Стежити за тим, що ви читаєте і диветесь, потрібно не менше, ніж за раціоном харчування.

Інформація як їжа

Ми завжди з’їдаємо більше, якщо на столі багато їжі. Те саме можна сказати і до споживання інформації. Коли джерел багато, нам складно зупинитися. До того ж ЗМІ намагаються збільшити час, який користувачі витрачають на споживання їх контенту. Для цього нам згодовують те, що розважає, збуджує або злить нас.

Ваші думки залежать від тих ідей, які ви споживаєте. Чим якісніше та різноманітніше надходження інформації, тим цікавіші ваші власні ідеї. Тому ставтеся уважніше до того, скільки часу йде в день на соцмережі, новинні ресурси та інші медіа.

Піраміда споживання інформації

Щоб краще контролювати процес медіаспоживання, засновники сайту Geniussteals.co розробили таку піраміду. Вона складається з шести ступенів. На верхній – шкідлива інформація, на яку потрібно витрачати якомога менше часу. На нижній – те, що допомагає розвиватися і має становити основу вашого «раціону». Ось як вона виглядить:

А тепер розберемо кожен пункт:

1. Червона піраміда: токсична інформація

На цьому ступені ЗМІ, які публікують свідомо неправдиві відомості і займаються пропагандою. Вони спотворюють наше уявлення про світ. Такі ЗМІ спеціально подають новини в перебільшеному вигляді, щоб заволодіти нашою увагою і загострити обстановку. Не варто їм довіряти і взагалі витрачати на них час.

2. Помаранчева піраміда: сліпе споживання

Це новинні підбірки, зібрані алгоритмами, а також телебачення. Хоча в новинах зазвичай багато негативу, ми все одно до них прагнемо, так уже ми влаштовані. Наш мозок звертає більше уваги на інформацію, яка лякає і турбує нас. Колись це було необхідно для виживання. А зараз ми продовжуємо тягнутися до такого контенту через схильність підтверджувати власну точку зору і стадного інстинкту.

3. Жовта піраміда: взаємодії

У цій групі все, що вимагає взаємодії. Наприклад, різні месенджери. Доказано, що подібне спілкування корисно: воно робить нас щасливішими. Однак це не поширюється на електронну пошту: листи необхідні, але вони часто викликають стрес.

Сюди ж відноситься відеоконтент, який ми вибираємо самостійно. Краще дивитися щось цікаве саме вам, ніж весь день не вимикати новини, які пропонує ефірне телебачення. Вибір – це теж форма взаємодії зі світом.

4. Синя піраміда: участь

Самому вибирати контент або брати активну участь в його створенні приємніше і корисніше. Наприклад, комп’ютерні ігри позитивно позначаються на роботі мозку. Настільні захищають від погіршення когнітивних функцій і тренують навички спілкування. Перегляд фільмів, навіть сумних, робить нас щасливішими. А читання художніх книг розвиває емпатію.

Також буде цікаво:   6 складних навичок, придбання яких не раз окупиться в житті

Створення власного контенту – селфі або відео – стало звичайною справою. Такий творчий процес, до того ж пов’язаний із спілкуванням, підвищує настрій і задоволеність життям.

5. Коричнева піраміда: навчання

Це все, що розвиває нас і допомагає дізнатися щось нове. Наприклад, науково-популярні книги, якісна журналістика, підкасти.

Вивчення нового підвищує нашу впевненість в собі, а також допомагає налагоджувати зв’язки з людьми. Коли нам здається, що ми навчилися чогось корисного, ми відчуваємо себе щасливішими. Це необхідно нам для психологічного благополуччя.

6. Зелена піраміда: саморозвиток

На цьому ступені те, що допомагає нам в цілому ставати краще. Наприклад, книги з саморозвитку, культурні заходи і особливо мистецтво. Воно вчить виявляти неочевидні зв’язки, розвиває творче мислення та інтелект.

Сама складність розуміння мистецтва робить його в нашій уяві ціннішим. Зрозумівши його, ми відчуваємо себе щасливішими. Читання книг, відвідування музеїв і виставок робить нас розумніше, а походи в театр розвивають терпимість і емпатію. Прослуховування музики покращує настрій.