В 5-10% випадків врятувати хворого вже неможливо. Існує лише один спосіб знизити ризики.
Що таке дифтерія і чим вона небезпечна
Дифтерія – це бактеріальна інфекція, яка зазвичай вражає слизові оболонки горла і носа. Її збудник, бактерія Corynebacterium diphtheriae, вона ж дифтерійна паличка, виділяє найнебезпечніший токсин, здатний руйнувати тканини організму.
Локалізуючись в горлі і носі, інфекція вбиває клітини, на які потрапляє. Дифтерія створює на поверхні тканин щільну сіру плівку (псевдомембранну), що складається із загиблих клітин, мікробів і інших речовин. Згодом ця плівка розростається і, якщо з нею не боротися, вона може повністю перекрити дихальні шляхи. З передбачуваним летальним результатом.
Всього 100 років тому саме дифтерія була основною причиною смерті серед дітей молодше п'яти років.
Але це ще не все. Токсин може потрапити в кров і з її допомогою поширитися по всьому організму. Наприклад, атакувати серцевий м’яз, викликавши її запалення (міокардит) і порушення в роботі серця. Або пошкодити нерви, ставши причиною м’язової слабкості, складнощів з ковтанням і навіть зупинки дихання.
Сьогодні летальність дифтерії навіть за умови своєчасного лікування досягає 5-10% серед дорослих і 20% – серед дітей.
Які симптоми дифтерії
Тяжкість захворювання безпосередньо залежить від того, наскільки токсин встиг поширитися по організму. Тому вкрай важливо розпізнати дифтерію і приступити до лікування якомога раніше.
Правда, є складність: на початковому етапі хвороба схожа на звичайну застуду. Тому краще проконсультуватися з терапевтом або лором, якщо помітили у себе характерні симптоми. Ось вони:
- різка слабкість;
- підвищення температури;
- біль в горлі;
- збільшення шийних лімфовузлів;
- набряк м’яких тканин шиї;
- захриплість, осиплість голосу;
- виділення з носа;
- утруднене або прискорене дихання;
- найпоказовіший ознака – сіра плівка, що покриває мигдалики і частково піднебіння.
Також ви просто зобов’язані відвідати терапевта, якщо контактували з людиною, у якої через кілька днів після зустрічі була встановлена дифтерія. Не зволікайте, особливо в тому випадку, якщо у вас немає щеплення від цього захворювання або з часу останньої вакцинації пройшло більше 10 років.
Втім, навіть якщо ви впевнені, що контакту з хворим не було, поява сірої плівки на горлі – явне свідчення для негайного візиту до лікаря. Справа в тому, що деякі люди можуть бути носіями дифтерії, але не хворіти при цьому самі. Є ризик, що хтось із прихованих носіїв зустрівся на вашому шляху.
Як лікувати дифтерію
Поставити діагноз може тільки професійний медик. Якщо лікар підозрює дифтерію, лікування починають якомога оперативніше – навіть до того, як будуть отримані результати лабораторного дослідження.
Позбавляються від дифтерії виключно в умовах стаціонару інфекційної лікарні. Лікування включає в себе:
- Введення протидифтерійної сироватки. Вона містить антитоксин, який захищає організм від отрути, що виділяється дифтерійною паличкою.
- Використання антибіотиків. Їх завдання – знищити хвороботворні бактерії.
Увага! Протидифтерійна сироватка має ряд серйозних побічних ефектів, тому вводити її можна лише за показаннями і під наглядом лікаря.
І ще раз нагадаємо. Навіть вчасно розпочате лікування не гарантує одужання. Кращий спосіб уникнути ускладнень – взагалі не дозволити дифтерії атакувати організм.
Як не заразитися на дифтерію
Дифтерія поширюється в основному трьома шляхами:
- Повітряно-крапельним. Отримати свою дозу бактерій можна, якщо на вас хтось чхнув або ви просто поговорили віч-на-віч з зараженою людиною.
- Через особисті речі. Наприклад, заразитися можна, ковтнувши води зі склянки, з якої до того пив носій.
- Через забруднені предмети загального користування. Бактерія може деякий час існувати на поручнях у громадському транспорті, дверних ручках або, наприклад, іграшках в дитячій кімнаті великого супермаркету.
З огляду на все це, вкрай важлива гігієна. Постарайтеся якомога менше перебувати в громадських місцях з великою кількістю відвідувачів, не користуйтеся чужими столовими приборами, частіше мийте руки і позбавляйтеся від звички торкатися до рота або носа брудними пальцями.
Втім, одна лише гігієна НЕ вбереже вас від зараження.
Найнадійніший спосіб знизити ризики – зробити щеплення проти дифтерії.
За даними CDC американських Центрів контролю і профілактики захворювань, 99% вакцинованих людей надійно захищені від смертоносної інфекції.
Це, до речі, не означає, що вакциновані не хворіють. Просто їх організми готові до зустрічі з бактерією і можуть їй успішно протистояти. Щеплена людина, підчепивши дифтерійну паличку, швидше за все, перехворіє легко – можливо, навіть не усвідомивши, що це була дифтерія, а не застуда. А от для невакцинованих та ж «застуда» може вбити.