Експрес-тести на вагітність сьогодні можна купити у кожній аптеці, а то й на касі супермаркету. Вони прості у використанні та надійні: медики оцінюють їх точність у 99%. Але нерідко такі тести брешуть.

Як працюють тести на вагітність

Абсолютно всі тести на вагітність перевіряють, чи є в сечі або крові (якщо йдеться про лабораторний тест) особливий гормон — хоріонічний гонадотропін людини, скорочено ХГЛ. Він починає вироблятися відразу після того, як запліднена яйцеклітина прикріплюється до стінки матки.

Якщо вагітності немає, то ХГЛ зявитися не може. Якщо вона є, ХГЛ буде обов’язковою.

Зазвичай яйцеклітина прикріплюється до матки через шість днів після запліднення. Протягом цього терміну тест робити безглуздо: він нічого не покаже. А ось далі рівень ХГЛ збільшується швидко, подвоюючись через кожні 2-3 дні.

Коли робити тест на вагітність

Вже через 8 днів після овуляції, під час якої яйцеклітина зустрілася зі своїм сперматозоїдом, рівень ХГЛ стає достатнім, щоб вагітність можна було зафіксувати за допомогою лабораторного аналізу крові.

Ще через кілька днів – тобто на 10-12-ту добу після запліднення – вагітність побачать і звичайні аптечні тести.

Хоча інструкції до багатьох із них обіцяють точний результат уже першого дня затримки, медики радять не поспішати. Причина проста.

Якщо овуляція у вас трапилася на 10-14-й день циклу, то на початок наступного циклу з моменту запліднення пройде мінімум 13 діб. Отже, тест просигналить вам двома смужками.

Однак овуляція може зрушуватись. Якщо вихід яйцеклітини відбувся на 22 день циклу, то до початку затримки реальний термін вагітності може бути менше 7 днів. Це означає, що навіть ідеальні тести швидше за все нічого не зафіксують.

Якщо ж ваш цикл більше або менше 28 днів, все ще заплутаніше.

Тому щоб отримати максимально точний результат, варто почекати 5–7 днів з початку затримки.

Якщо ви вагітні, рівень ХГЛ до цього моменту в будь-якому випадку буде таким, що його однозначно розпізнають навіть найдешевші тести з низькою чутливістю.

Але навіть якщо ви витримали всі терміни, тест все одно може ввести вас в оману. Наприклад, не побачить високий рівень ХГЛ і покаже негативний результат при наявній вагітності або, навпаки, видасть дві смужки, хоча вагітності немає.

Чому брешуть експрес-тести на вагітність

Причин може бути кілька.

Ви використовували прострочений або зіпсований тест

Експрес-тести містять спеціальні високочутливі речовини, що реагують на рівень ХГЛ. Саме вони при контакті із сечею вагітної забарвлюються у яскраву другу смужку або плюсик.

Але якщо тест прострочений чи неправильно зберігався, чутливість цих речовин може знизитися. В результаті вони дадуть негативний результат, який може виявитися хибним.

Що робити

Купуйте тести тільки в аптеках, де їм на відміну від супермаркетів намагаються забезпечити правильні умови зберігання. Купуючи обов’язково перевіряйте термін придатності.

Ви купили тест із низькою чутливістю

Чутливість експрес-тестів позначається числами – 10, 20, 25, 30. Ці числа говорять про ту концентрацію ХГЛ у сечі (мМЕ/мл), яку вони здатні вловити. Чим більше число, тим менш точний тест. У найдорожчих і найточніших варіантів чутливість дорівнює 10. А ось дешеві можуть не вловити ХГЛ і обдурити вас, показавши негативний результат.

Що робити

Купуючи тест, обов’язково уточніть у провізора, наскільки він чутливий. Також цю інформацію нерідко можна знайти на упаковці і завжди в інструкції.

Також буде цікаво:   Що станеться з вами, якщо ви будете робити планку кожен день

Ви зробили тест у другій половині дня

Не дарма в інструкціях до абсолютної більшості тестів виробник говорить про ранкову сечу. Вона концентрованіша, хоріонічного гонадотропіну в ній більше, а значить, тест буде більш надійним.

У другій половині дня вміст ХГЛ у сечі нижчий.

Що робити

Використовувати тест виключно з ранку, як велить виробник.

Перш ніж зробити тест, ви випили багато води

Вода розбавляє сечу, що знижує рівень ХГЛ. Експрес-тест може не відчути гормон і дати помилково-негативний результат.

Що робити

Намагатися нічого не їсти і не пити перед тестом.

Ви не вчасно подивилися на результати

В інструкції до кожного тесту обумовлено правила його застосування. Наприклад, так: «Результат можна оцінювати через 4-5 хвилин після проведення тесту, але не пізніше 15 хвилин». Ці хвилини взяті не зі стелі.

Нижня межа позначає час, який необхідно тесту, щоб чутливі речовини, що містяться в ньому, зреагували на рівень ХГЛ. Якщо ви подиветеся на тест раніше обумовленого терміну, друга смужка (або плюсик у відповідному вікні) можуть ще не проявитися і ви побачите хибно-негативний результат.

Якщо ж ви поглянете на смужку пізніше того часу, яке позначено як верхня межа, ризикуєте отримати хибно-позитивний результат. Сеча, що випарувалася, може залишити лінію, яку легко сплутати з другою смужкою.

Що робити

Перш ніж використовувати тест, прочитайте інструкцію і слідуйте їй.

Ви хворієте

Якщо в сечі підвищений вміст крові чи білка, це також може вплинути на результат експрес-тесту. Але тут важливо відзначити, що сама по собі така ситуація вкрай нездорова. Кров у сечі говорить про порушення у роботі сечового міхура чи нирок, підвищений білок – про внутрішнє запалення.

Тому, швидше за все, до помилкових двох смужок на тесті додаватимуться підвищена температура та/або дискомфорт в області статевих органів та нирок.

Що робити

Не покладайтеся на експрес-тест, якщо у вас підвищена температура та болить поперек та низ живота. При подібних недугах треба якнайшвидше звернутися до терапевта, гінеколога або уролога, щоб не пропустити серйозне захворювання.

У вас розвивається пухлина яєчників

Деякі види пухлин можуть дурити тест, змушуючи його показувати дві смужки.

Що робити

Отримавши позитивний результат, не зволікайте з візитом до гінеколога. Медик проведе дослідження, в ході яких встановить реальний термін вагітності (якщо вона є) або відправить вас на додаткові аналізи і до профільних фахівців.

Як правильно робити тест на вагітність

  • Читайте інструкцію. І слідуйте їй!
  • Пам’ятайте правило: якщо ви здорові та тест показав позитивний результат, ймовірність вагітності 99%. Негативний результат може бути помилковим до тижня після затримки.
  • Вибирайте тести із високим рівнем чутливості. 10 – ідеальний варіант.
  • Робіть тест ранком, а не вдень і тим більше не ввечері.
  • Намагайтеся не пити хоча б за годину до тесту.
  • Не покладайтеся на тест, якщо вас турбують лихоманка і болі внизу живота.
  • Купуйте відразу два тести, щоб мати можливість перевіряти ще раз результат.
  • Якщо експрес-тести суперечать один одному, не варто гадати, у чому справа. Зробіть лабораторний аналіз крові, щоб одержати достовірний результат.

Важливо! Позитивний тест, навіть якщо ви довго чекали, — на жаль, ще не привід радіти. Підвищений рівень ХГЛ у сечі може фіксуватися у тому числі при позаматковій або завмерлій вагітності. Тому, отримавши дві смужки, якнайшвидше вирушайте до гінеколога.