Відомо, що наша поведінка залежить від емоцій. Але вірно і зворотне: наш настрій залежить від наших дій. Першим цю думку висунув на початку XX століття один із засновників наукової психології Вільям Джеймс. Однак серйозні наукові підтвердження ми отримали тільки в 60-х роках.
В ході численних досліджень психологи домагалися, щоб люди зображали на обличчі позитивні і негативні емоції. Наприклад, добровольці тримали в зубах олівець і їх губи мимоволі складалися в посмішку. Або психологи розміщували на бровах випробовуваних муляжі електродів і просили зрушити «електроди» якомога ближче один до одного, для цього доводилося хмурити лоб. В іншому дослідженні добровольці вимовляли певні звуки і слова (наприклад, відоме всім «сир»). Після чого випробовуваних розпитували, як вони себе почувають, чи сподобалося дослідження. Результати переконливо показали: ті, хто зображував позитивні емоції, дійсно ці емоції відчували. Скориставшись зворотним зв’язком, ми можемо буквально включити в себе радість і щастя.
1. Посміхайтеся!
Щоб обдурити наші почуття, не потрібно розтягувати губи в удаваній усмішці: це не спрацює. Замість цього зробіть таку вправу: розслабте м’язи лоба і щік, нехай ваш рот злегка прочиниться; потім напружуйте м’язи в куточках рота, намагаючись як би тягнути їх в сторону вух; злегка підніміть брови. Ваше обличчя повинно прийняти радісно-здивоване вираження, утримуйте його хоча б 20 секунд. Проробляйте цю вправу кілька разів протягом дня, особливо перед стресовими ситуаціями.
2. Позбавтеся від неприємностей
Багато «магічних» ритуалів включають в себе спалення невдач і неприємностей, записаних на листочку паперу. І в цьому є раціональне зерно. Сінгапурська дослідниця Лі Сюпін просила студентів написати на папері своє недавнє невдале рішення або вчинок. Частина молодих людей потім запечатувала ці записи в конверт. І навіть ця проста дія змушувала їх відчувати себе краще. Символічне прощання з невдачами позбавило від переживань. Спробуйте і ви.
3. Дізнавайтеся інших
Звичайно чим ближче один одному стають люди, тим більше вони один про одного дізнаються. Як і у випадку з посмішкою, зворотне теж вірно. Психолог Артур Арон давав незнайомим парам список з 36 питань, які вони повинні були поставити один одному при першій зустрічі. В результаті люди відчували близькість і симпатію до незнайомої людини, з якою вони обмінялися особистою інформацією. При цьому питання Арона зовсім не стосувалися якихось інтимних подробиць. Ось десять з них:
- Кого б ви запросили на вечерю, якби могли вибрати будь-кого?
- Хотіли б ви стати знаменитим? В якій області?
- Репетирували ви коли-небудь майбутню розмову по телефону? Навіщо?
- Як ви уявляєте свій ідеальний день?
- Коли ви в останній раз співали для себе? Або для кого-то?
- Якби вам запропонували до 90 років зберегти тіло або розум 30-річного, що б ви вибрали?
- Який ваш найзаповітніший спогад?
- А найстрашніший?
- Чому ви найбільше вдячні в житті?
- Якби ви могли щось змінити в своєму життєвому шляху, що це було б?
4. Відштовхує погане, притягайте гарне
Дослідження показують, що, відштовхуючи щось від себе, ми починаємо гірше ставитися до об’єкта, навіть якщо раніше не відчували негативних почуттів. І навпаки, коли ми щось присуваємо ближче, ми сприймаємо цей об’єкт більш позитивно. Цю властивість можна використовувати, коли сидите на дієті. Відштовхуйте від себе шкідливі продукти, зображуючи на обличчі відразу, а корисні, навпаки, рухайте до себе.
5. Використовуйте м’язи і позу
Коли людина рішуче налаштована, то напружуються м’язи, особливо м’язи кисті. Не дарма кажуть: зібрав волю в кулак. Як ви вже, напевно, здогадалися, позбутися нерішучості і безвілля вам допоможуть міцно стиснуті кулаки. Можна напружувати і інші м’язи або просто з силою стиснути в пальцях ручку.
6. Геть звички!
Британські психологи Бен Флетчер і Карен Пайн вивчали людей, які намагаються схуднути. І з’ясували, що відмова від інших звичних зразків поведінки допомагає в боротьбі із зайвою вагою. Навіть проста зміна щоденного маршруту на роботу надавало сприятливий вплив. Тому, якщо ви намагаєтеся позбутися від шкідливої звички, спробуйте зламати звичний плин життя.
7. Подаруйте собі трохи комфорту
Людина, яка сидить в м’якому комфортному кріслі, здатна проявляти м’якість і поступливість. Моделюючи переговори про ціну машини, психолог Джошуа Акерман одних випробовуваних садив в крісла, а інших – на жорсткі стільці. Ті, хто сидів на жорсткому, були більш непоступливі і торгувалися рішучіше. Результати цілком очікувані. Так що, якщо хочете відчути себе трохи щасливішими, просто влаштуйтеся зручніше.
8. Усі люблять тепло
Тепло з давніх часів асоціюється з безпекою і приємними відчуттями, в той час як холод незмінно означає щось загрозливе і вкрай неприємне. Лоуренс Вільямс з Університету Колорадо давав добровольцям чашку гарячої кави або холодний напій і просив прочитати короткий опис незнайомої їм людини. Потім Лоуренс питав: «Що ви думаєте про особу цієї людини?» Ті, хто отримав кави, оцінювали незнайомця краще, ніж ті, хто пив холодну. Якщо хочете комусь сподобатися – пригощайте його гарячою кавою, а не лимонадом з льодом. І не забудьте посадити в м’яке крісло.
9. Сила єднання
Простий спосіб позбутися від самотності – робити щось синхронно з усіма. Дослідники з Університету Південної Каліфорнії просили добровольців якийсь час ходити в ногу і співати разом гімн. Інша група ходила тими ж маршрутами, але вроздріб, і гімн вони просто слухали. Після чого випробовувані грали в настільну гру, де у кожного був вибір: допомагати іншим гравцям або заважати і виграти більше. Ті, хто ходив в ногу і співав гімн, частіше вибирали стратегію допомоги. Так, навіть механічне єднання викликає в нас почуття спільності.