Наприкінці листопада ВООЗ випустила статтю, в якій позначила кір глобальною загрозою, що насувається. За даними організації, у 2021 році як мінімум 40 мільйонів дітей по всьому світу не отримали другу вакцину від кору або не отримали жодної.

Кір – це гостре респіраторне захворювання, яке поширюється повітряно-краплинним шляхом, як COVID-19. При цьому воно вкрай заразне: якщо хворі на штам омікрон COVID-19 заражають в середньому 8 осіб, то у кору цей показник — 12-18 осіб.

При середній тяжкості захворювання проявляється висипом і високою температурою, але можливі ускладнення, що включають енцефаліт (запалення мозку), пневмонію та сліпоту. Зараз на кір хворіють близько 9 млн людей на рік, 128 тисяч помирають внаслідок хвороби.

Щеплення від кору показує ефективність близько 99%. В Україні використовуються як вакцини тільки проти кору, так і комбіновані — відразу від кору, паротиту («свинки») і краснухи. Зазвичай першу вакцину вводять у 12 місяців, другу – у 7 років.

У країнах з низьким рівнем вакцинації кожен десятий випадок зараження закінчується смертельним результатом. У країнах, що розвиваються, смертність від кролі становить 1 на 1000-5000 хворих залежно від конкретного регіону, летальні випадки переважають серед невакцинованих людей.

Зазначається, що для колективного імунітету потрібна вакцинація 95% населення. Але більшість країн зараз не дотягують до цієї позначки. У середньому у світі 71% людей отримали обидві дози вакцини, а 81% — хоча б одну. Це найнижчий показник із 2008 року.

Однією з причин називають пандемію COVID-19: хоча вакцини розробили досить швидко, стандартним щепленням уваги приділяли менше — у тому числі через небажання вкотре відвідувати лікарню. В результаті ми опинилися у ситуації, коли відновлювати програми вакцинації від кору критично необхідно.

Також буде цікаво:   Що відбувається з українською енергетикою після масованого ракетного обстрілу