Великий вибір часом стає не перевагою, а проблемою. Але це можна виправити.

За даними досліджень, коли у нас менше варіантів вибору, ми більше задоволені своїм рішенням. А спроби не упустити найкраще призводять до невпевненості, фрустрації, стресу, жалю і невдоволення життям.

Відомий психолог Баррі Шварц назвав людей, які завжди прагнуть знайти краще рішення – максимізатори. Вони пускаються в стомлююче вивчення всіх можливих варіантів, витрачаючи багато часу і сил. Але через обмеження мислення просто неможливо оцінити кожен доступний варіант. Зрештою максимізатор менш задоволений своїм вибором, ніж «помірні» люди. Ті приймають рішення швидко, не розглядаючи мільйон опцій.

У своїй книзі «Парадокс вибору» Шварц описав експеримент з покупцями. Одній групі запропонували спробувати шість різновидів джему і вибрати, який вони б купили. А інший – 24 види. Другій групі виявилося набагато важче визначитися з вибором. Як пише Шварц, лише 3% людей врешті-решт зробили покупку. «Широкий вибір, можливо, бентежить споживачів, оскільки змушує докладати більше зусиль для прийняття рішення. Тому споживачі просто не купують продукт», – пояснює він.

Коли потрібно обміркувати дуже багато факторів, люди починають шукати оптимальний варіант. Так, наприклад, відбувається при покупці машини. Потрібно врахувати ціну, надійність, потужність, гарантію, колір. Процес вибору дуже стомлює, але в результаті все одно можна залишитися незадоволеним.

Вчіться задовольнятися хорошим варіантом, не прагнучи до недосяжного ідеалу. Інакше ви нічого не доб’єтеся.

Помірність – стратегія прийняття рішень, яка прагне до задовільного результату, а не до оптимального.

Вибирайте перший варіант, який відповідає вашим потребам. Або варіант, відповідний більшості критеріїв. Але не шукайте ідеал.

Шварц радить дотримуватися такого плану, коли вам потрібно прийняти рішення:

  • Визначте свої цілі і оцініть важливість кожної з них.
  • Згрупуйте варіанти. Подумайте, з якою ймовірністю кожен з них задовольнить ваші бажання. Виберіть найбільш виграшний.
  • Врахуйте наслідки зробленого вибору, щоб переформулювати свої цілі і погляд на майбутнє.

Найчастіше виходить зробити кращий вибір без зайвих роздумів. Покладіться на свою інтуїцію, не зациклюйтеся на пошуках ідеалу. Життя буде простіше, коли ви навчитеся задовольнятися хорошим варіантом, а не гнатися за кращим.

Також буде цікаво:   Як побороти ранкову незібраність