Здається, що спалах коронавіруса і пов’язані з ним обмеження тривають вже цілу вічність, вірус SARS-CoV-2 як і раніше новий для людства і вимагає вивчення. «Для багатьох це найважче. Людям здається, що у нас повинні бути конкретні відповіді, – зазначає епідеміолог Саскія Попеску. – Але в реальності ми намагаємося побудувати міст і йти по ньому одночасно. Це нове захворювання і нова для нас ситуація».
Скільки людей заразилося насправді?
За даними на 25 травня, в світі 5,5 мільйона підтверджених випадків зараження коронавірусом і більш 346 тисячі смертей. Але багато експертів погоджуються, що це занижені цифри. У нас недостатньо тестів та інших засобів, щоб відстежити кожен випадок зараження. Потенційно в світі ще мільйони невиявлених хворих.
Імовірність того, що ми ніколи не дізнаємося точну відповідь на це питання, досить висока. Вчені до цих пір сперечаються, скільки життів забрала епідемія іспанського грипу в 1918-1920 роках.
Проте отримати точну відповідь дуже важливо. Якби виявилося, що заражається набагато більше людей, ніж відомо зараз, але смертей стільки ж, це б означало, що смертність від коронавіруса нижче, ніж ми вважали. А якби з’ясували, що непомічених випадків мало або що смертей насправді теж більше, тоді було б ясно, що збереження суворих заходів ізоляції обгрунтовані.
Справа ускладнюється тим, що деякі стають переносниками вірусу або отримують позитивний результат аналізу і при цьому не мають симптомів. Значить, є ймовірність, що більшість заражених, самі того не знають. Раніше їх вважали безсимптомними носіями, але, за попередніми даними, у більшості все одно з часом з’являються ті чи інші ознаки хвороби. Якщо подальші дослідження це підтвердять, значить, непоміченими залишається не так багато випадків.
Поки вчені розбираються, варто бути обережними. Жахливі спалахи в Італії, Іспанії та США вже довели, що коронавірус може бути дуже небезпечним. Питання зараз в тому, наскільки саме, а не в тому, чи можна ігнорувати ситуацію і жити безтурботно.
Які заходи дистанціювання працюють найкраще?
Багато країн, йдучи на карантин, закривали все що можна. Це створило додаткові труднощі для вчених: незрозуміло, які саме заходи уповільнюють поширення вірусу. Заборона масових заходів? Обмеження авіаперельотів? Перехід на віддалену роботу?
На думку Наталі Дін, професора біостатистики з Університету Флориди, найнебезпечніше, коли люди знаходяться в приміщенні близько один до одного протягом тривалого часу. Нічого іншого поки не можна сказати з повною упевненістю.
Щоб знайти відповіді, вчені досліджують досвід країн і міст, які обрали різні шляхи. Південна Корея і Німеччина, наприклад, дуже обережно підходила до виходу з карантину. Спостереження за цим процесом, а також за другою хвилею вірусу в азіатських країнах допоможе зрозуміти, що саме найсильніше збільшує ризик його поширення.
Від результатів залежить, які обмеження залишити, а які зняти. «Неможливо просто призупинити життя індустріальної цивілізації до появи вакцини, тому що ця сама вакцина залежить від індустріальної цивілізації», – зазначає Амеша Адаліє, дослідник з Центру медичної безпеки при Університеті Джонса Хопкінса.
Як активно діти поширюють вірус?
Спочатку не було ясно, чи хворіють діти взагалі. Згодом ми переконалися в тому, що хворіють, причому у деяких COVID-19 протікає аномально, наприклад зявляється запалення стінки артерій. І хоча в цілому діти хворіють менше, не можна сказати, що вони в безпеці.
Як і раніше невідомо наскільки активно діти поширюють коронавірус. Якщо виявиться, що менше дорослих, можна буде знову відкрити школи. Можливо, в класах скоротиться число учнів, парти будуть стояти далі один від одного, а зміни у різних груп будуть в різний час. У будь-якому випадку це стане полегшенням для батьків, які зможуть спокійно працювати.
Чому в одних місцях були серйозні спалахи, а в інших ні?
Наприклад, чому в Нью-Йорку більше хворих, ніж в Каліфорнії? І більше, ніж в Токіо? У деяких випадках відповіді цілком втішні: там, де почали діяти раніше і енергійніше – результати краще. Але це вірно не завжди.
Багато що залежить від удачі. Наприклад, десь одна людина стала супер-рознощиком і заразила дуже багато людей, а десь ні.
Вік і стан здоров’я людей, частота використання громадського транспорту, щільність населення – всі ці фактори впливають на масштаб спалаху.
Але іноді ці дані не допомагають знайти відповідь на питання. Повернемося до Токіо і Нью-Йорку. У столиці Японії щільність населення вище і люди частіше користуються громадським транспортом. В теорії ситуація там повинна бути більш важкою, ніж в Нью-Йорку, проте це не так. Навіть незважаючи на те, що там пізніше стали приймати заходи по боротьбі з вірусом.
Очевидно, є якісь фактори, які ще не виявили. Можливо, справа в масках, які давно широко поширені в Японії. Або там краще з дотриманням санітарних норм. Або населення в цілому здоровіше. Коли відповіді з’являться, нам стане ясніше, як містам і країнам реагувати на нові спалахи коронавіруса та інші інфекційні захворювання в майбутньому.
