В Україні з 10 грудня почав діяти закон, який обмежує використання пластикових пакетів. Майже всі вони тепер будуть платними, пізніше почнуть поступово зникати з магазинів.

Які пакети обмежили

З 10 грудня заборонили безкоштовно розповсюджувати пластикові пакети. Це стосується майже всіх категорій паковання: дуже тонких пакетів без ручок і з ручками, маєчок, великих пакетів, розрахованих на вагу понад 7 кілограмів.

До 2023 року залишаться безкоштовними тільки надтонкі пакети (від 15 до 50 мікрометрів) для паковання свіжої риби, м’яса, сипучих продуктів. Водночас такі пакети повинні бути первинним пакуванням, мати ширину до 22,5 сантиметра, глибину – до 34,5 сантиметра, довжину – до 45 сантиметрів.

Мінімальні ціни встановлює Кабмін. Згідно з проєктом постанови, який розробили у вересні 2021 року, вартість великих пакетів (завтовшки від 50 мікрометрів) повинна бути така:

  • без ручок і бокових складок – від 2 гривень
  • з ручками й без бокових складок – від 2,5 гривні
  • без ручок і з боковими складками – від 2,5 гривні
  • з ручками та боковими складками – від 3 гривень

Але Кабмін ще не затвердив його, тому наразі невідомо, якою буде ціна пакетів. Великі пакети на касах у продуктових магазинах і раніше були платними.

Коли заборонять усі пакети

Першими заборонять такі категорії паковання:

  • тонкі пластикові пакети товщиною від 15 до 50 мікрометрів;
  • надтонкі пакети товщиною до 15 мікрометрів (окрім первинного паковання для м’яса, риби, сипучих);
  • оксорозкладні пластикові пакети (з добавками для прискорення їх розкладання на окремі дрібні фрагменти (мікропластик) під дією кисню й ультрафіолетового випромінювання).

Такі пакети вилучать з продажу 10 березня 2022 року.

Після цього залишаться тільки надтонкі пакети (до 15 мікрометрів), але лише як первинне паковання й лише конкретного розміру (ширина до 22,5 сантиметра, глибина – до 34,5 сантиметра, довжина – до 45 сантиметрів разом із ручками). Ті, що для риби, м’яса й сипучих продуктів.

З 1 січня 2023 року в Україні дозволять лише екологічні біорозкладні пакети (наприклад, з картопляного або кукурудзяного крохмалю). Усі інші пластикові пакети завтовшки менше 50 мікрометрів заборонять.

Заборонені пакети можна буде замінити на багаторазові сумки, біорозкладне чи паперове паковання.

Також буде цікаво:   Над Дніпром хочуть побудувати канатну дорогу