Визначити точний термін вагітності – непросте завдання. Мало знати, коли відбувся статевий акт. Щоб не помилитися, треба бути в курсі місячного циклу жінки, а також враховувати десятки інших факторів, наприклад, розмір матки та ембріона.
Найнадійніший спосіб – звернутися до гінеколога, відповісти на його запитання, пройти фізичний огляд та зробити УЗД. За результатами обстеження вам назвуть термін вагітності.
Втім, більш-менш точно прикинути, на якому тижні ви знаходитесь, можна і самостійно. Але для цього потрібно знати деякі нюанси.
Чому виникає плутанина з термінами вагітності
Припустимо, ви твердо знаєте, що зачаття відбулося лише два тижні тому і ні днем раніше. Проте лікар, до якого ви звернулися щодо затримки місячних, після УЗД та інших заходів ставить інший термін вагітності – 4–5 тижнів. Хто правий? Загалом – обидві сторони. Але гінеколог все-таки правіше.
З цією плутаниною стикаються багато вагітних жінок.
Справа в тому, що майбутня мама намагається рахувати термін вагітності в реальних, так званих ембріональних тижнях. А гінеколог – в акушерських. Різниця між ними становить приблизно 14 днів.
Акушерські тижні вважаються точнішим методом вимірювання вагітності. І на те є серйозні підстави.
Що таке ембріональні тижні і чому вони не точні
В ембріональних тижнях відраховується реальний вік плода — тобто термін, який минув із моменту зачаття. На перший погляд, це виглядає найбільш логічним варіантом для визначення терміну вагітності. Але є дві проблеми.
День, коли стався статевий акт, не може бути точкою відліку
Запліднення відбувається лише в овуляцію – короткий, близько доби, період, коли яйцеклітина виходить із яєчника. Якщо в цей час вона зустрінеться із сперматозоїдами, зачаття відбудеться. Якщо ні – доведеться чекати наступного циклу.
Вважається, що за 28 циклі овуляція відбувається на 14 день. Проте дати плавають: яйцеклітина може залишити яєчник і кілька днів раніше, і кілька днів пізніше розрахункового терміну.
Сперматозоїди, у свою чергу, здатні чекати на яйцеклітину в матковій трубі протягом 2-4 діб. Це означає, що запліднення відбувається над момент статевого акту, а інколи лише через кілька днів.
Вагітність настає не в момент запліднення яйцеклітини сперматозоїдом
Зачаття відбувається лише коли запліднена яйцеклітина імплантується в стінку матки. Це, до речі, трапляється далеко не завжди. Якщо жінка приймає оральні контрацептиви або, наприклад, з ембріоном щось не те, вона не завагітніє.
Імплантація яйцеклітини, тобто безпосередній старт вагітності, у середньому відбувається через 6 днів після запліднення.
Тому точно визначити фізичний термін вагітності та ембріональний вік плода неможливо. Щоб уникнути неточностей термін розраховують в акушерських тижнях.
Як розраховують акушерські тижні
Їх рахують не з моменту зачаття, а з першого дня останньої менструації. Як правило, цю дату точно знають усі жінки, тож помилки майже виключені.
Акушерський термін вагітності в середньому на 14 днів перевищує те, що жінка вважає реальним.
Ця різниця дорівнює середньостатистичному періоду між першим днем менструації та передбачуваною овуляцією.
Втім, іноді цей метод розрахунків дає збій. Тому гінекологи визначають термін вагітності після останньої менструації, а потім порівнюють з даними УЗД на 11—14-му тижні. Все тому, що в першому триместрі ембріон розвивається з однаковою швидкістю у всіх жінок, тому його розміри стандартні. Їх легко можна виміряти під час ультразвукового дослідження.
Якщо розбіжність більше 5 днів, вважають, що правильний термін показало УЗД.
Навіщо треба рахувати акушерські тижні
По-перше, кожна з них пов’язана з тим чи іншим важливим етапом розвитку майбутнього малюка.
По-друге, дата початку менструації тісно пов’язана не тільки з овуляцією, а й з гаданою датою пологів (ПДР). Щоб вирахувати ПДР, гінекологи користуються так званим правилом Негелі, згідно з яким між першим днем місячних та пологами проходить рівно 40 акушерських тижнів або 280 днів.
Розрахунок за правилом Негелі відбувається у три етапи.
- Визначається перший день останнього циклу менструації.
- Від цієї дати віднімаються рівно три календарні місяці.
- До отриманої дати додаються рік та 7 днів.
Наприклад, останні місячні почалися у жінки 6 травня 2022 року. Якщо відібрати 3 календарні місяці, вийде 6 лютого 2022 року. Додаємо рік та 7 днів та отримуємо 13 лютого 2023 року. Ця дата і буде передбачуваною датою пологів.
Як розрахувати термін вагітності
Все просто. Позначте в календарі дату початку останньої менструації та відрахуйте, скільки тижнів минуло відтоді.
Якщо, наприклад, останні місячні розпочалися 16 листопада, а сьогодні 28 грудня, термін вашої вагітності – 6 тижнів.
Які програми допоможуть розрахувати термін вагітності
Щоб не вираховувати тижні кожного разу заново, можна скористатися мобільними програмами-органайзерами. Достатньо одного разу ввести дату першого дня останніх місячних — і програма сама розраховуватиме, на якому акушерському тижні ви знаходитесь. Заодно вона допоможе вам відстежувати самопочуття, нагадає про необхідність планових візитів до лікаря та надасть інформацію про розвиток малюка.
Календар вагітності
Додаток допомагає точно розрахувати та відстежувати акушерський термін вагітності, а також визначає передбачувану дату пологів. Крім того, розповідає про те, як росте дитина, що відбувається з нею кожного конкретного тижня. Ця інформація подається у простих та наочних образах: наприклад, вага малюка порівнюється з масою популярних овочів та фруктів.
Окремо відстежується стан матері. На старті програма попросить вас вказати індивідуальні характеристики – вік, зріст, вагу. Виходячи з цих даних, програма розраховує оптимальний набір ваги і дає рекомендації про те, як стежити за собою, чим харчуватися і які вправи робити.
Pregnancy Tracker
Ця утиліта створена BabyCenter — найбільшим у світі інтернет-ресурсом про материнство та дитинство. Консультантами у ньому виступають провідні лікарі найкращих американських клінік.
У додатку можна не тільки розрахувати акушерський термін вагітності та передбачувану дату пологів, але й отримати експертну інформацію про те, як розвивається малюк день за днем. Майбутня мама отримає поради щодо харчування, вітамінів, фізичних вправ, а також щотижневі контрольні списки з нагадуваннями про те, що час відвідати гінеколога або здати планові аналізи.
Єдиний мінус програми – він англійською.
Mom Life
Ще один простий додаток, який допомагає розрахувати термін вагітності та дату майбутніх пологів, а також дає майбутній мамі повну інформацію про те, що відбувається з нею та малюком кожного тижня.
Фішка цієї утиліти – соціальні контакти. Надавши Mom Life дані про своє місцезнаходження, ви зможете знайти жінок на такому ж терміні вагітності, які мешкають поряд з вами. Також у додатку доступні відгуки про лікарів, клініки, пологові будинки, що знаходяться поблизу.
Є й загальносвітовий чат, у якому можна спілкуватися з мамами з різних країн та за необхідності отримувати від них поради та підтримку.