Сьогодні ми розповімо про те, що таке спам і вірусна розсилка повідомлень, а також все що з ними пов’язано.

Як починаючому користувачеві Інтернету, так і досвідченому користувачеві («user» – користувач), досить часто доводиться стикатися з усілякою рекламою і різними інформаційними повідомленнями, які так і манять, щоб ви: пройшли за посиланням, щось купили, подивилися, оцінили; або пропонують вам отримати «виграний» приз і т.п.

Одна справа, якщо реклами в міру і відповідає тематиці сайту – вона контекстна і дуже часто допомагає знайти необхідні вам товари і послуги. По ній можна навіть натиснути при бажанні – щоб подивитися пропозицію. Але зовсім інший випадок, якщо її занадто багато і вона відверто пропонує вигадані блага, тоді говорять, що ресурс або веб-сайт «заспамлений рекламою».

Все це є не що інше, як спроба нав’язати вам зовсім не потрібний товар, в кращому випадку. Набагато частіше – це обман і шахрайство з метою отримати ваших коштів.

Потрібно чітко розрізняти – контекстну рекламу і вірусну рекламу, тобто ту, яка не несе ніякого смислового навантаження лише намагається вас заманити – спам одним словом.

Що таке спам

Спам це -масове розсилання інформаційних, рекламних та комерційних пропозицій електронною поштою, через соціальні мережі, сайти та інші ресурси – все це спам. Також це ще називають конкретне оголошення, пропозиція чогось, коли це не відповідає тематиці сайту, на якому опубліковано. Тобто, відмінною рисою спаму є – марність для конкретного користувача.

Спам — масова розсилка кореспонденції рекламного чи іншого характеру людям, які не висловили бажання її одержувати. Передусім термін «спам» стосується рекламних електронних листів.
З вікіпедії.

Коли люди читають форум, наприклад, про садівництво, можливо їм і буде цікава пропозиція купити моторолер або ауді зі знижкою, по якійсь акції (саме так найчастіше заманюють клієнтів), але для більшості людей таке повідомлення буде відвертим спамом.

Людина яка розсилає (поширює) спам – спамер.

Найбільш характерним проявом такої масової розсилки були і залишаються спамні листи на електронну пошту. Варто тільки зареєструватися на декількох сумнівних сайтах, порталах або сервісах із зазначенням своєї електронної пошти, як через деякий час бот почне надсилати найрізноманітніші пропозиції від невідомих відправників.

Дуже часто серед них будуть привітання, що ви виграли гроші або машину, або ще щось – потрібно лише пройти по посиланню і заплатити Н-ну суму, а може взагалі тільки вказати дані кредитної картки. Це шахрайські схеми.

Через такі особливості, спам дуже часто порівнюють або просто називають вірусними повідомленнями. Тому як останні теж не несуть ніякої користі, а навпаки – шкода для тих, хто відкриє лист.

Нагадаємо, не відкривайте повідомлення від невідомих користувачів, які містять прикріплені файли. Вони найчастіше позначаються знаком «скріпки» біля такого листа. Це може бути вірус – краще помістити в корзину.

Якщо необхідно, нагадайте собі, як створити свій e-mail за посиланням.

Види спаму і вірусних повідомлень

Цілей у масової розсилки по безліч електронних адресів може бути багато, виділимо основні:

  • реклама – найочевидніший вид спаму. Зараз відбувається так: якась компанія платить відносно невелику суму грошей через спеціальний сервіс і вказує текст повідомлення-реклами свого товару з посиланням на сайт, а вже сам проект автоматично робить розсилку на електронні адреси, які є у нього в базі даних.
  • пропаганда – і так зрозуміло, про що такі листи.
  • антиреклама – вид спаму, орієнтований на «обливання брудом» конкурентів, тобто коли вам навмисно акцентують увагу на недоліках будь-якого товару, послуги або компанії в цілому, а частіше і зовсім пишуть вигадану інформацію.
  • фішинг або рибалка на паролі (з англ. pfishing = password + fishing (пароль + рибалка), а також інші способи шахрайства і обману – види спаму, які взагалі не несуть в собі ніякого інформативного навантаження, лише орієнтовані на виманювання ваших пароль від кредитних карток (фішинг) або просто грошей (обман). Наприклад, ще не відкривши лист, ви можете побачити кілька слів, наприклад: «ви виграли 10 000 гривень» «ви стали головним переможцем у конкурсі» і т.п. А по суті, від вас вимагатимуть банківські реквізити або деяку суму грошей для оформлення документів або ще чогось. Все це шахрайство.
  • «Листи щастя» – повідомлення, яке вимагає переслати данний лист певній кількості друзів, так як інакше може статися щось погане або навпаки, якщо перешлете, то все буде добре. Абсолютна дурниця, але забобонних користувачів інтернету дуже багато, і багато хто воліє виконувати такі умови.
  • віруси – найнебезпечніший вид спаму. При відкритті листа ваш комп’ютер може заразитися вірусом будь-якої складності і не завжди з ним зможе впоратися ваш антивірус. Характерна ознака – прикріплений файл.
  • інші – існує безліч інших найрізноманітніших варіацій для спамних повідомлень, з різними цілями. Тому будьте обачні.
Також буде цікаво:   Вийшла iOS 15.2 з функцією «Цифрова спадщина»

Ефективність спаму як реклами – дуже низька. Єдина причина, чому спам так популярний – відносно невелика ціна за одне повідомлення. У той же час, потрібно пам’ятати, що велика кількість рекламних повідомлень від якоїсь фірми, може викликати значну неприязнь і, як наслідок, зниження попиту.

Ми не радимо нікому вдаватися до такого способу популяризації сайту або компанії.

Взагалі, спам асоціюють в першу чергу з електронною поштою. Але на цьому він не обмежується. Наприклад, в соціальних мережах раніше дуже часто ні з того, ні з сього вам могло прийти повідомлення з рекламою чого-небудь і проханням перейти по посиланню. Зараз таке буває рідше, але зустрічається. Так само, з ним стикаються власники різних сайтів, коли нехороші люди намагаються на них агітувати відвідувачів зайти на інший сайт.

Способи боротьби зі спамом

Для захисту від шкідливих і нецікавих вам повідомлень в електронній пошті вам і придумувати нічого особливого не потрібно. Більшість спаму системи самостійно розпізнають і поміщають у відповідну папку автоматично. Але іноді трапляється, що туди може потрапити і важливий лист, тому переглядайте папку «Спам» час від часу.

Так само вірно і зворотне, деякі шкідливі повідомлення прослизають у «Вхідні», тому позбутися їх вам доведеться самостійно, головне не відкривайте.

В соціальних мережах – захистом від спаму може стати налаштування вашого профілю, коли вам зможуть надсилати повідомлення лише друзі або знайомі. Так само можна додавати в чорний список тих, хто вам пише шкідливі листи.

Спам може дістати вас і в реальному житті, наприклад, за допомогою смс.

Останнім часом набув популярності додаток «Viber» для телефону- аналог Skype, але зручніше для безкоштовної переписки. Так ось там віднедавна дуже збільшилася кількість спаму. Для захисту – блокуйте номера телефонів, з яких він приходить.

Тобто ваша головна зброя – уважність і миттєве блокування тих, хто був помічений як спамер.

Також проблеми виникають у власників сайті, це здибільшого проявляється в спамних повідомленнях і коментарів на сайтах.