В даній статті ви дізнаєтесь  інформацією про часті способи обману, якими користуються нечесні продавці на AliExpress, також в статті будуть розкриті інструменти, які допоможуть уберегтися від шахраїв.

Накрутка рейтингу

Рейтинг магазину – перше, на що дивиться покупець. Суть в тому, що чим більше рейтинг, тим вище ступінь довіри до продавця. Навряд чи ви купите дорогий телефон у рітейлера з 30 або 50 балами. Ви підете до того, у кого 4-5 кристалів, а краще – парочка корон.

Продавці хочуть швидко набрати рейтинг і заслужити довіру покупців. З цією метою деякі з них торгують спочатку всякою дешевою дрібницею, а коли рейтинг підростає, різко перепрофілюються і починають торгувати дорогою електронікою.

Правилами це не заборонено. Начебто навіть ніякого обману. Але, погодьтеся, у балів, зароблених таким чином, є присмак фейковості.

Рівень небезпеки: низький.
Що робити? Зайдіть на сторінку магазину, виберіть «Товари» → «Перегляд всіх товарів» → «Число замовлень».

Ви побачите, чим торгував і торгує магазин. Речі, різко вибиваються з поточного асортименту, – непряма ознака накрутки рейтингу.

Підміна товару на сторінці лота

Заголовки на AliExpress як шаради. Хіба помітиш, якщо зміниться пара слів? Цим теж користуються деякі продавці.

Наприклад, була сторінка, де продавався годинник з ремінцем з натуральної шкіри. Товар користувався попитом. Багато людей його купили і залишили вдячні відгуки. Але ось продавець трохи змінив опис, змінив пару фотографій – і тепер це годинник з ремінцем зі шкірозамінника.

Фактично товар інший, але URL залишився колишнім. Значить, товар буде вище в пошуковій видачі, а головне – буде мати безліч позитивних відгуків. Це може спровокувати на необдуману покупку.

Рівень небезпеки: низький.
Що робити? Відкрийте останню сторінку з відгуками і уважно прочитайте, що писали люди. Звертайте увагу на нюанси. Якщо помітите невідповідність відкликання з описом товару, відмовтеся від покупки.

Швидко знайти схожий товар допоможуть браузерні розширення для Google Chrome.

  • Aliexpress Search
  • Produktsuche nach Bild auf AliExpress.com
  • Aliexpress Search by image

З їх допомогою можна знайти товар по картинці, а перший додаток ще й спрощує пошук за ключовими словами.

«Помилка» в адресі доставки

Припустимо, ви живете на вулиці Червоних ліхтарів, в будинку № 2. Але продавець відправляє (якщо відправляє) замовлення на таку адресу: вулиця Червоних ліхтарів, будинок № 222. Найбільш безсовісні при цьому висилають пінопласт замість реальних речей. Навіщо?

Все просто. Чим довше посилка буде блукати по поштовим відділенням в пошуках адресата, тим краще для нечистого на руку продавця. Розрахунок на те, що покупець не буде стежити за таймером на AliExpress і відкривати спор. Коли термін захисту покупця закінчиться, угода закриється, продавець отримає гроші.

Рівень небезпеки: середній.
Що робити? Слідкуйте за терміном захисту покупця. Робити це можна через повідомлення, які приходять постійним покупцям на пошту, або заглядаючи в «Мої замовлення» на сайті.

Відкрити спор на AliExpress можна не раніше 5 днів з моменту підтвердження продавцем відправки і не пізніше 15 днів з дати закриття замовлення.

Затіявши диспут, не погоджуйтеся на повторну відправку товару. Вимагайте тільки повного повернення коштів.

Контролювати статус товару допомагають також розширення для відстеження місцезнаходження посилки. З ними зручно, так як не треба копіпастити туди-сюди номера відстеження.

  • Aliexpress Tracking
  • Aliexpress – Where is my order?
  • AliExpress Orders tracking PRO-packages track

Підробка номера для відстеження

Трек-номер зараз присвоюється навіть дешевим товарам, але далеко не всі з них працюють. Іноді з технічних причин, іноді зі злого наміру продавця.

