У кожного з нас бувають безсонні ночі. Може бути, ви залипали допізна в інтернеті і втратили лік часу. А може, навалилося багато роботи, яку не можна було відкласти. Або ви, навпаки, трохи переборщили з відпочинком і веселощами і лягли під ранок. Причина не так важлива.

Важливо, що через брак сну мозок функціонує вже не так швидко і добре, як повинен. Дослідження показують, що в результаті недосипання гірше забезпечуються кров’ю деякі відділи мозку, зокрема префронтальная кора, яка відповідає за планування, аналітичне мислення, пам’ять, силу волі. Крім того, ми стаємо більш дратівливими і більш схильні до перепадів настрою.

І незважаючи на все це після безсонної ночі часто доводиться йти на роботу. І не просто сидіти там в куточку в обнімку з подушкою, а виконувати завдання і приймати рішення. Ось кілька порад, як впоратися з такою ситуацією.

Додайте свіжого повітря

Природа вже дала нам безкоштовний і ефективний енергетик. Це повітря, яким ми дихаємо. Перебування на свіжому повітрі робить нас більш енергійними, короткочасно покращує когнітивні функції: пам’ять, увага, мислення. Все через вплив кисню: він насичує клітини організму і зупиняє гіпоксію, а значить, допомагає йому функціонувати на потрібному рівні.

А якщо на вулиці ще й яскраво світить сонце, ефект буде більш вираженим: сонячне світло сприяє виробленню серотоніну, який покращує настрій, і допомагає нормалізувати циркадні ритми.

Так що, якщо на роботі у вас є можливість розташуватися біля відкритого вікна, ненадовго вийти на прогулянку по парку або хоча б постояти на балконі, скористайтеся нею. Це виразно допоможе трохи підбадьоритися.

Уникайте простих вуглеводів

Прості вуглеводи і перероблена їжа, яка легко засвоюється, – як раз те, чого вимагатиме ваш втомлений організм. Але дієтологи радять бути з такими продуктами обережніше. Вони швидко перетравлюються і дають короткочасний приплив сил, на відміну від складних вуглеводів, які розщеплюються повільно і забезпечують більш «стабільну» енергію.

Тому варто вибирати натуральні продукти, що забезпечують організм необхідними речовинами. Це складні вуглеводи (крупи, цільнозерновий хліб), білок (риба, м’ясо на пару), клітковина (зелень, свіжі овочі).

Якщо ви не виспалися, особливо важливо протягом дня харчуватися регулярно і збалансовано. Якщо до вашого стану додасться ще й низький рівень глюкози, працювати і залишатися в доброму гуморі буде зовсім складно.

Залишайтеся активним

На перший погляд це може здатися нелогічним: ну який спорт, якщо я і так ледве ноги волочу. Проте фізична активність прискорює кровообіг, в клітини надходить більше кисню, хімічні процеси в них відбуваються активніше. Як наслідок, протягом пари годин ви відчуваєте підйом сил.

Також буде цікаво:   В Україні продовжують карантин до осені

Піти на повноцінне тренування посеред робочого дня навряд чи вийде, але можна зробити невелику зарядку, розім’ятися, влаштувати коротку інтенсивну прогулянку, походити по сходах.

Не переборщіть з кофеїном

Він дасть вам короткочасний приплив енергії, який швидко закінчиться – і вам захочеться випити ще одну чашку кави. А потім ще. Головна проблема в тому, що, якщо ви все-таки вип’єте занадто багато, ввечері вам буде складно заснути. І наступний робочий день теж перетвориться на кошмар.

Намагайтеся обмежитися 400 мг кофеїну в першій половині дня: це три-чотири чашки кави, два енергетичних напої або 10 банок коли.

Відкладіть складні завдання

По можливості, звичайно. Вони вимагають більше ресурсів, а вам треба якось дожити до вечора і не заснути по дорозі додому. До того ж, коли ви не виспалися, зростає ризик накосячити, прийняти невірне рішення, зірватися на колег і наговорити гидот.

Буде добре, якщо у вас вийде відкласти важливі проекти і зайнятися механічною рутинною роботою.