Спортивні травми – одна з найбільш поширених причин болю в спині і попереку. В силу своєї діяльності професійні спортсмени мають більш високий ризик отримання спинних травм і розвитку хронічного больового синдрому. За статистикою до 10% спортивних травм припадає саме на область спини.

У зоні підвищеного ризику знаходяться важкоатлети, включаючи бодібілдерів і пауерліфтерів, футболісти, баскетболісти, хокеїсти, фігуристи, гірськолижники, тенісисти, гімнасти і борці. Причина травм і пошкоджень спини – в надмірному навантаженні на хребет, а також неуважне ставлення до больових відчуттів. Спортсмени, як і звичайні люди, часто ігнорують необхідність звернення до професійних лікарів, в результаті чого виникає біль в попереку, ускладнення і повторні травми, що ведуть до хронічних захворювань спини.

Статистика

  • Регулярним болів в спині схильне 80% населення земної кулі. 98% болів в спині мають механічну причину.
  • Близько 2 мільйонів людей щороку відвідують лікаря через проблеми зі спиною.
  • Болі в спині – це найбільш дороге в лікуванні захворювання після хвороб серця і раку.
  • В Україні болями в шиї, попереку і спині страждають від 42 до 80% дорослих людей.
  • Захворювання спини зустрічаються найбільш часто у людей у ​​віці від 30 до 50 років.
  • Половина всього працездатного населення Росії щороку бере лікарняний у зв’язку з болем в спині.

Причини болю в попереку

Одна з найбільш частих причин – це травматичні ураження хребта, що виникають в результаті надмірних навантажень під час занять спортом і стереотипної фізичної активності. Подібні травми можуть мати безліч наслідків: перелом хребців, розрив або деформація міжхребцевих дисків (грижа), розтягнення і запалення капсули суглобів, розрив зв’язок хребетного стовпа. Мікротравму можна отримати лише в результаті невдалого різкого руху, не кажучи вже про постійні фізичні навантаження під час занять спортом.

Також можна виділити наступні причини болю в спині: викривлення хребта, остеохондроз, невралгія, артрити і запальні захворювання, компресія нервових закінчень, онкологічні спинальні пухлини, після операційні і фантомні болі, спазм м’язів, ураження фасцій (фіброзит). Причинами хронічних болів, крім травм, можуть бути хвороби різних органів (наприклад, нирок), опіки, невропатія, ракові захворювання і сидячий спосіб життя. З можливих причин не варто виключати і таке поширене явище, як стрес. Крім того, прийом певних ліків може викликати больові відчуття в спині.

Це слід знати!

Серед специфічних
причин болю в попереку можна виділити крижовий радикуліт, проблеми з
кишечником, захворювання сечостатевої системи, сколіоз і лордоз грудного
відділу. В цілому, причини виникнення хворобливих відчуттів в попереку можна
розділити на первинні (пов'язані зі змінами в м'язах і скелеті) і вторинні
(пов'язані з різними захворюваннями скелета і внутрішніх органів). Це означає,
що приступати до лікування можна тільки після постановки диференційованого
діагнозу!

Види болю в спині

Почнемо з того, що хронічний біль в спині – це фізичні та емоційні переживання, які не припинилися внаслідок проходження необхідного лікування і усунення всіх патологій і пошкоджень, що викликали біль. Хронічними можна назвати больові відчуття, які тривають більше 6 місяців. Деякі лікарі вважають хронічний больовий синдром окремим захворюванням, що вимагає особливого лікування.

Різкі болі в спині виникають рідше, ніж ниючі і тягнуть. Не дуже інтенсивні болі можуть свідчити про патологічні зміни м’язів спини. Миотонический синдром характеризується стійким підвищенням м’язового тонусу, а міофасціальний синдром – формуванням в м’язах хворобливих ущільнень – міогеллозов.

Різкі і гострі болі в попереку і спині можуть свідчити про отримання мікротравми: пошкодженні хребця або диска, розрив зв’язок або розтягуванні суглобів, затисканні нервових закінчень. Гострі колючі і стріляючі болі  можуть з’явитися в результаті виконання важкої роботи, підняття важких предметів.

Також буде цікаво:   Як час прийому їжі впливає на здоров'я

Згідно зі статистичними даними, при гострих болях в спині у 10% хворих відзначається дискогенна біль, і біль пов’язаний з дисфункцією фасеткових суглобів. У 4% випадків виявляється компресійна радикулопатія попереково-крижових корінців, в 3% – неврологічні ускладнення поперекового стенозу, в 4% – компресійні переломи тіл хребців, пов’язані з остеопорозом, а в 2% випадків – спондилолістез.

