Цього острова фізично немає, але його можна знайти на купі різних карт. Як так сталося? Автори Bloomberg CityLab розповідають, що таке «Острів Нуль» – найреальніше з неіснуючих місць.

Що таке «Острів Нуль»? Він існує?

Ні. Це вигаданий острів. Він «знаходиться» в точці перетину екватора і нульового меридіана – у Гвінейській затоці посеред Атлантики, трохи на захід від африканського узбережжя – і, відповідно, має координати 0,0. Найближче місто – нігерійський Лагос, до нього 783 км. Глибина океану у цій точці – 4940 метрів. Окрім невеликого буйку, який збирає метеодані, там нічого немає. Ніякої землі та жодного острова.

Фото: Буй метеостанції, розташований на координатах острова Нуль / Wiki

Коли з’явилася ця назва?

За словами дослідників, назва «Острів Ноль (Null Island) з’явилася в науковій роботі у 2008 році, хоча концепція «острова на перетині нульових координат» згадувалася в мультику Colonel Bleep ще 1957 року. Там він називався Zero Zero Island.

Що відбувається на «нульовому острові»?

Якщо ти пірнеш глибше в дослідження різних онлайн-карт і баз геоданих, зможеш помітити, що – незважаючи на те, що фізично острова не існує – там купа всього відбувається: серед іншого – люди там бігають, катаються на велосипеді і хворіють на ковід. Насправді пояснюється дуже просто: нульові координати використовують за умовчанням, коли точні визначити неможливо.

Плутанина з геоданими навіть породила деякі конспірологічні теорії. Наприклад, на Reddit з’являлися пости із заголовками щось на рахунок «Здається, я виявив секретну військову базу в океані».

А чи є ще подібні місця?

«Нульовий острів» – не єдине придумане місце, яке використовують за необхідності. Наприклад, коли дослідники з Університету Джона Хопкінса створювали наочну карту поширення випадків захворюваності на коронавірус, за умовчанням вони використовували інші координати. Так, випадки захворюваності та смертності, точну локацію яких не виходило визначити, приписували на географічний центр США. Так вийшло, що припадає він на точку в штаті Канзас, неподалік містечка Лебанон. До цієї локації прив’язали сотні випадків ковіда, які були зареєстровані на круїзному лайнері Diamond Princess у лютому 2020 року – точне місце розташування туристів, що захворіли, відстежити було важко, тому що всіх їх розвезли лікарнями по всьому світу.

Ідея начебто невинна, щоправда, мешканці того самого містечка її не оцінили. Побачивши на карті, що прямо в їхньому районі стався величезний спалах коронавірусу, вони злякалися, розлютилися, почали надзвонювати меру і навіть скаржитися до Білого дому. Виявилося, що неприємні ситуації через проживання по центру країни відбуваються з ними не вперше.

Також буде цікаво:   Китай побудував «штучний місяць» — сферичний і у вакуумі

Загалом після обговорення з жителями району вчені вирішили приписувати випадки з невизначеною локацією на «нульовий острів». Правда, щоб більше нікого не бентежити, ці дані на карті візуально більше не відображаються.

Карта поширення коронавірусу від дослідників з Університету Джона Хопкінса