У навколишньому єдиному просторі онлайнових, оффлайнових ЗМІ та соціальних медіа йдуть запеклі інформаційні війни. Ми розповідаємо, як вижити і перемогти – не знищивши противника, а зберігши свободу мислення і вміння бачити правду.

Навколо нас постійно розгортаються інформаційні війни, які намагаються управляти думкою масової аудиторії в своїх інтересах.

У цих умовах дуже важко визначити істину, маніпулятори створюють для нас ворогів, пробуджують в людях ненависть до них, виникають конфлікти між прихильниками різних точок зору, і ці конфлікти можуть легко перетікати в оффлайн.

Багато користувачів соціальних медіа мимоволі поширюють брехню, витікаючу від інших, або самі – знову ж не усвідомлено – спотворюють дійсність.

Кожен з нас здатний бути «провідником істини» – ділитися точною і перевіреною інформацією, відповідально формувати свою думку на основі знань, вести дискусії з дотриманням культури спілкування.

Пропонуємо вам короткий маніфест розсудливих та соціально відповідальних осіб.

Отримання інформації

1. Ми отримуємо інформацію в рівній мірі з декількох джерел новин та аналітики, які належать до різних ідейним таборів.

2. Ми завжди прагнемо ознайомитися з оригінальною інформацією з першоджерела.

Аналіз інформації

1. Перш ніж поділитися інформацію з іншими, ми її перевіряємо – навіть якщо інформація надійшла від того, хто викликає в нас симпатію і довіру.

2. Ми намагаємося судити про все тверезо і холоднокровно – навіть якщо доводиться змінювати свою думку і якщо правда гірка для нашого ідейного співтовариства.

3. Ми формуємо свою позицію з важливих питань на основі перевіреної інформації, правильного уявлення про ключові поняття, знання історичні приклади аналогічних подій.

4. Ми розвиваємо в собі системне і критичне мислення.

Поширення інформації

1. Ми передаємо інформацію гранично точно, а цитати – дослівно, з увагою до кожного слова.

2. Якщо інформація не є доведеним фактом, ми відображаємо це в нашому повідомленні («говорять», «за чутками», «за непідтвердженою інформацією» і т. д.).

3. Ми завжди супроводжуємо інформацію активним гіперпосиланням на джерело (бажано першоджерело).

4. Ми не замовчуємо точки зору, з якими не згодні ми висловлюємо різні думки і версії подій.

5. При необхідності ми пояснюємо поняття і терміни, які можна тлумачити по-різному.

6. У періоди очікування небезпечних подій ми не піддаємося паніці і не сіємо її навколо завчасно. Але навіть коли настає критичний час, ми ведемо себе гідно і підтримуємо інших.

Також буде цікаво:   Як продавати через тендери багато і часто

7. Ми відкрито висловлюємо свою точку зору, навіть якщо наше співтовариство мимоволі засуджує інакомислення. У кінцевому рахунку, всі розумні люди оцінять конструктивну обґрунтовану позицію.

8. Ми вміємо відрізняти державу від батьківщини і владу від народу. Тому помилки і недоліки держав не пробуджують в нас ненависті до народу країн.

Обговорення інформації

1. Ми дотримуємося в дискусіях культуру спілкування і правила ведення суперечки, навіть якщо вважаємо опонента своїм ворогом.

2. Ми не надто захоплюємося безглуздими багатогодинними дискусіями в соціальних медіа.