Сьогодні, через 10 років після створення «ВКонтакте», Павло Дуров на своїй сторінці поділився життєвими уроками, отриманими під час роботи над однією з найвідоміших соціальних мереж.

Минуло 10 років. Публікую 10 уроків, які я отримав в процесі створення ВКонтакте:

– 1 –

Все можна робити швидко. Першу версію ВКонтакте в 2006 році я зібрав за місяць. Рости вона стала відразу. Всупереч розхожій думці, робота робиться або швидко і якісно, або довго і погано.

– 2 –

Всі *потрібно* робити швидко. Разом з ВКонтакте в 2006 році виникло ще кілька сайтів з тією ж концепцією. Зараз вони забуті тільки тому, що ВКонтакте розвивався швидше.

– 3 –

Рости потрібно в ту сторону, яка органічна. ВКонтакте виріс з успіху форуму СПбГУ, форум СПбГУ – з успіху сайту для філологів. Кожна наступна сходинка повинна ґрунтуватися на фундаменті наявного успішного досвіду.

– 4 –

Люди – не ідіоти. Вони відчувають – часто підсвідомо – якість того, що ви пропонуєте.

Кожна приємна дрібниця і продумана деталь, якою б несуттєвою вона не здавалося, приносить нових відданих користувачів.

– 5 –

Поєднувати кілька ролей – ефективно. Перші місяці існування ВКонтакте я створював весь код, графіку, формулювання, інтерфейси, маркетинг. Поєднання дозволило усунути витрата часу на комунікацію.

– 6 –

Слухати варто тільки свою інтуїцію. Всякий раз, коли я прислухався до думки «старших і розумних», я втрачав час.

Якщо ви відчуваєте, що треба робити, – ігноруйте думку авторитетів.

– 7 –

Кількість не переходить в якість. Команда ВКонтакте була невеликою, але складалася з талановитих і мотивованих людей. Така команда ефективніша армії працюючих за зарплату найманців.

– 8 –

Довіряти на 100% нікому не варто. Не має значення, наскільки людина заслуговує на довіру і скільки років ви її знаєте – ключові питання краще контролювати особисто.

– 9 –

Страх не має сенсу. За час керування ВКонтакте було багато – DDoS-атаки, кримінальні справи, акціонерні війни, що плавляться сервера, медійні війни, позови, інтриги.

Емоції не продуктивні – робіть те, що потрібно зробити.

– 10 –

Принципи важливіші вигоди. ВКонтакте відстоював інтереси користувачів, поки його конкуренти зраджували їх на догоду рекламодавцям, акціонерам, чиновникам. Принесення блага іншим – єдино можлива причина справжнього успіху.

Також буде цікаво:   Книги для читання: Володар мух