За статистикою, сьогодні до 40% населення розвинених країн відчувають різні проблеми зі сном, і це число неухильно зростає. Традиційно вважається, що одними з головних винуватців є різні електронні пристрої: комп’ютери, телевізори, смартфони, з якими ми звикли проводити вечори. Тому по мережі циркулює безліч статей, в яких рекомендується ні в якому разі не засиджуватися допізна перед екранами, а краще взагалі прибрати всі електронні пристрої зі своєї спальні.

Учені з Каліфорнійського університету спільно з колегами з Нью-Мексико вирішили перевірити, наскільки сильно змінилися наші звички під впливом електронних пристроїв і сучасного темпу життя. Для порівняння вони знайшли три племені, які знаходяться на ранніх стадіях розвитку і живуть у віддалених куточках земної кулі (Танзанії, Африці, Болівії). Люди в цих спільнотах практично повністю відірвані від цивілізації і ведуть той же спосіб життя, який багато сотень років тому вели і наші предки.

Дослідження тривалості та якості сну в цих племенах дали несподівані результати. Виявилося, що тривалість нічного відпочинку у всіх племенах становить від 5,7 до 7,1 години на день при середньому значенні близько 6,5 години. У той час як норма для сучасного городянина – приблизно 7,5 години на день.

Результати цього експерименту ставлять також під сумнів ідею про те, що в минулі століття практично повсюдно був поширений денний відпочинок. Досліджувані дикуни дуже рідко лягали спати вдень протягом літа і практично ніколи – взимку. Так що настільки улюблена багатьма сієста, судячи з усього, є теж суто сучасним винаходом.

Можна було очікувати, що люди, що займаються полюванням і збиранням, що прокидаються зі сходом сонця і провідні вечора в темних хатинах, матимуть зовсім інший режим дня, ніж сучасні менеджери та програмісти. Однак насправді це не так. Люди, повністю позбавлені сучасних засобів масової інформації, інтернету, телебачення і взагалі будь-яких електронних пристроїв, сплять навіть менше, ніж ми.

Також буде цікаво:   Як привчити себе мислити по-іншому