (і часом навіть цього не помічаючи!). На щастя, більшу частину ошуканців легко розкусити.

Людина бреше вам, якщо:

1. Прикриває рот і уразливі частини тіла

Брехун часто прикриває рот або просто торкається до губ. Такий жест свідчить про підсвідоме припинення комунікації.

Також обманщик інстинктивно закриває вразливі частини тіла: голову, шию, живіт. Причина в тому, що брехня змушує його готуватися до атаки.

2. Повторюється і дає занадто багато деталей

Брехун ненавидить тишу, тому намагається заповнити кожну секунду розмови непотрібними подробицями. За допомогою цих вигаданих деталей він намагається переконати співрозмовника і себе в правдивості історії.

Шахраю властиво повторювати одні й ті ж фрази.

Так він намагається виграти час, щоб зібратися з думками.

3. Готується до відступу

Брехня змушує людину підсвідомо шукати шляхи до втечі. Тому обманщики, якщо стоять, наближаються до дверей, а якщо сидять, то розгортаються до виходу.

Якщо співрозмовник раптом перестає перебувати в розслабленій позі і стає більш зібраним, це теж може бути ознакою брехні. З його боку це ще один спосіб підготуватися до відступу.

4. Його слова і мова тіла не збігаються

Очевидна ознака обману – протиріччя між словами людини і невербальними сигналами, які він посилає.

Яскравий приклад: хтось розповідає трагічну і серйозну історію про своє життя, при цьому посміхається і поводиться досить жваво.

5. У нього змінюється дихання

Обманщик рефлекторно починає важко дихати, так як через брехню змінюється частота серцевих скорочень. Іноді брехунові навіть буває складно говорити, тому що у нього пересихає в роті – це ще одна реакція організму на неправду.

6. Нетипово рухає очима

Не можна сказати, що якийсь один напрямок погляду говорить про обман. Якщо ж ви знаєте людину досить добре, то незвичайний для нього рух очей може свідчити про брехню.

Втім, один універсальний спосіб обчислити брехуна по очах все-таки є: якщо співрозмовник постійно дивиться на двері, не виключено, що він вам бреше.

Також буде цікаво:   Маніфест вільно мислячих людей: як вижити в інформаційних війнах і не перетворитися на зомбі

7. Стає агресивним

Найкращий захист – напад. Саме тому обманщик схильний до раптових і безпідставним спалахів люті.

Інший агресивний сигнал, який він підсвідомо посилає, – довгий, немиготливий погляд.

Так брехун намагається виглядати більш правдивим, але замість цього наводить жах і заодно видає себе.

8. Нервується

Будь-який прояв зайвого занепокоєння може сигналізувати про брехню. Так само як постійні дотики до волосся, нервові рухи руками і ногами. Особливо показовий останній пункт: якщо людина багато рухає ногами, значить, його тіло готується до втечі. Тобто підсвідомо він відчуває загрозу.

Важливе уточнення

Перш ніж звинувачувати когось, придивіться до його поведінки. Якщо перераховані вище сигнали людина посилає постійно, зовсім не обов’язково, що перед вами патологічний брехун. Можливо, він просто по природі метушливий.

Ситуація може бути і зворотною: хтось вам бреше, але не проявляє описаних ознак. Так можуть вести себе психопати, тому що вони не відчувають провини або занепокоєння через обман. На щастя, розкусити їх ми теж можемо.