Гіркий шоколад – відмінне джерело антиоксидантів і мінералів, який варто включити в свій раціон кожному. Вони принесуть користь всьому організму та урізноманітнять ваше харчування.

Допомагає від депресії

У шоколаді містяться різні речовини, що впливають на настрій:

Теобромін. Він заряджає енергією і допомагає знизити кров’яний тиск. Однак за сплеском енергії може послідувати втома, тому деякі називають шоколад небезпечною речовиною, що викликає звикання.

Анандамід. За структурою він схожий на конопляний тетрагідроканнабінол, але діє м’якше. Він покращує настрій і бадьорить, не викликаючи звикання і не завдаючи шкоди серцю і судинам, на відміну від інших стимулюючих речовин.

Фенілетиламін. В організмі він перетворюється в серотонін – одне з найважливіших хімічних речовин, що регулюють настрій.

Захищає від серцево-судинних захворювань

Регулярне вживання какао допомагає боротися із захворюваннями серцево-судинної системи. Це підтверджує проведене в 2006 році дослідження, під час якого 470 учасників вживали різну кількість какао в день. Вчені з’ясували, що какао дійсно знижує ризик виникнення серцево-судинних захворювань.

В рамках іншого дослідження було виявлено, що практично всі компоненти какао – теобромін, численні поліфеноли і антиоксиданти – позитивно діють на серце і сосуди.

Може допомогти в боротьбі з діабетом

Шоколад покращує роботу ендотелію (клітин, що утворюють внутрішній шар кровоносних судин) і підвищує чутливість до інсуліну. Ендотелій дуже важливий для здоров’я артерій, а по чутливості до інсуліну зазвичай визначають ризик розвитку діабету.

Звичайно, щоб захиститися від діабету, треба їсти гіркий шоколад з низьким вмістом цукру.

Може запобігти інсульту

Нещодавно були опубліковані результати дослідження, в ході яких з’ясувалося, що шоколад знижує ймовірність інсульту. Вчені протягом десятиліть спостерігали за здоров’ям тих, хто часто вживає шоколад, і тих, хто повністю від нього відмовився. Всього дослідники порівняли показники більше 20 000 чоловік.

Звичайно, результати подібних досліджень не можна вважати однозначними. Можливо, у тих, хто їв багато шоколаду, є й інші загальні звички, які вплинули на низьку ймовірність інсульту.

Впливає на вміст холестерину

Шоколад запобігає окисленню ЛПНЩ-холестерину – однією з причин виникнення атеросклероза. Коли цей холестерин окислюється, ліпопротеїни низької щільності (ЛПНЩ) вступають в реакцію в організмі. Вони шкодять артеріям і внутрішнім органам і навіть можуть викликати рак.

Засобом боротьби з активними ЛПНЩ вважаються антиоксиданти, якими якраз багатий шоколад.

Знижує кров’яний тиск

Вчені з Гарвардського університету проаналізували 24 дослідження властивостей шоколаду і прийшли до висновку, що гіркий шоколад (з вмістом какао 50-70%) знижує кров’яний тиск. Особливо він корисний тим, хто вже страждає від гіпертонії.

Допомагає при кашлі

Теобромін що міститься в какао знижує активність блукаючого нерва – області головного мозку, активізація якої викликає напади кашлю.

Вчені виявили, що шоколад пригнічує кашель ефективніше звичайних ліків від застуди – навіть тих, які містять кодеїн, що володіє слабкою наркотичною дією.

Для цього провели експеримент, в рамках якого учасникам пропонували різні засоби від кашлю. Одній групі давали звичайні ліки з кодеїном, другій – засіб з теоброміном, а третій – плацебо. Потім учасників піддавали дії капсаїцину – пекучої речовини, що міститься в перці чилі. Групі, що приймає ліки з теоброміном, треба було на третину більше капсаїцину, щоб почати кашляти.

Корисний під час вагітності

Під час вагітності існує ризик розвитку прееклампсії – стану, коли кровопостачання плода ускладнюється або повністю припиняється. Це відбувається через підвищення кров’яного тиску, природного для вагітності. Вчені виявили, що регулярне вживання шоколаду може знизити ризик розвитку прееклампсії за рахунок зниження кров’яного тиску.

