На губах мало сальних залоз, тому природне захисне мастило майже відсутнє. Крім того, шкіра дуже тонка. Тож її легко травмувати.

Ось найпоширеніші причини появи тріщин на губах.

Сонячний опік

Під дією ультрафіолету губи, особливо нижня, втрачають вологу, стають твердими, сухими і легко тріскаються, наприклад, при усмішці. Такі пошкодження особливо часто з’являються у людей зі світлою шкірою та тих, кому понад 45 років.

Тут слід бути уважними. Якщо крім тріщин на висушених і почервонілих від сонця губах виникають виразки і тим більше якщо ці виразки не гояться протягом декількох місяців, а то й років, такі зміни вважаються передраковими. Тож треба обов’язково здатися терапевту чи стоматологу.

Сухість повітря чи спека

Через особливості будови губи втрачають вологу в 10 разів швидше, ніж шкіра інших ділянках тіла. Тому і ефект пересихання в жарку або суху погоду проявляється яскравіше: поверхня губ стає жорсткою, лускатою на дотик і легко тріскається.

Холод

Організм реагує на зниження температури, звужуючи поверхневі судини та зменшуючи надходження крові до шкірних покривів. Для губ це критично: адже кров – фактично єдине, що їх зігріває.

Коли губи починають мерзнути, волога, що знаходиться в них, кристалізується і перетворюється на лід. Таким чином ніжна шкіра в цій галузі ще й пересихає. Тобто ризик появи тріщин різко підвищується.

Звичка облизувати губи

Слина швидко випаровується, і губи стають ще сухішими, ніж до того, як ви їх облизали.

Якщо це відбувається у спекотну, холодну чи вітряну погоду, лущення та тріщини на губах – закономірний результат.

Звичка дихати через рот

Через постійний рух повітря біля рота губи пересихають швидше, ніж зазвичай.

Зневоднення

Недолік вологи в організмі призводить до того, що шкіра теж втрачає вологу і стає більш сухою та ламкою. До губ це відноситься насамперед.

Алергічна реакція на невідповідну косметику

Губи можуть дуже сильно реагувати на барвники та ароматизатори в косметиці, яку ви звикли використовувати: бальзамах, помаді, засобах для вмивання, масках. Роздратування, спровоковане речовинами алергенами, теж може призвести до появи тріщин на тонкій шкірі.

Особливо часто таким ефектом грішать засоби, які містять:

  • камфорна, евкаліптова олії;
  • ароматизатори: кориця, цитрусові, звичайна та перцева м’ята;
  • ланолін;
  • ментол;
  • октиноксат або оксибензон;
  • фенол (або феніл);
  • пропілгалат;
  • саліцилова кислота.

Різні захворювання

Сухість губ може бути симптомом алергії, екземи, захворювань щитовидної залози, деяких аутоімунних станів. Шкіра в цій галузі пересихає і при лихоманці, яка може супроводжувати ГРВІ чи грипі.

Також буде цікаво:   Чому не варто робити антисептик для рук з горілки

Ще одна причина підвищеної сухості – побічна реакція на ліки, які ви приймаєте.

Якщо підозрюєте, що у сухості губ винні якісь захворювання чи ліки, обов’язково відвідайте лікарню.

Дефіцит вітамінів та мінералів

Поява тріщин на губах іноді вказує на нестачу заліза та вітамінів групи В. Але це не означає, що потрібно бігти в аптеку за вітамінами. Просто спробуйте змінити раціон і проконсультуйтеся з лікарем.

Що робити, якщо сохнуть і тріскаються губи, і як цьому запобігти

Звичайно, треба усунути причину сухості губ. Якщо вона медична, то лікування призначить лікар. А якщо справа не у хворобах чи ліках, повернути губам гладкість допоможуть поради експертів Американської асоціації дерматології. Ті ж рекомендації підійдуть, щоб не допустити появи тріщин у майбутньому.

Вибирайте косметику, яка не шкодить вашим губам

Експерти Американської асоціації дерматології зазначають, що дискомфорт, печіння, поколювання, що виникають при нанесенні косметики, — це ознака роздратування, а не активних інгредієнтів у продукті.

Також варто відмовитися від ароматизованих або пофарбованих помад та бальзамів.

Натомість вибирайте косметику, в якій є:

  • касторове масло;
  • диметикон;
  • олія з насіння коноплі;
  • мінеральна олія;
  • вазелін;
  • масло ши;
  • сонцезахисні інгредієнти, такі як оксид титану або оксид цинку.

Користуйтеся бальзамом для губ кілька разів на день

Якщо губи дуже сухі, спробуйте замінити звичайний бальзам густою маззю, наприклад, вазеліновою. Вона допоможе довше зберегти вологу.

Перед виходом на вулицю використовуйте бальзам із сонцезахисним ефектом

Ідеальний засіб, особливо в сонячну погоду, – бальзам з SPF30 і вище, серед інгредієнтів якого є оксид титану або оксид цинку. Ці речовини забезпечать додатковий сонцезахисний ефект.

Перестаньте облизувати чи кусати губи

Через це шкіра швидше пересихає і не може позбутися роздратування.

Якщо вам подобається облизувати губи, відмовтеся від ароматизованих бальзамів та гігієнічних помад: смачний запах посилює погану звичку.

Намагайтеся дихати через ніс

Це допоможе губам зберігати більше вологи.

Пийте більше рідини

Це не означає, що треба вливати у себе 8 склянок води на день. Просто постарайтеся зробити так, щоб ви не відчували спраги.

Слідкуйте за вологістю повітря

У опалювальний сезон вологість у квартирах опускається нижче за норму. І це дуже шкодить шкірі, зокрема на губах. Тому придбайте зволожувач повітря або замініть його підручними засобами. Це теж не дасть губам пересохнути.