У 2014 році щоденна британська газета The Guardian опублікувала список з 50 книг, які варто прочитати юнакам і дівчатам. Рейтинг був складений за результатами голосування 7 тисяч осіб. Твори поділили на категорії: «книги, що допомагають зрозуміти себе», «книги, що змінюють світогляд», «книги, які вчать любити», «книги, які вас розсмішать», «книги, які змусять вас розплакатися» і так далі. Ось цей список.

До першої десятки увійшли книги, що сприяють формуванню особистості юного читача і надихають на подолання труднощів.

  1. Трилогія «Голодні ігри», Сьюзен Коллінз. Оригінальна назва – The Hunger Games. Перша книга з цієї серії вийшла в 2008 році і вже через півроку стала бестселером. Тираж перших двох романів перевищив два мільйони примірників. Дія сюжету розгортається в постапокаліптичному світі, і, за словами Коллінз, на його створення її надихнула давньогрецька міфологія і військова кар’єра батька. Всі частини трилогії екранізовані.
  2. «Винні зірки», Джон Грін. Оригінальна назва – The Fault in Our Stars. Зворушлива історія кохання між шістнадцятирічною Хейзел, хворою на рак, і сімнадцятирічним Огастусом з тією ж хворобою. Книга була опублікована в 2012 році. В цьому ж році роман увійшов до списку бестселерів The New York Times.
  3. «Убити пересмішника», Харпер Лі. Оригінальна назва – To Kill a Mockingbird. Вперше цей твір було опубліковано в 1960 році, а через рік автор отримала за нього Пулітцерівську премію. У США вивчають його в рамках шкільної програми. Це не дивно, адже крізь призму дитячого погляду Харпер Лі дивиться на вельми дорослі проблеми, такі як расизм і нерівність.
  4. Серія «Гаррі Поттер», Джоан Роулінг. Тут The Guardian збігся з Time.
  5. «1984», Джордж Оруелл. Роман-антиутопія про тоталітаризм, виданий в 1949 році. Книга вважається однією з кращих у своєму жанрі. Твір Оруелла займає восьме місце в списку 200 кращих книг за версією BBC, а журнал Newsweek поставив роман на друге місце в сотні кращих книг всіх часів і народів. До 1988 року роман був заборонений в СРСР.
  6. «Щоденник Анни Франк». Оригінальна назва – The Diary of a Young Girl. Єдиний у списку нехудожній твір. Це записи, які вела єврейська дівчинка Анна Франк з 1942 по 1944 роки. Перший запис Анна зробила 12 червня, в день свого народження, коли їй виповнилося 13 років. Останній запис датовано 1 серпня. Через три дні гестапо заарештувало усіх, хто ховався в притулку, включаючи Анну. Її щоденник є об’єктом реєстру «Пам’ять світу» ЮНЕСКО.
  7. «Вуличний кіт на ім’я Боб», Джеймс Боуен. Оригінальна назва – A Streetcat Named Bob. Джеймс Боуен був вуличним музикантом і мав проблеми з наркотиками, поки одного разу не підібрав бездомного кота. Зустріч виявилася доленосною. «Він прийшов і попросив мене про допомогу, і він просив про мою допомогу сильніше, ніж моє тіло просило про саморуйнування», – пише Боуен. Історію двох бродяг, людини і кота, почула літературний агент Мері Пакнос і запропонувала Джеймсу написати автобіографію. Книга, написана в співавторстві з Гері Дженкінсом, побачила світ у 2010 році.
  8. «Володар кілець», Джон Рональд Руел Толкін. Оригінальна назва – The Lord of the Rings. Це одна з найпопулярніших книг ХХ століття в цілому та в жанрі фентезі зокрема. Роман був написаний як єдина книга, але через великий обсяг при виданні його розділили на три частини. Твір переведено на 38 мов. Книга справила величезний вплив на світову культуру. За його мотивами знято фільми і створені комп’ютерні ігри.
  9. «Добре бути тихонею», Стівен Чбоскі. Оригінальна назва – The Perks of Being a Wallflower. Це історія про хлопця на ім’я Чарлі, який, як всі підлітки, гостро відчуває самотність і нерозуміння. Свої переживання він виливає в листах. Книга видана мільйонним тиражем, критики охрестили її «”Над прірвою в житі”для нових часів». Роман екранізований самим автором, головну роль зіграв Логан Лерман, а його дівчину – Емма Уотсон.
  10. «Джейн Ейр», Шарлотта Бронте. Оригінальна назва – Jane Eyre. Роман був вперше опублікований в 1847 році і відразу здобув любов читачів і критиків. У центрі уваги – рано осиротіла дівчина Джейн з сильним характером і живою уявою. Книгу багато разів екранізували, вона займає десяте місце в списку 200 кращих книг за версією BBC.
Також буде цікаво:   Що почитати англійською: 16 захоплюючих книг для початківців