У 2015 році щотижневий журнал Time опублікував підбірку зі ста кращих книг для молодих людей. Список був складений за рекомендаціями авторитетних критиків, видавництв і читацьких клубів з усього світу. З повним переліком можна ознайомитися тут, а ось перша десятка.

  1. «Абсолютно правдивий щоденник напів-індіанця», Шерман Алексі. Оригінальна назва – The Absolutely True Diary of a Part-Time Indian. Частково автобіографічна книга про хлопчика, який виріс в індіанській резервації, за яку автор отримав Національну книжкову премію Америки. Головний герой – «ботанік», який мріє стати художником, що кидає виклик системі і забобонам суспільства.
  2. Серія «Гаррі Поттер», Джоан Роулінг. Перша з семи книг про юного чарівника і його друзів, які навчаються в Школі чарівництва Хогвартс, побачила світ у 1997 році. Історія про Гаррі Поттера стала шалено популярною у всьому світі. Книжки перекладено на 67 мов і екранізовані кінокомпанією Warner Bros. Pictures. Серія, починаючи з першого роману, удостоїлася безліч премій.
  3. «Крадійка книжок», Маркус Зузак. Оригінальна назва – The Book Thief. У романі, написаному у 2006 році, розповідається про події Другої світової війни, нацистської Німеччини і дівчинку Лізель. Книга входить в список бестселерів The New York Times і, за влучним зауваженням літературного журналу Bookmarks, здатна розбити серце як підліткам, так і дорослим. Адже розповідь в ній ведеться від імені Смерті.
  4. «Тріщина в часі», Мадлен Ленглі. Оригінальна назва – A Wrinkle in Time. Науково-фантастичний роман про тринадцятирічну Мег, яку однокласники і вчителі вважають надто норовливою. Можливо, дівчинка так і залишилася б колючкою і продовжувала б страждати через раптове зникнення батька, якби не одна нічна пригода… Книга видана в 1963 році і отримала ряд нагород.
  5. «Павутиння Шарлотти», Елвін Брукс Уайт. Оригінальна назва – Charlotte’s Web. Ця прекрасна історія про дружбу дівчинки на ім’я Ферн і порося на ім’я Уілбург була вперше опублікована в 1952 році. Твір було двічі екранізовано у вигляді мультиплікаційних фільмів.
  6. «Ями», Луїс Сейкер. Оригінальна назва – Holes. Це роман датського письменника, який отримав кілька нагород і займає 83 місце в списку 200 кращих книг за версією BBC. Головного героя звуть Стенлі, і йому тотально не щастить у житті. Настільки, що в кінці кінців він виявляється у виправному таборі, де доводиться щодня копати ями… На жаль, книжка не переведена на українську чи російську мови, але екранізована під назвою «Скарб».
  7. «Матильда», Роальд Даль. Оригінальна назва – Matilda. Цей роман вийшов з-під пера англійського письменника, чиї дитячі книги знамениті відсутністю сентиментальності і часто чорним гумором. Героїня цього твору – дівчинка на ім’я Матильда, яка любить читати і володіє деякими надприродніми здібностями.
  8. «Ізгої», Сьюзан Елоїза Хінтон. Оригінальна назва – The Outsiders. Роман вперше опублікований в 1967 році і є класикою американської підліткової літератури. У ньому розповідається про конфлікт двох молодіжних банд і чотирнадцятирічного хлопця Понібое Кертіса. Примітно, що письменниця почала роботу над книгою, коли їй самій було 15, а закінчила в 18 років. У 1983 році Френсісом Фордом Копполою був знятий однойменний художній фільм.
  9. «Мила і чарівна будка», Джастер Нортон. Оригінальна назва – The Phantom Tollbooth. Твір, видане в 1961 році, про захоплюючі пригоди хлопчика на ім’я Міло. На читачів чекають каламбури і пустотлива гра слів, а завдяки ілюстраціям Джулса Файфер книга сприймається як мультфільм.
  10. «Той, хто дає», Лоріс Лоурі. Оригінальна назва – The Giver. Цей роман, написаний в рідкісному для дитячої літератури жанрі антиутопії, в 1994 році отримав медаль Ньюбері. Автор малює ідеальний світ, де немає хвороб, воєн, конфліктів і ніхто ні в чому не потребує. Однак виявляється, що такий світ позбавлений фарб і в ньому немає місця не тільки страждань, а й любові. У 2014 році за мотивами роману був знятий фільм «Присвячений».
Також буде цікаво:   Список найкращих книг про подорожі