Біль у статевих органах до, під час чи після сексу називається диспареунією. В основному вона буває у жінок, але іноді трапляється і у чоловіків. За оцінками ВООЗ, симптоми виникають у 3–22% жінок, але ніхто не знає. Деякі вчені стверджують, що цифра сягає 46%.

Дослідження показують, що лише 60% жінок звертаються до лікаря із проблемою. 40%, що залишилися, так ніколи і не отримують діагноз. Це пов’язано з табуйованим ставленням до сексу і про те, що про чоловіче задоволення часто говорять відкрито, а жіноче нібито вважається необов’язковим. Тому багато жінок думають, що не мають приємних відчуттів і навіть терпіти дискомфорт нормально, і не ходять до фахівців.

Диспареунія відрізняється від іншого тазового болю тим, що:

  • виникає при проникненні;
  • буває при введенні у піхву не тільки пеніса, а й пальців або фалоімітатора;
  • посилюється під час фрикцій;
  • може тривати кілька годин після сексу.

Як може відчуватись біль під час сексу

Залежно від причин біль може з’являтися з початком статевого життя або після хвороби або травми. Іноді біль відчувається завжди, інколи ж за певних обставин, наприклад при загостренні захворювання.

У чоловіків біль виникає у члені під час ерекції, введення або після проникнення або глибоко всередині тазу в ділянці простати. У жінок біль буває поверхневим і глибоким. Перша зазвичай пов’язана зі спробою проникнення і відчувається в області вульви біля входу в піхву. Друга з’являється, коли щось глибоко входить, і посилюється в певних позах. Вона відчувається в ділянці шийки матки або внизу живота.

Чому жінці може бути боляче займатися сексом

Є багато причин. Це може бути пов’язане з особливостями будови, захворюваннями та психологічними проблемами.

Великий член партнера

Найчастіше серед причин виділяють великий член партнера, але це не зовсім справедливо. Так, довжина або товщина пеніса може доставляти дискомфорт у певних позах, але це не та ситуація, коли біль заважає займатися сексом. Жіноча піхва чудово розтягується, тому що еволюція створила вагіну здатну вмістити доношене немовля. Тому, якщо ви змінюєте пози, а біль не зменшується, спробуйте виключити інші причини.

Перший секс

Перші кілька разів, коли жінка починає займатися вагінальним сексом, може відчувати дискомфорт. У когось плева трохи товстіша, а хтось просто більш сприйнятливий до її розтягування. Після дефлорації зазвичай болю вже немає, але іноді ця складка настільки щільна, що її потрібно розсікати скальпелем.

Недостатньо мастила

У будь-якої жінки секс може викликати хворобливі відчуття, якщо виділилося недостатньо змащення. Іноді справа в короткій прелюдії, а іноді в прийомі ліків, таких як:

  • антидепресанти;
  • препарати від підвищеного тиску;
  • антигістамінні;
  • деякі протизаплідні.

Атрофія слизової

Протягом життя слизова оболонка піхви змінюється під дією гормонів. При менопаузі вона стає тоншою, а мастила виділяється менше, тому що знижується рівень естрогенів. Це природний процес, він називається атрофією.

Іноді атрофія може бути не лише при менопаузі, а й у молодих жінок. Наприклад, при ендокринних захворюваннях. Тоді це вже є симптом. Якщо вилікуватися, мастила знову побільшає.

Вагінізм

Вагінізм – це мимовільний спазм м’язів піхви. Первинний вагінізм виникає з початком статевого життя через страх та інші психогенні причини. Вторинний може бути після перенесених травм, інфекцій та інших захворювань. Через вагінізм біль буває не тільки під час сексу, а й при спробі вставити тампон або провести гінекологічний огляд.

Інфекції

Наприклад, молочниця, генітальний герпес, гонорея та хламідіоз можуть викликати біль під час сексу. Крім неї, можуть бути й інші ознаки, такі як свербіж, неприємний запах та дивні виділення. Поставити діагноз можна лише після аналізів, оскільки різні збудники можуть викликати однакові симптоми.

Ендометріоз

Це захворювання, у якому внутрішня оболонка матки розростається її межі. Ендометріоз викликає біль із кількох причин. Наприклад, через розростання які приводять до виділень медіаторів — хімічних речовин, які відповідають за запалення. Вони діють на болючі рецептори в малому тазі.

Хвороби яєчників

Утворення в яєчниках, наприклад кісти, часто болять під час сексу і можуть навіть луснути.

Запальні захворювання малого тазу

Сюди належить багато хвороб, зокрема інфекції матки, труб, яєчників. Це не те саме, що молочниця та ІПСШ, тому що відрізняються симптоми та інтенсивність процесу. Біль у малому тазі та внизу живота виникає через тиск при статевому акті.

Зазвичай запальні захворювання малого тазу — це наслідки невилікуваних і затяжних інфекцій нижніх відділів сечостатевих шляхів, які призвели до хронічного запалення, утворення спайок та інших проблем.

Позаматкова вагітність

При позаматковій вагітності фрикції викликають біль у малому тазі та можуть навіть спровокувати розрив маткової труби.

