Нове дослідження, проведене в Таїланді з використанням електроенцефалографії (ЕЕГ) та когнітивних тестів, показало, що для бадьорості вранці та покращення когнітивних функцій достатньо вжити 50 мг кофеїну. Це одна чашка еспресо, маленька банка енергетика, 250 мл розчинної кави або чорного чаю.

Вчені підтвердили, що така доза кофеїну покращує самопочуття, підвищує рівень енергії та мотивації без будь-яких несприятливих поведінкових ефектів.

У своїй роботі автори дослідження прагнули зрозуміти, чи може низька доза кофеїну як ранковий напій для пробудження вплинути на активність мозкових хвиль та когнітивні функції. Для цього вони провели експеримент за участю 25 здорових молодих чоловіків (середній вік 21 рік), які зазвичай споживали одну або максимум дві чашки кави або чаю на день.

Учасників випадково розділили на дві групи. Обидві групи пройшли експериментальне дослідження, і плацебо, але у різному порядку. Експериментальне полягало в тому, щоб випивати чашку ароматизованої води, до якої було додано 50 мг кофеїну. У плацебо-варіанті, відповідно, кофеїну у воді не було.

Ні автори експерименту, ні самі учасники не знали коли яку воду вони п’ють. 85% випробуваних не могли визначити різницю до смаку, тому тест проводився практично наосліп.

До і після прийому води у всіх учасників вимірювалася мозкова активність, а потім вони виконували два тести на когнітивні функції. Це повторювалося кілька разів протягом кількох тижнів. Результати показали, що активність мозку, що вказує на сонливість, зменшилася, а когнітивні функції покращали вже через 30 хвилин після прийому 50 мг кофеїну.

Дослідники відзначають, що вибірка в їхньому експерименті була невеликою, і всі отримували однакову дозу незалежно від ваги, що призводило до різних концентрацій кофеїну в організмі. Більш детальну оцінку впливу обіцяють провести у наступних експериментах.

У дослідженні також не вимірювалися інші аспекти когнітивних функцій, такі як вирішення проблем та прийняття рішень, і оскільки випробуваними були тільки чоловіки, майбутні дослідження можуть бути побудовані для отримання гендерних відмінностей в реакціях на низькі дози кофеїну.

Аморнпан Аджімапорн
автор дослідження

Також буде цікаво:   Мобільний застосунок «Моя податкова» запустили на Android та iOS