Не ведіться на агресивну рекламу і перевіряйте, чим заробляє компанія. Якщо основний дохід – гроші вкладників, краще не ризикувати.

Що таке фінансова піраміда

Фінансова піраміда – організація, в якій одні учасники отримують вигоду за рахунок вкладів інших. Ті, хто знаходиться ближче до її вершині, до організаторів, дійсно можуть примножити свої статки, але тільки за рахунок обдурених вкладників зі сходинки нижче.

Успішні члени таких організацій буквально обкрадають інших.

Як працює фінансова піраміда

Розглянемо найпоширеніший варіант піраміди, яка виступає лише прикриттям.

Клієнтам з високою прибутковістю під якимось приводом обіцяють більший прибуток, якщо вони вкладуть свої гроші в це підприємство. І вони спочатку дійсно отримують вигоду – за рахунок вкладів інших учасників. При цьому організація може вести інвестиційну діяльність для прикриття. Але прибуток від неї – копійки. Основний дохід – грошові нових членів.

Якщо число учасників піраміди збільшується, доходи попередніх вкладників ростуть. Це мотивує тих зазивати нових членів і впевнено говорити, що справа вірна, яка збагачує. Все це відбувається рівно до того моменту, коли витрати починають перевищувати доходи. А таке можливо, так як приріст клієнтів відбувається не в одному і тому ж темпі. В результаті вкладники останнього етапу просто втрачають всі гроші. І зазвичай це вже багато людей, які погналися за легким прибутком і все втратили.

Як розпізнати фінансову піраміду

Для початку використовуйте критерії, які встановив Центробанк для виявлення фінансових пірамід. Вони не гарантують, що організація – шахраїв, але дають привід насторожитися.

  1. Обіцянка дуже високої прибутковості.
  2. Гарантія прибутковості.
  3. Відсутність ліцензії на залучення грошових коштів.
  4. Дуже багато реклами.
  5. Відсутність будь-якої інформації про фінансовий стан організації.
  6. Виплати одним учасникам з внесків інших учасників.
  7. Нема власних коштів.
  8. Немає точного визначення діяльності організації.

Також можете перевірити:

  • Хто керує компанією. Чим закінчилися минулі проекти.
  • Чи є у організації статут.
  • Де лежать вклади.
  • Куди йдуть гроші інвесторів.

Чому ніколи не треба вкладатися в фінансову піраміду

Афера зазвичай призводить до того, що величезна кількість вкладників втрачає всі гроші. З цим ми розібралися. Але напевно у деяких в голові вибудовується хитрий план, відповідно до якого вони мають намір опинитися ближче до вершини піраміди і заробити на менш спритних співгромадянах. Так робити теж не потрібно.

До слова, якщо ви активно агітуєте людей вкладатися в піраміду, вас можуть оштрафувати.

Також буде цікаво:   Звідки з'явилися елементи таблиці Менделєєва

Що робити, якщо ви вже вплуталися в фінансову піраміду

Хороших новин тут практично немає. Якщо ви прозріли до того, як компанію визнали фінансовою пірамідою і вона припинила своє існування, виводіть з неї свої гроші якомога швидше. Якщо запізнилися або в компанії відмовляються повертати гроші на підставі пунктів договору, то своїх накопичень, швидше за все, ви більше не побачите. Але спробувати змінити ситуацію варто.

Направте на адресу компанії письмову претензію з вимогою повернути гроші. Якщо ваші вимоги не задовольнять, звертайтеся в прокуратуру, пишіть в Центробанк.

Знайдіть інших жертв піраміди і подайте колективний позов. Заздалегідь зберіть докази переказу грошей, підготуйте документи.