Кожен день ми чіпляємось до того, що ми приняли невірні рішення або втрачаємо відмінні перспективи, злякавшись зробити крок вперед. Проти нас грають обставини, страх перед змінами і недалекоглядність. Побороти їх своїми силами не так просто, тому без маленьких хитрощів не обійтися. Ось три неординарні, але потенційно ефективні способи, як приймати рішення більш виважено і незалежно.

1. Затемніть світло, щоб вгамувати емоції

Емоції погано впливають на наші рішення. Коли людина переживає сильні почуття, її вибір, як правило, дуже сильно залежить від того, що вважається важливим прямо зараз. В майбутньому це може відгукнутися.

Як виключити емоції, приймаючи рішення? Дослідники з Університету Торонто пропонують простий елегантний трюк приглушити світло. Вчені провели шість експериментів, які показали, що яскраве освітлення підсилює позитивні і негативні реакції.

Висновок. Якщо ви стоїте перед вибором і не хочете, щоб емоції підштовхнули вас до ірраціонального рішення, спробуйте затемнити світло. З іншого боку, якщо ви продаєте продукт, пов’язаний з емоційною напруженістю, наприклад обручки, не скупіться зі світлом. Яскраве підсвічування «розігріє» покупців і налаштує їх на покупку.

2. Спостерігайте за обертанням предметів за годинниковою стрілкою, щоб легше зважитися на нове

Багато людей не готові до змін у своєму житті. Цей поведінковий ефект називають відхиленням в бік статусу кво. Ось як його описує «Вікіпедія»:

Відхилення в сторону статусу кво одне з когнітивних спотворень, що виражається в тенденції людей бажати, щоб речі залишалися приблизно тими ж самими, тобто зберігали статус кво. Ефект виникає через те, що збиток від втрати статусу кво сприймається як більший, ніж потенційна вигода при його зміні на альтернативний варіант.

Життєва ситуація: ми довгі роки не змінюємо тарифний план на стільниковому телефоні, а люди старшого віку платять за комунальні послуги в поштовому відділенні.

Як переступити через страх нового? Група німецьких дослідників з Вюрцбургского університету рекомендує трохи дивний хід подивитися на будь-який предмет, що обертається за годинниковою стрілкою.

Вчені провели серію експериментів і встановили, що спостереження за рухом речей «в ногу» з часом підштовхує людей до нового досвіду і вражень. І навпаки, піддослідні вибирали перевірений шлях, якщо стежили за рухом проти годинникової стрілки.

В одному з тестів люди крутили піднос, на якому лежали різноманітні солодощі. Якщо обертання йшло по ходу годин, то піддослідні частіше вибирали незвичайні для себе смаки, якщо проти годинникової стрілки знайомі.

Також буде цікаво:   5 кроків, які допоможуть замінити набридлі звички новими

В цілому вчені підтвердили свою гіпотезу про те, що обертання годинникових стрілок впливає на підсвідомість людей.

Висновок. Перш ніж піддатися упередженням і залишитися в рідному коконі, просто затримайте погляд на циферблаті аналогового годинника. Так ви підвищите свою самооцінку і відчуєте себе більш відкритою, сміливою людиною.

3. Дочекайтеся, поки вам захочеться в туалет, щоб зірвати банк

Хто не ризикує своєю репутацією, той не знімає вершки! Нестандартне підтвердження старої мудрості знайшли нідерландські вчені з Університету Гронінгена. Вони стверджують, що повний сечовий міхур підштовхує до вивіреного довгострокового планування.

Одні учасники експерименту випили 750 мілілітрів води, а інші всього пару ковтків. Після 40 хвилин вода перекочувала з шлунка в сечовий міхур, після чого і почалося найцікавіше. Піддослідним запропонували вісім бізнес-схем, кожна з яких передбачала деяку нагороду після певного часу. Наприклад, люди могли отримати 16 доларів вже завтра або 30 доларів протягом місяця. Загалом, чим більше витримка, тим солодший бонус.

Могло здатися, що неприємний тиск в сечовому міхурі поквапить людей до легкої і швидкої наживи. Щось на кшталт ефекту «виснаження его», коли у людини закінчуються сили для самоконтролю, і вона стає беззахисною перед спокусою. Однак на ділі виявилося зовсім інакше: вигідну довгострокову стратегію вибирали люди з «повним баком».

Висновок. Якщо ви не знаєте, як розпорядитися кровними заощадженнями, випийте пляшку води і чекайте, коли природні позиви включать ваш мозок на повну котушку. Це відбудеться автоматично, несвідомо.