Гальмівна рідина в порівнянні з моторним масло або антифризом менш популярна серед автолюбителів. Це й не дивно, якщо врахувати частоту заміни ГР. “Тормозуха”, якщо не заглиблюватися в подробиці, змінюється приблизно раз в 2-3 роки, а якщо ви використовуєте більш сучасний тип, наприклад, DOT5 і DOT1 / ABS, то і зовсім раз в 4-5 років. Але ці цифри на ділі можуть відрізнятися, багато автомобілістів взагалі не розуміють для чого необхідна заміна гальмівної рідини, якщо гальма працюють і все в порядку. Насправді дотримуватися періодичності заміни необхідно, так як гальмівна рідина з часом приходить в непридатність і не може в повній мірі забезпечити правильне гальмування, в результаті ваша безпека, а також безпека інших учасників дорожнього руху може бути під загрозою.

Дати однозначну відповідь на питання яку гальмівну рідину вибрати краще – неможливо, оскільки все залежить від безлічі факторів, про які ми і поговоримо в даній статті. Але можемо порекомендувати інтернет-магазин “АТЛ”, де можна вибрати саме ту гальмівну рідину, яка підійде саме вам. На сайті представлений великий вибір асортименту, тому заходьте на https://atl.ua/avtohimiya/tormoznye-zhidkosti і дивіться.

Вимоги, які пред’являються до гальмівної рідини

Основні критерії вибору ГР:

  • Гігроскопічність;
  • Температура кипіння;
  • Температура замерзання (стабільність і в’язкість);
  • Вплив на РТВ (резино-технічні вироби);
  • Антикорозійні і змащувальні властивості.

Тепер більш детально по пунктам.

Гігроскопічність – це здатність речовини вбирати вологу з повітря. Дане явище дуже небезпечно для гальмівної рідини, оскільки волога розбавляє ГР, в результаті чого вона втрачає більшість своїх якостей, робочі механізми піддаються корозії і, що найважливіше, знижується температура кипіння гальмівної рідини.

Температура закипання – мабуть, найважливіший параметр, так як при інтенсивній роботі педаллю гальма або в разі екстреного гальмування гальмівна рідина швидко нагрівається. Від температури залежить якість гальмування, а також безвідмовність гальм.

При мінусових температурах в зимовий час дуже важливо, щоб гальмівна рідина була стійкою до замерзання. Загусання ГР призводить до закупорки каналів в гальмівній системі автомобіля, в результаті гальмування відбувається неефективно або зовсім не відбувається.

Вплив на гумово-технічні вироби. Якщо гальмівна рідина має в своєму складі речовини, що роблять негативний вплив на гумові вироби (сальники, прокладки, і інші гумки), існує ймовірність появи течі, а також виходу з ладу всієї гальмівної системи. Тому перед покупкою гальмівної рідини слід уточнити який вплив має ГР на РТВ.

Наявність в складі тормозухи антикорозійних і змащувальних компонентів дозволяє уникнути появи іржі на робочих частинах. Це позитивно впливає на термін служби гальмівної системи, а також підвищує безвідмовність гальм в цілому.

Класифікація гальмівної рідини

Перед тим як піти і купити гальмівну рідину, необхідно точно знати ГР якого класу підходить для вашого авто. Розрізняють “тормозуху” по базовій основі, яка становить від 93 до 98% від усього складу ГР. Решта кілька відсотків це і є корисні компоненти, що поліпшують характеристики гальмівної рідини.

Також буде цікаво:   Представлений дешевий смартфон Umidigi A3 Pro який вражає своїми можливостями

Далі більш докладно про кожну з основ.

Бутиловий спирт. Така “база” сьогодні зустрічається дуже рідко, оскільки має посередні характеристики. ГР на базі бутилового спирту мають низьку температуру кипіння, невисокі змащувальні і антикорозійні властивості. Що стосується впливу на РТВ, то в більшості випадків такі рідини не роблять агресивного впливу. Рідини даного класу рекомендуються для авто випущених до 1985 року.

Силікон (DOT 5). Силіконова основа зустрічається в основному в рідинах DOT-5 і 5,1. ГР цього класу має високий температурний поріг закипання ~ 300°, крім того “тормозуха” на силіконовій основі не гігроскопічна. Служать рідини цього класу приблизно 4-5 років, проте нерідко мають досить високу вартість.

Гліколь і полигликоли (DOT 4 і 4,5). Гальмівні рідини на цій базі найбільш популярні серед широкої публіки і зустрічаються найчастіше. Температура кипіння у такій базі ~ 230-260°, поріг замерзання ~ 40°, проте недолік полягає в гігроскопічності цієї ГР. Негативна здатність вбирати вологу призводить до зниження температури кипіння, а також до скорочення періоду від заміни до заміни. Міняти ГР цього класу рекомендується приблизно раз в два роки.

Маркування гальмівної рідини завжди починається з трьох букв “DOT”, які є абревіатурою та розшифровуються як (Department of Transportation), в перекладі на нашу мову – це Міністерство транспорту. Щось на кшталт органу, який відповідає за контроль і відповідність гальмівної рідини. Чим вище цифра після DOT, тим вище клас рідини і її характеристики.

Як ви, напевно, вже здогадалися, різна база в ГР не дозволяє змішувати гальмівні рідини різних класів. Більш того, не бажано змішувати, хоч і не заборонено, тормозуху різних брендів, одного і того ж класу.

Як вибрати гальмівну рідину правильно?

З вищевикладеного ви вже зрозуміли на що слід звертати увагу при покупці, проте кращим порадником в даній ситуації є автовиробник, який точно знає, що для вашого авто добре, а що погано. По можливості намагайтеся купувати саме те, що рекомендує виробник.

Сьогодні на ринку гальмівних рідин спостерігається велика кількість товарів як з хорошою, так і не дуже хорошою репутацією, тому пересічному автомобілісту дуже легко помилитися. Серед популярних, лідируючих марок ГР можна виділити наступні:

  • Mobil Brake Fluid DOT 4;
  • Motul DOT 5.1 Brake Fluid;
  • Castrol React DOT4 Low Temp;
  • Liqui Moly Bremsenflussigkeit DOT4.

Ці рідини перевірені часом, користуються великою
популярністю і займають топи відповідних рейтингів.