Починаючи з 1899 року, вісь Землі змістилася на приблизно 10,5 метрів. Відповідальність за щонайменше третину цих змін науковці пов’язують з таненням льоду та підвищенням рівня моря, особливо у Гренландії. Отже відповідальність покладається на антропогенну зміну клімату, передає Live Science.

«Ми представили докази більш ніж одного процесу, який є ключовим чинником для зміни осі Землі», – заявив вчений-дослідник земної системи у Лабораторії реактивного руху NASA (JPL) у Пасадені, штат Каліфорнія, і керівник нового дослідження Сурендра Адхікарі.

Вчені давно з’ясували, що розподіл маси навколо Землі визначає її обертання. Крім того, обертання Землі не завжди є рівномірним, це відомо вченим завдяки невеликим коливанням у русі зірок крізь нічне небо, розповів дослідник-співавтор та старший науковий співробітник в JPL Ерік Айвінс. З 1990-х років космічні дослідження також підтвердили, що вісь обертання Землі зміщується на кілька сантиметрів на рік, як правило, у напрямку затоки Гудзон у північно-східній частині Канади.

Дослідникам відомо, що частина цього зміщення була викликана льодовиковим ізостатичним вирівнюванням – процесом, який триває з кінця останнього льодовикового періоду, що відбувся 16 тисяч років тому. Так, коли льодовики відступають, вони звільняють землю під своєю масою. Поступово, протягом тисяч років, земля реагує на це, піднімаючись, як дріжджове тісто.

Але в новому дослідженні Адхікарі та його колеги виявили, що льодовикове ізостатичне вирівнювання відповідає за лише близько 1,3 дюймів (3,5 см) коливання осі на рік. Це відповідає лише близько третині всього коливання – 4 дюймів (10,5 см), які спостерігались щороку протягом 20-го сторіччя.

Щоб заповнити прогалину, дослідницька група побудувала комп’ютерну модель фізики обертання Землі, додавши дані про зміни балансу сухопутних і океанічних вод, що відбувались протягом 20-го століття. Дослідники також брали до уваги інші зміщення суші та води, такі як виснаження підземних вод та будівництво штучних водойм. Все це – частина людського терраформування на планеті.

Результати показали, що ці екологічні процеси відповідальні за ще 1,7 дюйми (4,3 см) зміщення кожного року. Дослідники встановили, що танення льодового шару Гренландії було особливо вагомим чинником. Гірські льодовики та невеликі льодовикові покриви в інших місцях також сприяли підвищенню рівня моря.

Фото: mwrf.com

Також буде цікаво:   Meta дає українським бізнесам по 1000 доларів на рекламні кампанії у Facebook та Instagram