Пити чай, не дотримуватися графіка вживання та розламувати пігулки надвоє – чому не можна робити такі речі з ліками? Давайте розберемося, як порушення інструкцій впливають на дію та ефективність препаратів, а також чого потрібно уникати.

Розламання таблеток наполовину

Ліки – це не іграшки і не фрукти, тому необхідно дотримуватися певних правил. Якщо таблетка мала, це ще не означає, що вона не може бути шкідливою.

Коли ми розламуємо таблетку, препарат контактує з повітрям або рідиною, що може знизити його ефективність. Активна речовина може погано всмоктуватися або, навпаки, почати діяти просто в ротовій порожнині, що також має свої побічні ефекти.

Ми також не можемо гарантувати рівномірний розподіл активної речовини в розламаній таблетці. Окрім самого препарату, в складі таблетки можуть бути інші допоміжні речовини. Таким чином, ДВІ ПОЛОВИНКИ МОЖУТЬ МАТИ РІЗНЕ ДОЗУВАННЯ, ЩО МОЖЕ ВПЛИНУТИ НА ЕФЕКТИВНІСТЬ ПРЕПАРАТУ.

Існують ліки, які категорично не можна розламувати наполовину. Це стосується гормональних та серцевих препаратів, антибіотиків, вітамінів і тих, які не мають поділу на півтини на самій таблетці. Часто в інструкції зазначено, що такий препарат не можна розламувати та розжовувати.

У деяких випадках розділяти таблетки можна, але все ж краще вицію обрати для себе зручну лікарську форму, наприклад, сироп, або інше дозування. Сучасна фармацевтична галузь пропонує велику кількість варіантів і дозувань. Тому краще вживати цілі таблетки, якщо це можливо.

Недотримання інструкції

Інструкція – це документ, в якому міститься вся необхідна інформація про препарат: його склад, правила вживання, можливі взаємодії з іншими лікарськими засобами, умови зберігання, термін придатності, побічні реакції. Важливо докладно ознайомитися з усіма цими пунктами перед початком лікування.

Неможливо запам’ятати всю цю інформацію, але у нас завжди є помічник – інструкція. Ми уважно читаємо інструкцію до побутових приладів, і так само слід ставитися до препаратів. Адже це стосується нашого здоров’я, ми приймаємо ці засоби всередину.

Недотримання інструкції може мати серйозні наслідки. Неправильне дозування або неправильний режим вживання можуть знизити ефективність лікарського засобу або навіть призвести до небезпечних побічних реакцій. Тому завжди варто дотримуватися рекомендацій, викладених в інструкції.

Ми ретельно читаємо інструкцію до побутової техніки – і так само уважно потрібно ставитися до препаратів

Неправильне вживання лікарських препаратів

Якщо розділити ампулу для ін’єкцій і випити її вміст, це не гарантує швидшого ефекту або кращого результату, ніж той самий препарат у таблетковій формі. Більше того, це може бути несмачним і навіть викликати блювотні рефлекси. Крім того, такий спосіб прийому може спричинити розвиток гастриту, оскільки ампула не передбачає потрапляння препарату до шлунково-кишкового тракту. Таким чином, людина наражає себе на ризик, не покращуючи результат.

У нас існує багато методів і форм випуску лікарських препаратів, щоб точно знайти той, який підходить саме вам. Проте, слід завжди консультуватися з лікарем перед прийомом будь-яких ліків. Ймовірно, він не рекомендуватиме випивати ампулу для ін’єкцій.

Недотримання графіку прийому ліків

Кожен препарат поступово накопичується в організмі й має постійний ефект. Наприклад, деякі ліки залишаються активними в організмі протягом 12 годин, тому для збереження ефективності лікування потрібно вживати наступну дозу у визначений час. Якщо ліки приймати раніше, то кількість активної речовини в крові може бути надто великою.

Коли лікар призначає вам прийом препарату у певний час, слід дотримуватися цього графіку. Наприклад, приймати таблетку кожні 3-4-8 годин. Це пов’язано з тим, що кожній людині розраховується індивідуальне дозування препарату на добу.

Чай, кава, сік і, звісно, алкоголь – не підходять для того, щоб запити пігулки. Лише вода

Застосування декількох лікарських препаратів одночасно

Це вимагає обережності і уважності з боку пацієнта. Важливо дослідити інструкції кожного засобу, щоб з’ясувати, як вони взаємодіють між собою, чи можна їх приймати одночасно і чи не впливають вони негативно на дію один одного.

Також буде цікаво:   Кредит без застави та поручителів

Необхідно дотримуватись паузи не менше 2 годин між деякими препаратами, але інші можна приймати з мінімальним інтервалом. Є ситуації, коли деякі лікарські засоби безпечно використовувати одночасно.