Під час дослідження одна група жінок вживала шоколад з високим вмістом флавоноїдів, а інша – з низьким. Позитивні результати були відзначені в обох групах.

Також буде цікаво:   Клініка Веселовського - її особливості та переваги

Стимулює роботу мозку

Часте вживання якісного шоколаду покращує здатність обробляти інформацію, наочно-образне і абстрактне мислення, оперативну пам’ять.

Британські психологи з нортумбрійського університету провели дослідження і виявили, що флавоноїди які містяться в шоколаді  допомагають пам’яті. Під час експерименту порівняли здатність учасників вести підрахунки до і після того, як вони випили чашку гарячого какао.

Є джерелом антиоксидантів

Антиоксиданти борються в організмі з вільними радикалами – частинками, пов’язаними з виникненням раку.

Вчені вирахували показник відносної антиоксидантної активності (Relative Antioxidant Capacity Index), виділивши з шоколаду антиоксиданти і перевіривши їх вплив на вільні радикали. Результати показали, що поза людським організмом вони ефективно справляються з вільними радікалами

Захищає шкіру від дії ультрафіолетових променів

Звичайно, ефективність захисту буде вище, якщо є какао-боби. Вони продаються в магазинах здорового харчування.

Але і якісний гіркий шоколад впорається із завданням. У шоколаді, що містить 85% какао, цілком достатньо флавоноїдів, щоб захиститися від шкідливого випромінювання.

Містить багато поживних речовин

У пів чашки чистого какао містяться:

  • Вітамін В2, 6% від добової норми. Цей вітамін допомагає перетворювати їжу в енергію, полегшує засвоєння заліза в кишечнику. Також він покращує стан шкіри і волосся, позитивно впливає на зір і роботу мозку.
  • Вітамін В3, 4% від добової норми. Корисний для шкіри, нігтів і еритроцитів. Як і вітамін B2, бере участь в обміні речовин.
  • Кальцій, 5% від добової норми. Необхідний для правильної роботи м’язів і нервових клітин, регулює кров’яний тиск і вироблення гормонів. Особливо важливий для здоров’я кісток і зубів.
  • Залізо, 33% від добової норми. Бере участь в утворенні гемоглобіну і перенесення кисню. Також залізо задіяно у виробленні амінокислот.
  • Магній, 53% від добової норми. Разом з кальцієм сприяє скороченню м’язів і обміну речовин, регулює кров’яний тиск, зміцнює кістки і зуби.
  • Фосфор, 30% від добової норми. Необхідний для здоров’я кісток. Крім того, входить до складу ДНК і бере участь в обміні речовин.
  • Цинк, 40% від добової норми. Використовується як будівельний елемент білків і клітин, сприяє засвоєнню вітаміну А. Також корисний для імунної системи.
  • Мідь, 80% від добової норми. Відіграє важливу роль в утворенні еритроцитів, корисних для обміну речовин, імунітету та належного функціонування нервової системи.
  • Марганець, 83% від добової норми. Мікроелемент і антиоксидант, необхідний для розвитку кісткової тканини. Проте дуже велика кількість марганцю може викликати проблеми з психікою.
  • Омега-6 жирні кислоти, 378 мг. Необхідні для роботи мозку, допомагають виводити з організму холестерин, забезпечують енергією.
  • Кофеїн, 99 мг. Стимулююча речовина, що міститься в каві і чаї, і самий суперечливий компонент шоколаду.
    На одну плитку гіркого шоколаду (80% какао) піде приблизно половина названої вище кількості какао.

Покращує розподіл еритроцитів

Регулярне вживання гіркого шоколаду може позитивно вплинути на ширину розподілу еритроцитів. Ця одиниця – надійний спосіб вимірювання діагностики захворювань серцево-судинної системи. Вчені припускають, що шоколад покращує розподіл еритроцитів через досить високий вміст заліза.

Зміцнює імунітет

Запалення – реакція тканин на патогенні мікроорганізми, хімічні речовини, рани і інфекції. Какао регулює запальну реакцію імунної системи за рахунок флавоноідів що містяться в какао.

Крім того, какао позитивно впливає на лімфоїдні тканини і деякі типи клітин, що виробляють антитіла, які допомагають боротися з бактеріями і хворобами.