Нещодавно випущений набір топографічних карток Марса надав нові докази існування древнього північного океану на планеті. Карти підтвердили, що колись у низині Aeolis Dorsa спостерігалося підвищення рівня моря, що відповідає тривалому теплому та вологому клімату.

Нові карти, створені американськими геологами, є результатом реконструкції стародавньої топографії планети. З їхньою допомогою вдалося виявити берегову лінію віком приблизно 3,5 мільярда років зі значними осадовими відкладеннями довжиною не менше 900 метрів, які покривають сотні тисяч квадратних кілометрів.

Карта галузі дослідження / Penn State University

За допомогою спеціального програмного забезпечення та даних орбітальних спостережень вчені виявили в цій області понад 6500 км річкових хребтів і згрупували їх у 20 систем. Це дозволило показати, що ці утворення, ймовірно, є річковими дельтами або поясами підводних каналів, що впадали в єдиний океан і утворювали його берегову лінію.

Скелі в Aeolis Dorsa містять цікаву інформацію про те, на що був схожий океан. Це щось дуже динамічне. Рівень моря значно піднімався. Камені відкладалися вздовж його басейнів із дуже великою швидкістю. Тут відбувалося багато змін.

Бенджамін Карденас
доцент геолого-геофізичних досліджень у Пенсільванії та провідний автор дослідження

Вчені вважають, що саме ця низина з величезними верствами відкладень може стати ключовою зоною для ознак життя або будь-яких її слідів на Марсі.

Основна мета місій марсоходу Curiosity – пошук ознак життя. Він завжди шукав воду, сліди життя. Це найбільше водоймище. Це гігантське водоймище, що живиться відкладами, що надходять з високогір’я, імовірно несуть поживні речовини. Якби на стародавньому Марсі були припливи, вони були б тут, обережно впускаючи і випускаючи воду. Це саме те місце, де могло розвинутися стародавнє марсіанське життя.

Бенджамін Карденас

Також буде цікаво:   NASA запустило в космос зонд Lucy. Він проведе там 12 років