Діагностика

Діагностика і лікування може включати в себе відвідування цілого ряду фахівців: невролог, травматолог, ортопед, фізіотерапевт, мануальний терапевт, рефлексотерапевт, терапевт, кардіолог. Чоловікам старше 50 років також доведеться відвідати уролога, а людям, що страждають хронічним больовим синдромом – психотерапевта. Можуть бути призначені наступні види інструментальних досліджень: ЕКГ (при порушеннях в роботі серця), МРТ, КТ з контрастом, рентгенографія суглобів і хребта, оптична топографія скелета і стабілодіагностіка, УЗД суглобів та хребта, денситометрія (визначення щільності кісткової тканини), електронейроміографія, спіроартеріокардіорітмографія . Також знадобиться здача аналізів: клінічний аналіз крові, загальний аналіз сечі, аналізи на С-реактивний білок і ревматоїдний фактор.

Методи лікування болю в спині

Одним з найбільш ефективних сучасних методів лікування хронічного больового синдрому є Pain Management (управління болем). Метод являє собою точковий вплив на уражені ділянки: ін’єкції болезаспокійливих препаратів вводяться в точно визначені за допомогою рентгена зони. Блокада больових імпульсів в поєднанні з комплексом індивідуальних лікувальних процедур може позбавити пацієнта від болю на досить тривалий термін: від декількох місяців до декількох років.

Довідка

Pain Management – це всеосяжний підхід до управління болем, який включає в себе індивідуально підібраний комплекс процедур, який поєднує в собі різні методики.

Якщо говорити про окремі методи лікування, то їх існує досить багато. Лікарська терапія – сам по собі недостатньо ефективний метод, який повинен поєднуватися з іншими видами лікування, такими як ЛФК, масаж, акупунктура, кінезіотерапія, акватерапія, носіння м’язових корсетів і т.д. Індивідуально підібрані вправи лікувальної фізкультури здатні створити справжнє диво, запустивши процес регенерації тканин, і повністю відновити рухові функції хребта. Лікувальний масаж і міостимуляція за допомогою новітньої апаратури дозволяють вирішити більшість проблем. Дані методи необхідні для повного відновлення пацієнта.

Один з популярних немедикаментозних способів зняття локалізованих болів – чрезкожная електронейростімуляція. Це блокада больового синдрому за допомогою електричних імпульсів в місці його локалізації. Інший ефективний метод – БОС, або метод біологічного зворотного зв’язку, створений на стику психології і фізіології. Спеціальний пристрій зчитує інформацію, що надходить від організму пацієнта, після чого на екрані формується її комп’ютерна модель, на якій чітко видно всі відбуваючі в тілі процеси, включаючи больові відчуття. Нарешті, в деяких випадках 100% лікування захворювання спини можливо тільки за допомогою хірургічного втручання – як правило, це особливо важкі, хронічні процеси, або важкі травми. Щоб уникнути подібного радикального втручання, варто завжди приділяти увагу профілактичним заходам і вчасно звертатися до лікаря.

Профілактичні заходи

Зайнятися профілактикою болю в спині ви можете прямо зараз – зверніть увагу на свою поставу і виправте її, зробіть робоче місце більш зручним, а в перервах між роботою виконуйте невеликий комплекс вправ по розтяжці, який поліпшить кровообіг не тільки в області спини, але і у всіх органах. Уникайте перенапруження, стресів, надмірного навантаження і різких рухів. Іноді має сенс носіння корсета для підтримки постави, важливий плановий огляд у мануального терапевта і регулярні масажні процедури. При виникненні больового синдрому неодмінно звертайтеся до фахівця, щоб виявити проблему на ранній стадії і зберегти час і гроші в майбутньому. Пам’ятайте: професійна допомога необхідна не тільки під час безпосереднього лікування захворювання, але і під час реабілітації, яка є обов’язковою і, мабуть, найважливішою складовою в процесі боротьби із захворюваннями хребта.

Сучасні методи лікування хвороб хребта у спеціалізованих медичних центрах мають досить високий показник ефективності: після проведення 12 занять ЛФК в поєднанні з іншими методами больовий синдром повністю проходить у 71% хворих, незначні залишкові явища зберігаються в 25% випадків.