Друкуємо ми швидко. Пишемо – повільно. Дивно, але саме тому вам необхідно вручну вести конспекти і робити нотатки під час навчання.

Психологи Пем А. Мюллер з Прінстонського університету і Деніел М. Оппенхаймер з Університету Каліфорнії провели дивовижне дослідження, в ході якого з’ясували: ноутбук – це найгірший інструмент для ведення конспектів і заміток під час лекцій.

Ранні дослідження говорили про те, що вести конспект на ноутбуці незручно, тому що можна часто відволікатися – на ігри, інтернет або сторонні програми. Але виявилося, що перевага рукописного конспектування полягає в іншому: коли ви пишете, ви уповільнює швидкість сприйняття нової інформації. Коли процес конспектування стає повільним, ви запам’ятовуєте більше.

Ось як це працює. Якщо людина вміє швидко і якісно друкувати, вона буде здатна записати лекцію на слух практично слово в слово. Але стенографувати – не означає вчитися, цей процес не вимагає аналітичного, критичного мислення. Поки ви друкуєте слова слідом за лектором, мозок ніяк не втягується в процес вивчення матеріалу.

Іншими словами, ваш мозок не отримує сигнал: «Ця інформація дуже важлива». Тому, як тільки ви закриєте документ, ваш розум зітре все почуте заради подальшої ефективної роботи.

Але якщо ви пишете конспект від руки, ви фізично не зможете записати все, що говорить лектор.

Замість цього ви будете шукати найважливіше, розставляти акценти, структурувати інформацію на ходу. Дуже складно записати і те, що ви не зрозуміли, і такі місця стануть очевидними білими плямами в вашому конспекті, до яких потрібно буде повернутися, щоб розібратися в новому матеріалі.

Рукописні конспекти вимагають активної роботи мозку, а значить, ви запам’ятаєте практично все, що запишете. Чим більше ви намагаєтеся щось зрозуміти, тим сильніше сигналізуєте мозку: «Це важливо! Мені потрібна ця інформація!»

Мюллер і Оппенхаймер зробили висновок: замість того щоб займатися стенографією, студентам потрібно обробляти інформацію, переказуючи її власними словами і записуючи в вигляді конспекту. Це критично необхідно для навчання.

Перевага рукописних заміток – хоч вони і зникають з нашого повсякденного життя – було описано багатьма психологами. Вони стверджують: коли ми пишемо вручну, ми задіюємо ті частки мозку, які відповідають за формування спогадів. Навіть діти стають більш креативними, якщо записують свої ідеї на аркуші паперу.

Французький психолог Станіслас Деен стверджує, що нам всім потрібно відійти від клавіатури, так як лист активізує унікальний нейронний ланцюг в нашому мозку.

Також буде цікаво:   Prometheus запускає безоплатний курс про роботу з ChatGPT

Вчені раніше не знали про ці процеси, але тепер впевнені: рукописний текст стимулює наш розум і робить процес навчання легше.