Також буде цікаво:   Як захистити очі тим, хто постійно читає новини з телефона

Занадто ранній секс після пологів чи операції

Після пологів, вишкрібання або операцій на статевих органах тілу потрібен час, щоб відновитись. Якщо не дати йому перепочинок, то крім болю можна зіткнутися з ризиком інфекційних ускладнень.

Травми вульви та піхви

Травми, перенесені важкі операції на геніталіях, насильство, зокрема жіноче обрізання, порушують правильну анатомію. Тому займатися сексом без болю стає неможливо. Іноді нормальну будову вдається відновити після операцій, що реконструюють.

Шкірні захворювання

Деякі шкірні захворювання, наприклад червоний плоский лишай, міхурові дерматози, псоріаз, склероатрофічний ліхен можуть також зачіпати геніталії. Симптоми можуть варіюватися від вогнищ ущільнень до великих бульбашок, що розкриваються, і ерозій. Через це секс супроводжуватиметься неприємними відчуттями та болем.

Якщо гінеколог підозрює, що це захворювання шкіри, він направляє до дерматовенеролога.

Вроджені аномалії

Іноді при народженні піхва відсутня чи не сформована в повному обсязі, тому секс викликає біль. У цьому випадку може допомогти хірургія, що реконструює.

Психологічні проблеми

Тривога, депресія, занижена самооцінка заважають збудженню. Також біль може виникати через пережите насильство у минулому. У цьому випадку може бути спазм, як при вагінізмі, недолік мастила, паніка при дотику та інші симптоми.

Що робити, якщо жінці боляче під час сексу

Єдине, що реально можна зробити самостійно, це:

  • зачекати належного часу після пологів або операції;
  • обговорити бажання з партнером;
  • витратити додатковий час на прелюдії;
  • додати лубрикант;
  • спробувати іншу позу.

Але іноді за допомогою болю тіло намагається повідомити про якісь проблеми зі здоров’ям, тому краще не ігнорувати ці сигнали і йти до лікаря. У будь-якому випадку треба почати з гінеколога. Він проведе огляд та при необхідності призначить додаткові дослідження, наприклад мазок, аналіз крові на інфекції, ультразвукове дослідження та лапароскопію. За результатами вже вийде підібрати терапію. Самостійно призначити лікування не вийде, тому що варіантів дуже багато:

  • антибіотики;
  • протизапальні;
  • гормональні засоби;
  • операція;
  • фізіотерапія та інші.

Якщо проблем із фізичним здоров’ям немає, гінеколог направить до інших фахівців, наприклад психолога, сексолога або психіатра. Вони допоможуть, якщо біль з’явився після пережитого насильства або пов’язаний із психологічними проблемами.

Поки не допоможе лікування, можна відмовитись від сексу взагалі. Адже важливо пам’ятати, що процес не повинен завдавати болю, а людина не повинна його терпіти. Якщо ви погоджуєтесь на секс, тільки щоб не образити партнера або тому, що «повинні», це насильство.

Чому чоловікові може бути боляче займатися сексом

Біль під час сексу у чоловіків виникає рідше, ніж у жінок. Зазвичай це буває через занадто тугу крайню плоть, яка здавлює головку, роздратування через латекс або сперміцид або запальний процес, наприклад, при ІПСШ.

Фімоз

Фімоз це стан, коли крайня плоть так щільно охоплює головку, що відтягнути її майже неможливо. Спочатку фімоз є у всіх хлопчиків, але у віці від 2 до 6 років він поступово зникає, але не завжди. В інших випадках фімоз розвивається через інфекції, травми та шкірні захворювання.

Якщо звуження дуже сильне, виникає біль під час ерекції та сексу. У таких випадках потрібна операція.

Роздратування

Шкіра на головці дуже чутлива, тому може зреагувати на презерватив, мастило або сперміцидний засіб. Тоді проникнення також супроводжуватиметься болем. Крім того, головка може почервоніти або на ній з’явиться висип.

Інфекції

Через інфекції під час сексу теж може хворіти член. Особливо якщо це загострення генітального герпесу. При ньому на головці можуть бути бульбашки, які розкриваються і призводять до ерозії.

Крім того, через інфекції можуть хворіти яєчка, з’явитися смердючі виділення та інші симптоми.

Травми

Біль може виникнути через мікроскопічні розриви навколо крайньої плоті, переломів, опіків, укусів тощо. Якою б не була причина, до одужання про секс та мастурбацію краще забути.

Шкірні захворювання

Як і в жінок, шкірні хвороби у чоловіків можуть виявлятись на геніталіях. Це може бути склеродермія, склероатрофічний ліхен, міхурові захворювання, червоний плоский лишай та інші.

Простатит

Гострий простатит розвивається, якщо у простату потрапляють бактерії, а причини хронічного остаточно невідомі. При обох формах у тазі відчуватиметься біль під час та після сексу, а також можуть виникнути проблеми з ерекцією та інші симптоми.

Що робити, якщо чоловікові боляче під час сексу

Йти до лікаря. Якщо секс завдає чоловікові біль, це точно привід перевірити здоров’я. Для цього потрібно записатися до уролога, щоб він оцінив стан крайньої плоті та взяв аналізи.