У журналі Frontiers in Psychology опублікували нове дослідження, яке виявило негативний ефект від звички бігати. Як з’ясувалося, це може призводити до залежності від фізичних вправ та у свою чергу проблем зі здоров’ям.

У дослідженні вивчався зв’язок між ескапізмом у вигляді бігу, самопочуттям та фізичною залежністю. Анкетування пройшли 227 осіб. Вчені вивчали їхні відповіді у трьох різних аспектах: ступеня саморозвитку чи самопридушення, залежності від фізичних вправ та задоволеності життям.

Слово ескапізм утворено від англійської escape – «втекти» або «врятуватися». Поняття поділяють на два типи: саморозвиток – коли людина націлена на пошук позитивного досвіду, і самопридушення – якщо це уникнення негативних думок.

У ході дослідження з’ясувалося, що між цими двома видами мало спільного. Наприклад, люди, які люблять бігати для самовдосконалення, почуваються успішнішими і благополучнішими після фізичних навантажень. А пробіжки через стрес приносять менше задоволення. Тим не менш, обидва типи схильні до залежності від фізичних вправ.

Також з’ясувалося, що залежність від фізичних вправ зводить нанівець потенційну користь від тренувань. А низька самозадоволеність може бути як причиною, і результатом цієї залежності. Але такий самий ефект і в позитивно налаштованих любителів бігу.

Вчені зробили висновок, що результати дослідження ніяк не пов’язані з віком, статтю або часом, який людина витрачає на тренування. На схильність до залежності від спорту впливає лише мотивація людини.

«Ці результати можуть допомогти людям у розумінні власної мотивації, а також можуть бути використані з терапевтичною метою», – зазначив провідний автор дослідження, доктор з Норвезького університету природничих і технічних наук Фроде Стенсенг.

Автори роботи зазначають, що для кращого розуміння зв’язку між ескапізмом, мотивацією та залежністю від тренувань буде проведено додаткові дослідження.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.