Як на вірус вплине літня погода?
Якби одна тільки спекотна волога погода могла впоратися з коронавірусом, не було б хворих в Луїзіані, Еквадорі і Сінгапурі. Проте висока температура, вологість і УФ-випромінювання, схоже, дійсно наносять вірусу шкоду. На спеці послаблюється зовнішня ліпідна оболонка вірусу. У вологому повітрі крапельки слини, які можуть містити вірусні частинки, швидше осідають на землю. А УФ-випромінювання давно відомо своїми дезінфікуючими властивостями.
Все ускладнюється тим, що у популяції немає імунітету проти нового коронавіруса. «Хоча ми і спостерігаємо деякий вплив погоди, високий рівень вразливості населення затьмарює її ефект, – пояснює Мауріціо Сантіллан з Гарвардської медичної школи. – Більшість як і раніше вкрай вразливі до вірусу. Так що, навіть якщо б температура і вологість змогли зіграти певну роль, все одно немає достатнього імунітету».
Чи можна відкрити для відвідування парки і пляжі?
Місця на відкритому повітрі становлять меншу небезпеку з точки зору поширення вірусу. Він переноситься з крапельками слини інфікованих людей, а в добре провітрюваних місцях шанси на те, що ці крапельки потраплять на іншу людину, зменшуються. Якщо спекотна погода і УФ-випромінювання внесуть свою лепту, можливо, виявиться, що виходити в парки і на пляжі безпечно.
Але як і раніше залишаються питання. На якій відстані один від одного люди повинні перебувати в таких місцях? Чи можна зустрічатися там з друзями і родичами? Чи безпечно туди приходити людям з групи високого ризику? Поки все ще діють рекомендації дотримуватися в громадських місцях дистанцію 1,5 метра, носити маски та уникати великих скупчень людей.
Чи формується тривалий імунітет?
Можливо, він буде зберігатися лише кілька тижнів або місяців, а може, кілька років. Це не можна назвати незвичайним: проти грипу і застуди теж не виробляється тривалий імунітет.
Зараз вже є повідомлення про повторні випадки зараження коронавірусом. Ще не до кінця ясно, чи не пов’язані вони з хибнопозитивними результатами аналізу або чим-небудь ще.
Якщо виявиться, що імунітет проти коронавіруса тільки тимчасовий, є ризик, що спалахи повторяться в майбутньому.
Навіть вакцина, можливо, захистить нас тільки на деякий час. Однак це не означає, що такі спалахи будуть такими ж жорстокими, як зараз. Згадайте грип. Зараз у нас є вакцини і ліки, які роблять цю інфекцію не такою небезпечною. До того ж організми перехворілих людей можуть стати стійкіше до вірусу.
Чи можна отримати вакцину за 12-18 місяців?
Про реальність таких термінів часто говорять в ЗМІ, але не всі фахівці поділяють цю думку. «Оптимістично вважати, що ми отримаємо вакцину цієї осені або навіть в наступному році», – каже епідеміолог Джош Мішо.
Час дуже важливий фактор в розробці вакцин. Вченим потрібні місяці, щоб зрозуміти, чи дійсно засіб захищає надовго і чи немає у нього небезпечних побічних ефектів. Також важливо перевірити і те, що працює в лабораторних умовах, чи буде так само працювати в реальному світі.
Якщо покладатися тільки на створення вакцини, доведеться ще місяці або навіть роки дотримуватися заходів соціального дистанціювання. І завжди є ймовірність, що вакцину не винайдуть взагалі.
Чи з’являться ліки від COVID-19?
Навіть якщо не вийде з вакциною, вчені можуть створити ліки, які зроблять коронавірус менш небезпечним. Таке вже було з ВІЛ. Згодом з’явилися препарати, які борються зі збудником СНІДу та уповільнюють його поширення, а також знижують вірогідність передати інфекцію іншій людині.
Подібні ліки від коронавіруса дуже знадобилися б. У тому числі людям з іншими захворюваннями, які збільшують ризик важкого перебігу COVID-19. Але поки ми не знаємо багатьох важливих речей. Наприклад, чи дійсно на ризик впливає ожиріння або справа в діабеті, який часто буває у людей з ожирінням? Як все це пов’язано між собою? Відповіді допоможуть зрозуміти потреби різних людей, а поява ліків значно знизить ризики ускладнень і смерті.
Чи потрібно нам більше вироблять апаратів ШВЛ?
На початку епідемії всі думали, що знадобиться набагато більше таких апаратів, ніж є в наявності. Вважалося, що вони необхідні для допомоги пацієнтам, у яких виникли труднощі з диханням. Але прогнози не підтвердилися. Схоже, соціальне дистанціювання допомогло сповільнити поширення вірусу, так що навіть місця на кшталт Нью-Йорка, яким довелося найважче – справились.
Також є ймовірність, що від апаратів ШВЛ меньше користі, ніж вважали спочатку. Якщо пацієнти надто довго підключені до них, це може навіть нашкодити. Але, щоб точно розібратися в цих питаннях, потрібен час.
Так що ситуація з апаратами ШВЛ двояка. З одного боку, це засіб може бути менш ефективним, ніж ми думали. З іншого, можливо, нам не знадобиться багато дорогих і складних приладів, щоб допомогти хворим.