Чому це так важливо? Тому що два препарати можуть взаємодіяти між собою, що призводить до зниження або підсилення ефекту обох. Крім того, можуть виникати побічні реакції. Наприклад, одночасне прийняття ацетилсаліцилової кислоти і антикоагулянтів може призвести до шлункової кровотечі.

Два лікарські засоби можуть «боротися» між собою й так ефект обох знижується або підсилюється

Недопивати курс ліків до кінця

Важливо не переривати курс лікування до його закінчення, навіть якщо симптоми зникли. Зовні ми не бачимо, що відбувається всередині організму. Якщо припинити лікування раніше, проблема може повернутися, оскільки ми не вилікували її повністю. Це може призвести до ще більших проблем. Тому курс лікування потрібно проводити до кінця. В окремих випадках необхідно зменшувати дозу препарату поступово. Різке припинення лікування може призвести до погіршення стану і виникнення серйозних побічних ефектів, відомих як “синдром відміни”.

Тривалність лікування для кожного пацієнта встановлюється індивідуально, і це не просто випадковість. Не слід покладатися на поради з форумів або фармацевтів, оскільки тільки лікар, який знає повну медичну історію пацієнта, може прийняти рішення про припинення або продовження курсу лікування.

Споживати ліки не «після їжі»

Також важливо усвідомити, що лікарські засоби не слід споживати навмання відносно прийому їжі. Прийом препаратів перед їжею, натщесерце або під час їжі може унеможливлювати належне всмоктування лікарського засобу, що впливає на його ефективність. Шлунковий сік може руйнувати активні компоненти препарату або вступати в хімічні реакції з ним, що зменшує його ефективність.

Отже, дотримання цих рекомендацій дуже важливе. При вживанні декількох лікарських засобів необхідно уважно вивчити їхні інструкції та консультуватися з лікарем або фармацевтом, щоб уникнути негативних взаємодій та побічних ефектів. Крім того, необхідно завершувати курс лікування до кінця, слідувати рекомендаціям лікаря та не змінювати режими вживання препаратів самостійно. Тільки так можна досягти максимальної ефективності та безпеки при лікуванні.

НАТЩЕ – за 30 хвилин до першого прийому їжі;
ПЕРЕД ЇЖЕЮ – за 30 хвилин;
ПІД ЧАС ЇЖІ або за 30 хвилин після;
ПІСЛЯ ЇЖІ – за 30 хвилин після;

Якщо в інструкції немає інформації щодо вживання ліків, варто їх випити за 30 хвилин до їжі.

Призначення ліків самостійно

Ніхто, окрім медичного фахівця, не може об’єктивно оцінити стан людини, її медичну історію та вплив супутніх захворювань. Тільки лікар може призначити адекватне лікування та визначити необхідну дозу. Важливо бути дуже обережним і уникати самолікування, не виписувати препарати самостійно, не займатися профілактикою і не придбавати вітаміни без консультації лікаря. Найкраще знайти спеціаліста, якому можна довіряти.

Часом у людини може бути непереносимість до певних речовин, які містяться в препараті, або алергічна реакція на діючу речовину. Без участі лікаря можна пропустити ці нюанси. Ефективніше і економніше звернутися до фахівця, отримати план лікування для конкретної проблеми, ніж потім виправляти наслідки самолікування.

Використання засобів після закінчення терміну придатності

Кожен лікарський препарат є хімічною сполукою, яка з часом може змінювати свої властивості. Якщо ми вживаємо препарат після закінчення терміну придатності, ніхто не може гарантувати його корисність і безпеку. Після цієї дати ніхто не несе відповідальність за дію препарату та за те, що він не викличе побічних реакцій.

Рекомендується переглядати свій медичний шафку щонайменше раз на півроку, ідеальний варіант – щокварталу. Якщо це таблетки, слід перевірити термін придатності, зазначений на упаковці. Якщо це мазі, креми, сиропи або краплі, термін придатності залежить від моменту їх відкриття. Часто цей термін не збігається з даними на зовнішній упаковці.

Я завжди рекомендую зберігати упаковку лікарських засобів, особливо сиропу або крапель, і на ній зазначати дату відкриття. Потім варто перевірити, який термін придатності засобу та вказати його на упаковці. Багато лікарських засобів є безпечними лише протягом кількох місяців після відкриття. Наприклад, деякі краплі вітаміну D можна зберігати лише два місяці.

Запам’ятайте, що самолікування та використання препаратів після закінчення терміну придатності можуть бути небезпечними для вашого здоров’я. Завжди звертайтеся до лікаря для отримання професійної консультації та призначення відповідного лікування.