Жінки реагують на стрес не так, як чоловіки. Хоча статеві гормони і нейрохімічні процеси представниць слабкої статі в якійсь мірі захищають від стресу, жінки більш схильні до його фізичних і емоційних впливів. Жінки не тікають від стресу і не борються з ним, а переживають його досить довго.

Як стрес впливає на жінок

Натуральний антистресовий гормон окситоцин виробляється у жінок під час пологів, грудного вигодовування та у представників обох статей під час оргазму. Так що в цьому плані прекрасна половина людства виграє. Однак жінкам потрібно набагато більше окситоцину, ніж чоловікам, щоб підтримувати своє емоційне здоров’я.

За словами доктора Пола Роша, почесного віце-президента Міжнародної асоціації управління стресом, на жінок гірше впливає утримання, а також вони відчувають більше стресу в стосунках, ніж чоловіки.

Як стверджують фахівці з Американської академії сімейних лікарів, стрес є виразом природного інстинкту самозбереження. І хоча він може попередити жінку про безпосередню небезпеку, наприклад швидко наближається машина, тривалий стрес негативно впливає на фізичне та емоційне здоров’я.

Пол Рош професор медицини і психіатрії в медичному коледжі Нью-Йорка

Наша реакція на стрес ретельно відточувалася протягом мільйонів років як захисний механізм. І це було чудово для наших предків, яким доводилося тікати від шаблезубих тигрів. Трагедія в тому, що сьогодні немає тигрів, але є купа дратівливих речей на зразок пробок на дорогах, на які наш нещасний організм реагує як в минулі часи, заробляючи гіпертонію, інсульт і виразку.

Які хвороби можна заробити через стрес

За даними Американського інституту стресу, 75-90% первинних звернень до лікаря – це скарги на розлади здоров’я, пов’язані зі стресом. Наслідки стресу можуть проявлятися по-різному: від головних болів до синдрому роздратованого кишечника.

Лорі Хейм доктор медичних наук, обраний президент Американської академії сімейних лікарів

Стрес може бути різним, але якщо ви одночасно переживаєте через роботу, дітей, сусідів і свій шлюб – це вже не жарти. У жінок сильний стрес може привести до порушень менструального циклу або, наприклад, до несподіваного випадання волосся.

Ось ще деякі реакції організму на стрес:

Порушення харчової поведінки. Анорексія і булімія в 10 разів частіше зустрічаються у жінок, ніж у чоловіків, і це, швидше за все, пов’язано з рівнем стресу. Як і депресія, ці розлади з’являються через нестачу серотоніну і часто лікуються антидепресантами, що збільшують вироблення гормону щастя.

Біль в животі. Стрес змушує вас накидатися на нездорову і «комфортну» їжу: калорійну і просту в приготуванні. Інший випадок: через стрес ви не можете їсти взагалі нічого. Основні розлади, пов’язані зі стресом, – це спазми, здуття живота, печія, синдром роздратованого кишечника. Залежно від того, як заїдаєте ви стрес або, навпаки, голодуєте, ви набираєте або втрачаєте вагу.

Також буде цікаво:   Як не заразитися дифтерією і що робити, якщо це сталося

Шкірні реакції. Стрес може призвести до загострення існуючих захворювань, до появи висипу, що зудить або плям.

Емоційні розлади. Стрес може призвести до постійного поганого настрою, дратівливості або більш серйозних психічних проблем, наприклад депресії. Жінки краще, ніж чоловіки, приховують гнів, оскільки область мозку, що відповідає за подібні емоції, у них більше, але представниць прекрасної статі в два рази частіше вражає депресія. Вплив стресу на емоційний стан у жінок може варіювати від післяпологової депресії до депресії під час менопаузи.

Проблеми зі сном. У жінок, схильних до стресу, часто виникають проблеми з засипанням, або їх сон занадто чуйний. І це особливо погано, оскільки міцний здоровий сон допомагає зменшити негативний вплив стресу.

Труднощі з концентрацією. Стрес заважає зосередитися і ефективно справлятися з робочими і домашніми справами. Якщо стрес викликаний проблемами на роботі, а потім він заважає роботі, то виходить замкнуте коло.

Хвороби серця. Стрес негативно впливає на серцево-судинну систему, підвищує тиск, призводить до інфарктів і інсультів.

Зниження імунітету. Одна з найбільш складних фізичних реакцій на стрес – зниження здатності організму боротися із захворюваннями, будь то застуда або хронічні хвороби.

Рак. Деякі вчені вважають, що є зв’язок між стресом і раком молочної залози і яєчників. Так, було виявлено, що ризик розвитку раку молочної залози був на 62% вище у жінок, які пережили більш одної важкої події, такої як розлучення або смерть чоловіка.

Як знизити рівень стресу

У дослідженні, представленому на нещодавній зустрічі Західної асоціації психологів, розповіли, що 25% щастя залежить від того, наскільки добре ви вмієте справлятися зі стресом. А найважливішою стратегією в управлінні стресом було названо планування або передбачення того, що може вас засмутити, і використання методик, що знижують напругу. І ці методики старі як світ.

Почніть харчуватися правильно

Уникайте нездорової їжі, їжте збалансовану їжу. Так ви поліпшите свій фізичний стан, а потім і емоційний.

Знайдіть час для фізичних вправ

Фізичне навантаження – феноменальний спосіб боротьби зі стресом і депресією. Дослідження показують, що тренування піднімають настрій і сприяють виробленню ендорфінів, природних речовин, що поліпшують емоційний стан.

Зустрічайтеся з родичами і друзями, з якими вам приємно спілкуватися. Згадайте про колишні захоплення. Наприклад, в’язання і плетіння мережива зменшують вплив стресу. Так само успішно борються зі стресом йога, медитація і тай-чи.

Якщо відчуваєте, що вас переслідує постійний стрес, обов’язково вчіться керувати ним. Вивчайте нові методики, зверніться до лікаря, не залишайте все як є, поки постійні переживання не зробили занадто сильного впливу на ваш організм.