Нирки і сечовивідні шляхи досліджують методом урографії. Для цього пацієнтові внутрішньовенно вводиться контрастна речовина (урографін, ультравіст і ін.), Яке з крові потрапляє в нирки, щоб потім бути виведеним з організму з сечею. І саме в той час, коли контраст досягає нирок, заповнюючи їх чашечки, балії, а потім і сечоводи, проводиться серія рентгенівських знімків. Контраст вводиться внутрішньовенно при таких різновидах урографії, як екскреторна урографія (контрастну речовину вводиться в вену швидко, в один прийом) і інфузійна урографія, коли контраст вводиться в вену через крапельницю, поступово. Інфузійна урографія дозволяє отримати більш чіткі знімки. Також застосовується метод ретроградної уропіелографіі, коли контрастну речовину за допомогою спеціального катетера вводиться через сечовипускальний канал в сечовий міхур, а потім проходить вгору в сечоводи, чашечки і миски нирок. Найбільш поширена екскреторна урографія.

Урографія дозволяє виявити багато захворювань сечовивідної системи. Можна визначити вроджені вади розвитку нирки, її відсутність, подвоєння, неправильне розташування, надмірно великі або, навпаки, занадто маленькі розміри. Можна побачити камені при сечокам’яній хворобі, пухлини нирок. При урографії видно також зміни форми, довжини і розташування сечоводів, їх пухлинні захворювання, а також стани, що характеризуються зворотним занедбаністю сечі з сечового міхура в сечоводи. При ретроградної уропіелографіі можна бачити зміни форми, розмірів сечового міхура, його пухлини.

За кілька годин до урографії хворому вводять 2 мл контрастної речовини і спостерігають за станом пацієнта, щоб виявити можливу алергічну реакцію на препарат. Якщо ознаки алергії не з’явилися, то вводять всю дозу препарату, яка розраховується індивідуально для кожного пацієнта. Через кілька хвилин роблять Рентген, рентгенівський знімок. Залежно від цілей дослідження обмежуються одним знімком або ж роблять серію знімків через певні проміжки часу.

У деяких пацієнтів при введенні контрастної речовини алергічних реакцій не виникає, але можлива поява запаморочення, нудоти, відчуття жару. Після виведення контрасту з організму ці симптоми проходять самостійно і без наслідків.

Також буде цікаво:   Металеві брекет-системи: вирівняйте зуби та подаруйте собі сяючу посмішку