Письменник Джеймс Клір розповів, як за допомогою давньої мудрості позбутися шкідливих звичок.

Сунь-цзи – легендарний китайський стратег, визнаний майстер «м’якої сили» і родоначальник так званої стратегії гнучкої війни.

Завжди, коли це було можливо, Сунь-цзи вважав за краще добиватися перемоги зовсім без бою або хоча б для початку розбиратися з найпростішими битвами.

Стратег, який не знає невдач, шукає нову битву, лише здобувши перемогу. Сунь-цзи

Своїм воїнам він радив вибирати несподівані маршрути і атакувати незахищені ділянки. Тактику ведення бою мислитель порівнював з водою: вона стікає з висот, заповнюючи низини. Так і на війні: варто уникати позицій, на яких ворог сильний, і наносити удар там, де супостат слабкий.

Вчення Сунь-цзи застосовується далеко за межами поля битви, адже головна його ідея – для досягнення мети потрібно вибирати найпростіший спосіб з можливих – на рідкість універсальна.

Поради китайського мислителя будуть корисні в будь-яких сферах – від розвитку бізнесу до втрати ваги і обзаведення новими звичками. Давайте подивимося, як можна використовувати стратегію грамотного ведення війни в повсякденному житті.

Битва за правильні звички

Занадто часто ми прагнемо опанувати нові звички, втілити в життя грандіозні плани і здобути інші перемоги, покладаючись виключно на силу. Ми сміливо йдемо в бій і атакуємо ворога – в даному випадку згубні пристрасті – в тій точці, де він найсильніший.

  • Намагаємося дотримуватися дієти, обідаючи з друзями.
  • Намагаємося писати книгу, коли навколо стоїть шум.
  • Намагаємося правильно харчуватися, коли шафи забиті солодощами.
  • Намагаємося працювати при включеному телевізорі.
  • Намагаємося зосередитися, маючи під рукою смартфон з додатками соціальних мереж, іграми та іншим відволікаючим сміттям.

Коли ж ми цілком закономірно терпимо фіаско, то беремося звинувачувати себе: мовляв, не так сильно прагнули до мети або проявили недостатню силу волі. Однак у багатьох випадках невдача – цілком логічний результат не малодушності, а погана стратегія.

Досвідчені полководці починають з перемог в простих боях, зміцнюючи тим самим свої позиції. Вони чекають, коли противник ослабне і впаде духом, щоб нанести гранично точний удар.

Для чого починати бій зі спроби оволодіти самою укріпленою ділянкою? Навіщо намагатися завести нову звичку в умовах, які лише ускладнюють прогрес?

Сунь-цзи ніколи не вступав в битву, якщо її умови не забезпечували достатньої переваги. І вже точно він не починав з атаки на ділянки, де противник зосередив головні сили. Так само повинні робити і ви: рухайтеся до нових звичок невеликими кроками, збираючись з силами і займаючи кращу позицію для нанесення удару.

Також буде цікаво:   Україна - підходяща територія для пошуку сурогатної мами

Сунь-цзи, повелитель звичок

Розберемо на прикладах, як можна застосувати ідеї переможної стратегії, освоївши нові звички.

Приклад 1
Сунь-цзи: «Тільки тоді ви будете впевнені в успіху своїх атак, коли атакуєте незахищені місця».

Що це означає. Тільки тоді ви обзаведетеся звичкою, коли вона легка для освоєння.

Приклад 2
Сунь-цзи: «Той здобуде перемогу, хто знає, коли варто боротися, а коли не можна».

Що це означає. Той змінить свою поведінку, хто знає, якими звичками обзавестися в першу чергу, а які відкласти на потім.

Приклад 3
Сунь-цзи: «Розумний полководець уникає зіткнення з противником, коли дух того сильний, але завдає удар, коли той млявий і думає про втечу».

Що це означає. Розумна людина уникає боротьби зі згубними звичками там, де вони сильні, але бореться з ними там, де вони слабкі і легко піддаються зміні.

Вступайте в битви, які вам судилося виграти

Самовдосконалення – питання не сили волі або організованості. Вся справа у виборі вірної стратегії. Те, що люди вважають слабохарактерністю або небажанням що-небудь міняти, часто виявляється лише результатом спроб обзавестися хорошими звичками в категорично невідповідних умовах.

  • Якщо ви хочете читати більше книжок, не намагайтеся робити це, перебуваючи в одній кімнаті з комп’ютером і телевізором. Знайдіть менш відволікаючу обстановку.
  • Якщо у вас серйозні проблеми із зайвою вагою, не тренуйтеся за програмами для просунутих спортсменів. Звичайно, можете спробувати, але це не та битва, в яку варто вплутуватися прямо зараз. Почніть з посильного навантаження.
  • Якщо вас оточують люди, що піднімають на сміх будь-яке ваше починання і заважають досягненню цілей, знайдіть інше місце для роботи. І заодно змініть оточення на більш доброзичливе.
  • Якщо ви відточуєте письменницьку майстерність, коли діти приходять зі школи і в будинку запанував хаос, навряд чи у вас щось вийде. Виберіть більш відповідний час.

Виховуйте звички там, де найпростіше це робити. Тверезо оцінюйте ситуацію і перепишіть правила гри так, щоб перевага була на вашому боці.

Звучить банально, але як часто ви виявляли, що вступили в самий виснажливий бій, навіть не звернувши уваги на ті, що легше? Для складних битв у вас буде повно часу. Розберіться спочатку з простими.

Кращий шлях до досконалості – той, на якому вам не доведеться долати опір. Беріть участь лише в тих боях, що обіцяють вам перемогу.