Відомо, що наша поведінка залежить від емоцій. Але вірно і зворотне: наш настрій залежить від наших дій. Першим цю думку висунув на початку XX століття один із засновників наукової психології Вільям Джеймс. Однак серйозні наукові підтвердження ми отримали тільки в 60-х роках.

В ході численних досліджень психологи домагалися, щоб люди зображали на обличчі позитивні і негативні емоції. Наприклад, добровольці тримали в зубах олівець і їх губи мимоволі складалися в посмішку. Або психологи розміщували на бровах випробовуваних муляжі електродів і просили зрушити «електроди» якомога ближче один до одного, для цього доводилося хмурити лоб. В іншому дослідженні добровольці вимовляли певні звуки і слова (наприклад, відоме всім «сир»). Після чого випробовуваних розпитували, як вони себе почувають, чи сподобалося дослідження. Результати переконливо показали: ті, хто зображував позитивні емоції, дійсно ці емоції відчували. Скориставшись зворотним зв’язком, ми можемо буквально включити в себе радість і щастя.

1. Посміхайтеся!

Щоб обдурити наші почуття, не потрібно розтягувати губи в удаваній усмішці: це не спрацює. Замість цього зробіть таку вправу: розслабте м’язи лоба і щік, нехай ваш рот злегка прочиниться; потім напружуйте м’язи в куточках рота, намагаючись як би тягнути їх в сторону вух; злегка підніміть брови. Ваше обличчя повинно прийняти радісно-здивоване вираження, утримуйте його хоча б 20 секунд. Проробляйте цю вправу кілька разів протягом дня, особливо перед стресовими ситуаціями.

2. Позбавтеся від неприємностей

Багато «магічних» ритуалів включають в себе спалення невдач і неприємностей, записаних на листочку паперу. І в цьому є раціональне зерно. Сінгапурська дослідниця Лі Сюпін просила студентів написати на папері своє недавнє невдале рішення або вчинок. Частина молодих людей потім запечатувала ці записи в конверт. І навіть ця проста дія змушувала їх відчувати себе краще. Символічне прощання з невдачами позбавило від переживань. Спробуйте і ви.

3. Дізнавайтеся інших

Звичайно чим ближче один одному стають люди, тим більше вони один про одного дізнаються. Як і у випадку з посмішкою, зворотне теж вірно. Психолог Артур Арон давав незнайомим парам список з 36 питань, які вони повинні були поставити один одному при першій зустрічі. В результаті люди відчували близькість і симпатію до незнайомої людини, з якою вони обмінялися особистою інформацією. При цьому питання Арона зовсім не стосувалися якихось інтимних подробиць. Ось десять з них:

  • Кого б ви запросили на вечерю, якби могли вибрати будь-кого?
  • Хотіли б ви стати знаменитим? В якій області?
  • Репетирували ви коли-небудь майбутню розмову по телефону? Навіщо?
  • Як ви уявляєте свій ідеальний день?
  • Коли ви в останній раз співали для себе? Або для кого-то?
  • Якби вам запропонували до 90 років зберегти тіло або розум 30-річного, що б ви вибрали?
  • Який ваш найзаповітніший спогад?
  • А найстрашніший?
  • Чому ви найбільше вдячні в житті?
  • Якби ви могли щось змінити в своєму життєвому шляху, що це було б?
Також буде цікаво:   19 мудрих істин, які навчать перемагати

4. Відштовхує погане, притягайте гарне

Дослідження показують, що, відштовхуючи щось від себе, ми починаємо гірше ставитися до об’єкта, навіть якщо раніше не відчували негативних почуттів. І навпаки, коли ми щось присуваємо ближче, ми сприймаємо цей об’єкт більш позитивно. Цю властивість можна використовувати, коли сидите на дієті. Відштовхуйте від себе шкідливі продукти, зображуючи на обличчі відразу, а корисні, навпаки, рухайте до себе.

5. Використовуйте м’язи і позу

Коли людина рішуче налаштована, то напружуються м’язи, особливо м’язи кисті. Не дарма кажуть: зібрав волю в кулак. Як ви вже, напевно, здогадалися, позбутися нерішучості і безвілля вам допоможуть міцно стиснуті кулаки. Можна напружувати і інші м’язи або просто з силою стиснути в пальцях ручку.

6. Геть звички!

Британські психологи Бен Флетчер і Карен Пайн вивчали людей, які намагаються схуднути. І з’ясували, що відмова від інших звичних зразків поведінки допомагає в боротьбі із зайвою вагою. Навіть проста зміна щоденного маршруту на роботу надавало сприятливий вплив. Тому, якщо ви намагаєтеся позбутися від шкідливої ​​звички, спробуйте зламати звичний плин життя.

7. Подаруйте собі трохи комфорту

Людина, яка сидить в м’якому комфортному кріслі, здатна проявляти м’якість і поступливість. Моделюючи переговори про ціну машини, психолог Джошуа Акерман одних випробовуваних садив в крісла, а інших – на жорсткі стільці. Ті, хто сидів на жорсткому, були більш непоступливі і торгувалися рішучіше. Результати цілком очікувані. Так що, якщо хочете відчути себе трохи щасливішими, просто влаштуйтеся зручніше.

8. Усі люблять тепло

Тепло з давніх часів асоціюється з безпекою і приємними відчуттями, в той час як холод незмінно означає щось загрозливе і вкрай неприємне. Лоуренс Вільямс з Університету Колорадо давав добровольцям чашку гарячої кави або холодний напій і просив прочитати короткий опис незнайомої їм людини. Потім Лоуренс питав: «Що ви думаєте про особу цієї людини?» Ті, хто отримав кави, оцінювали незнайомця краще, ніж ті, хто пив холодну. Якщо хочете комусь сподобатися – пригощайте його гарячою кавою, а не лимонадом з льодом. І не забудьте посадити в м’яке крісло.

9. Сила єднання

Простий спосіб позбутися від самотності – робити щось синхронно з усіма. Дослідники з Університету Південної Каліфорнії просили добровольців якийсь час ходити в ногу і співати разом гімн. Інша група ходила тими ж маршрутами, але вроздріб, і гімн вони просто слухали. Після чого випробовувані грали в настільну гру, де у кожного був вибір: допомагати іншим гравцям або заважати і виграти більше. Ті, хто ходив в ногу і співав гімн, частіше вибирали стратегію допомоги. Так, навіть механічне єднання викликає в нас почуття спільності.