У Міністерстві інформаційної політики України застерегли громадян про ризики месенджера Telegram. Влада не виключає, що російські правоохоронці мають доступ до листування у Telegram за запитом, а сам месенджер використовується для маніпуляцій.
«Я вважаю, що таким чином відбувається виведення певних контентних платформ на велику аудиторію. Для того, щоб люди на них підписувалися та читали, і таким чином залучалися до тих контекстів та наративів, які там просуваються», – зазначив заступник міністра інформаційної політики України Дмитро Золотухін на круглому столі, пише Укрінформ.
У якості прикладу він навів канали щодо захоплення українських моряків та суден у Керченській протоці, а також ресурси, де нібито критикують політику РФ, але підтримують окупацію Криму. Також є канали, які вкидають дезінформацію про українські вибори, а також зв’язки України із війною у Сирії.
Незважаючи на те, що засновник Telegram Павло Дуров має конфлікт із владою РФ, Золотухін допускає, що російські силовики можуть читати листування українців, а політехнологи з Росії використовують сервіс під час співпраці з українськими політиками.
«Я вважаю, що дуже важливо пояснити суть цієї платформи, яким чином вона розвивається… Треба розуміти, що російські політтехнологи багато разів працювали в Україні. Коли вони розпочинають працювати з українськими політиками, привозять сюди ті інструменти, які, на їхню думку, у них спрацювали», – говорить посадовець.
Експерт Association4U Олексій Харченко підкреслив, що українські держвідомства часто використовують Telegram для оприлюднення офіційних даних, а деякі не афішують це.
«На відміну від Facebook та інших каналів, де переглядів інформації може бути більше, це вже пряма цільова аудиторія», – уточнив фахівець.
Окрім того, у сервісах для комунікації існує низка пабліків, які просувають політичну рекламу та хочуть заробити на публікації подібного контенту, пояснила спеціаліст із діджитал-комунікацій та інтернет-маркетингу Альона Дєньга.
Про фейки та дезінформацію повідомив автор Telegram-каналу Андрій Бродецький. Він наголосив що на деяких каналах анонімно з’являються певні інсайди, а ЗМІ публікують цю інформацію навіть не перевіряючи її. Однак роль Telegram не варто перебільшувати, на думку Бродецького, месенджер впливає лише на 10% жителів великих міст, адже усього 23% українців використовують соціальні мережі як джерело інформації.