Також буде цікаво:   Не лізьте в душу!

Розрахунок знову ж на неуважність покупця. Якщо ви прогавили термін захисту і не відкриєте вчасно спор, угода закриється автоматично і продавець отримає свої нечесно зароблені гроші.

Якщо ви встигли схаменутися, то продавець може почати тиснути на жалість. «Будь ласка, закрийте спір, товар ось-ось прийде», – буде плакатися. Робити цього у жодному разі не можна. При відмові від диспуту гроші перейдуть до продавця і зробити вже потім нічого не можна буде. Якби продавець дійсно відправив товар і виникли накладки з доставкою, він би сам продовжив термін захисту.

Рівень небезпеки: середній.
Що робити? Слідкуйте за терміном захисту покупця, вимагайте від продавця робочий трек-номер і спостерігайте за переміщенням посилки.

Зміна способу доставки і часткове повернення грошей

З таким обманом можна зіткнутися при покупці товару з експрес-доставкою. Так як «Пошта України» не відзначається акуратним поводженням з посилками, платну доставку вибирають зазвичай при замовленні дорогих статусних речей.

Припустимо, ви купили телефон за 200 доларів. Плата за EMS або DHL склала 50 доларів. І незабаром ви отримуєте лист: «Дорогий клієнт, на жаль, служба експрес-доставки не взяла вантаж через проблеми з митницею. Не хвилюйся: я відправлю тобі телефон звичайною поштою. Дозволь мені повернути гроші за доставку. Відкрий спір і попроси 50 доларів повернення».

Дбайливий, правда? Насправді таке повідомлення – привід насторожитися, а не розчулюватися продавцеві. Трюк в тому, що, закривши спір, ви отримаєте свої 50 доларів назад, але телефон до вас може так і не прийти.

Рівень небезпеки: високий.
Що робити? Скрупульозно перевіряйте надійність продавця. Який у нього рейтинг? Чи немає на нього скарг?

Знову виручать розширення для браузера. Так, про скарги при заході на сторінку того чи іншого продавця попереджають:

  • Aliexpress Seller Check
  • AliExpress Tools

Зміна вартості товару після оформлення замовлення

З деякими продавцями можна домовитися про зниження ціни. Для цього потрібно оформити, але поки не оплачувати товар. Рітейлер побачить його і поміняє вартість.

На жаль, зустрічаються і нахаби, які змінюють цінник в свою користь.

Рівень небезпеки: високий.
Що робити? Зробіть скріншот листування з продавцем і поскаржтеся на нечесного продавця через чат служби підтримки AliExpress або по електронній пошті: [email protected] чи [email protected].

Не любите торгуватися? Тоді просто встановіть пару розширень і отримуйте повідомлення про зниження ціни на товари, що сподобалися.

  • AliExpress Advisor
  • AliExpress Shopping und Cashback

Також не лінуйтеся відстежувати динаміку цін. У цьому допоможуть ці два розширення, а також згадані вище AliExpress Tools і AliExpress Seller Check.

Невідповідність опису товара

Товари з Китаю часом настільки довгоочікувані, що покупці ставлять продавцеві п’ять зірок, навіть не  тестуючи річ. Все прийшло, все ціле – що ще потрібно? На це і розраховують шахраї.

Вам може дістатися товар, невідповідний заявленим характеристикам. Наприклад, замість флешки USB 3.0 отримаєте тільки USB 2.0. У групі ризику товару, властивості яких проявляються лише в процесі експлуатації: карти пам’яті, жорсткі диски і так далі.

Рівень небезпеки: високий.
Що робити? Не поспішайте з фідбеком. Перевірте, чи відповідає річ всім заявленим при замовленні вимогам. Якщо знайшли огріхи, відкривайте спір. Коли товар не відповідає опису, можна отримати часткову або повну компенсацію. В останньому випадку річ доведеться відправити назад продавцеві.

Будьте уважні, бережіть свої гроші! А якщо стикалися з описаними або іншими способами обману на AliExpress, обов’язково напишіть про це в коментарях.

LF